środa, 28 lutego 2018

Wincenty Pstrowski schodzi z piedestału

Pomimo, że jestem apolityczny i nie zajmuję stanowiska po żadnej ze stron, to jest jestem zdecydowanym przeciwnikiem zakłamywania historii jak ona by nie była. Co więcej, nawet z przykrych przeżyć można się czegoś nauczyć, by nie popełniać tych samych błędów.  Wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek wydał z końcem roku zarządzenie  w ramach ustawy dekomunizacyjnej, w wyniku której pozostałości po poprzednim ustroju mają być osunięte ze śląskiego   krajobrazu.  Dotyczy to również pomnika Wincentego Pstrowskiego, o którym pisałem już wcześniej w wątku  Zabrze - Wincenty Pstrowski - człowiek ze stali    



Odsłonięcie pomnika Wincentego Pstrowskiego - jako  prostego górnika miało miejsce w Zabrzu 1978 roku. Jego autorem jest rzeźbiarz - profesor Marian Konieczny.


Był podobno człowiekiem skromnym i cieszył się powszechnym szacunkiem. Okłamany przez poprzedni system  naiwnie wierzył, że przyspieszy odbudowę Polski i pragnął zachęcić do tego innych. Władze umiały wykorzystać zapał Pstrowskiego do własnych celów. Był to świetny przykład do pokazania, że społeczeństwo wykazuje autentyczny entuzjazm w odbudowie kraju. Oddolny apel górnika przyjął postać ogólnokrajowego wezwania do bicia rekordów produkcyjnych.  Wincenty Pstrowski za swoją nadludzką postawę zapłacił najwyższą cenę. Po chwili triumfu, z którego najprawdopodobniej nie zdawał sobie nawet sprawy -  zmarł w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach. Zbyt szybki powrót do pracy po resekcji trzech zębów zakończył się zgonem prawdopodobnie na zakażenie krwi w krakowskiej klinie, a oficjalnie podano, że przyczyną nagłej śmierci była galopująca białaczka. 

Czy zatem w tej chwili postać Wincentego zasłużyła na pamięć mieszkańców miasta Zabrza, z którym był związany oraz okolicznych miast Śląska? 

 Pomimo, że wojewoda śląski już wcześniej nakazał usunięcie pomnika Pstrowskiego w Zabrzu  - zgodnie z nowelą ustawy dekomunizacyjnej do 31 marca bieżącego roku, samorządy mają obowiązek usunięcia obiektów, które są symbolem komunizmu lub innego symbolu totalitarnego. Jeśli nie usuną do końca marca, wówczas wojewoda sam to zrobi a rachunek wyśle samorządowi – mówi Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego. 


Wkomponowany w krajobraz miasta 

W związku z powyższym rajcy miejscy w Zabrzu znaleźli złoty środek, który ma na celu uratować "Wicka" przed zburzeniem.  

Otóż samorządowcy z Zabrza podjęli stosowną uchwałę, która brzmi:

Podlegający dekomunizacji pomnik Wincentego Pstrowskiego w Zabrzu zostanie przebudowany na pomnik upamiętniający Brać Górniczą, a działkę, na której się znajduje, obejmie tamtejsze Muzeum Górnictwa Węglowego. 


Muzeum Górnictwa Węglowego

Oznacza to wzniesienie w tym samym miejscu, w którym dziś stoi pomnik Pstrowskiego, nowego pomnika poświęconego już nie tej postaci lecz całemu środowisku górniczemu.
W uchwale kluczowy jest zapis, że do wzniesienia nowego pomnika wykorzystana zostanie dotychczasowa rzeźba.
Pomnik zostanie opatrzony odpowiednią tablicą honorującą górniczą pracę i całe to środowisko (dokładny zapis zostanie jeszcze opracowany). 

Źródła: www.portalsamorzadowy.pl 

  

poniedziałek, 19 lutego 2018

Zabrze - żegnaj Staszic

 Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu ogłosiła ofertę na wybór podmiotu, który by się podjął  likwidacji szybu "Staszic" w byłej kopalni Pstrowski, a wcześniej Jadwiga i Rokitnica. Od kilkunastu lat działa tutaj prywatna kopalnia Siltech. Do tej pory kopalnia wykorzystywała wyciąg szybowy do transportu ludzi, materiałów oraz urobku. Szkoda, bo wieża wkomponowała się w tutejszy krajobraz od przeszło 100 lat, a  pochodzi z okresu  1904-1908 r. i ma swoją historię w przemysłowym krajobrazie Śląska. Szyb z wieżą i budynkami nadszybia najprawdopodobniej wpisany jest  do rejestru zabytków przemysłowych. Zresztą ciekawą historię ma cała kopalnia i szkoda, że to wszystko idzie w zapomnienie. 



Smuto i pusto - zdjęcie z dzisiaj tzn. 19.02.2018 r


Widok na szyb Staszic od strony przedszkola




I tu taj sypał się węgiel



 W momencie kiedy prywatna kopalnia Siltech wydrążyła sztolnię  przestała korzystać z usług szybu, który był wynajmowany, a koszty były bardzo wysokie. W związku z powyższym szyb od jakiegoś czasu nie był już używany, dlatego piękna wieża szybowa zniknie z krajobrazu  Osiedla Młodego Górnika, a pozostanie tylko studnia szybowa dla zachowania stosownej wentylacji.  Natomiast w celu odwodnienia zostanie wykorzystany szyb Gigant.





Szyb Gigant


Tutaj jeszcze widoczne są koła szybowe na dwa przedziały i do dwóch maszyn wyciągowych




Tutaj, na aktualnych zdjęciach kółek i lin  brakuje  :(


Trochę to smutne, że władze naszych śląskich miast tak łatwo zgadzają się na likwidację  ciekawych obiektów poprzemysłowych, które mogły być atrakcją turystyczną i wspomnieniem  po  górniczej przeszłości tutejszych rodzin, pracujących w górnictwie z pokolenia za pokoleniem. Szkoda, ponieważ wieża szybu Stanisław (Staszic) ma zostać rozebrana do końca kwietnia 2018 r.









 Nawet górnik się załapał na foto ;)






Aby historyczna zabudowa po kopalni Castelengo, a potem, Jadwiga, Rokitnica, Pstrowski i od 2002 r. Zakład Górniczy Siltech pozostały w pamięci, przypominać będzie dzisiejszy post. 

czwartek, 15 lutego 2018

Bytom - Wiedeń Północy

Patrząc na rudery, zamurowane zabite dechami lub płytami okna kamienic  w centrum miasta, obskurne podwórka i wyrwy w zabudowie z powodu  szkód górniczych  to dzisiejszy obraz Bytomia. Smutny widok i krzywdzące opinie na temat miasta jako najbrzydsze  w Polsce udziela się również mieszkańcom, choć mieli wcześniej inne odczucia. Ja  jako jeden z nielicznych mam nieco inne zdanie i twierdzę, że to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, choć bardzo zniszczone. Tylko ktoś, kto nie zna Bytomia, pełnego ozdobnych kamienic ze zwieńczonymi dachami, z piękną poprzemysłowa architekturą - chociażby jak EC Szombierki lub Szyb Krystyna - uważa, iż jest to miasto brzydkie i i nie godne uwagi.  


Bytom nocą 


Szyb Krystyna i Ewa



EC Szombierki


Szyb Bolko 


Ul. Pisłusdskiego 

Dawniej  Bytom nazywano "Wiedniem północy" lub Małym Wiedniem. Niestety, dziś część zabudowy miasta z powodu decyzji władz PRL-u, które pozwoliły na wydobycie węgla bezpośrednio pod zabudową mieszkalną doprowadziły do wyburzeń dziesiątków zabytkowych kamienic i obiektów użyteczności publicznej. 


Szyb Ewa



 Jak do tej pory nikt nie ustanowił jasnego prawa zakazującego wydobywanie węgla "na zawał". Później spustoszenia dopełniły: tzw. restrukturyzacja przemysłu oraz  skorumpowane i  nieudolne władze. Tysiące pustostanów w centrum miasta, a ludzie nie mają gdzie mieszkać. 


Zaułek 

Na szczęście  w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji, Bytom ma otrzymać 100 mln euro dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020. Te pieniądze mają być przeznaczone zarówno na wsparcie infrastruktury, na rewitalizację zrujnowanej tkanki miejskiej, jak i na projekty społeczne. Szkoda, że większość z tych środków przeznaczona jest na remont kościołów, do których i tak zagląda coraz to mniej ludzi. A można było przeznaczyć środki na uzupełnienie plomb w miejsce wyburzonych budynków. 


Bytomski smok


Kamienica ze smokiem 




ul. Józefczaka


Zabytkowy tramwaj 38 na ul. Piekarskiej 


Ul. Piłsudskiego












Stare dzrwi











Ul. Webera




Ul. Piłsudskiego


Na Rynku

Mam jednak nadzieję, że Bytom da się uratować, bo na to zasługuje!   


piątek, 9 lutego 2018

Miechowicka zima


Na temat uroków miechowickiego lasu i tutejszych uroczysk pisałem już wielokrotnie, dlatego że atrakcji krajobrazowych jest dużo i to na wyciągnięcie ręki.  Wystarczy tylko wyjść z domu a leśne ścieżki prowadzą nas obok stawów, ciekawych  dawnych zabytkowych drzew, które pamiętają znamienite czasy z okresu panowania Tiele-Wincklerów oraz worpie, nasypy i hałdy po byłej eksploatacja kruszców. W tej chwili są to świadkowie prowadzonego górnictwa kruszcowego w XIX i XX w. Tuż obok ciekawych, zabytkowych drzew i roślin okazują się naszym oczom stawy, łąki i polany, które są siedliskami wielu gatunków roślin i zwierząt - w tym chronionych. 


Staw Górnik Miechowice


Osiedle Fińskich Domków


 Staw przy ul. Relaksowej












Nie wszystkim zima się podoba ;)


Na Francuskiej




















Szyb „Nimptsch"



Zapraszam na wycieczki spacery :)