poniedziałek, 24 marca 2025

Miechowice - zabytkowy budynek byłego przedszkola nr 43 - ul. Stolarzowicka 12

 Przyszedł czas na nieco refleksji nad pięknym budynkiem z końca XIX w., który od kilku lat stoi pusty a na elewacji zaczynają rosnąć samosiewki. Oczywiście mowa jest o byłym przedszkolu nr. 43 zlokalizowanym przy ul. Stolarzowickiej 12.   Placówka ta została oddana do użytku w 1957 i działała przez 64 lata. Przez te lata niestety nie przechodziła większych remontów i jej stan nie spełniał norm jakie by miały służyć rozwojowi młodych ludzi. Przedszkole nr 43 działało do końca sierpnia 2021 r. Od 01.09.2021 r  przedszkole w  całości zostało przeniesione do budynku Szkoły Podstawowej nr 33 przy ul. Matki Ewy 9.




Warto zwróć uwagę na pozostałości bramy wjazdowej  



Wcześniej, czyli przynajmniej do wojny działała w tym miejscu  prawdopodobnie restauracja Schulltza. Co się działo z tym pięknym budynkiem do roku 1957 nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie. 

Niemniej warto się przyjrzeć tej budowli, ponieważ w dalszym ciągu pomimo powolnej degradacji wzbudza zaciekawienie i pokazuje jak piękne były Miechowice przed wojną. Ciekawi mnie zatem jakie plany mają władze naszego miasta oraz radni dzielnicy do tej budowli zanim złomiarze dopełnią spustoszenia jak to ma miejsce w wielu innych budynkach Starych Miechowic.  Budynek z ceramiczną  elewacją został wybudowany na przełomie XIX i XX w. w stylu  secesyjnym i objęty jest ochroną konserwatora zabytków.  

Zwracajcie proszę uwagę na zabudowę, która szybko się traci z miechowickiego krajobrazu, a pozostają puste miejsca, służce do wyrzucania śmieci.   


czwartek, 13 marca 2025

Palowice - klasycystyczny dwór Tiele-Wincklerów

 Dwór w Palowicach, wzniesiony w latach 1860-1880, to klasycystyczny budynek z mansardowym dachem. Dwór należał do rodziny Tiele-Wincklerów, jednej z najważniejszych rodzin arystokratycznych na Śląsku. Przedstawiciele rodu byli właścicielami dworu do 1945 r. 







Po wojnie urządzono w jego wnętrzach mieszkania, oddział poczty i kawiarnię. Z czasem jednak budynek popadał stopniowo w ruinę, wskutek czego w latach 90-tych zeszłego stulecia, ze względu na stan techniczny, wysiedlono stąd ostatnich mieszkańców. Od  2009 roku jest własnością prywatną i niedostępny dla zwiedzających. Od kilku lat prowadzony jest rzekomy remont, ale spektakularnych efektów nie widać. Na szczęście wymieniono dach i choć częściowo powstrzymano degradacje obiektu. 



Niemniej miejsce jest niezwykle ciekawe, a nieopodal wsi znajduje się tzw. ,,Pojezierze Polkowickie", które polecam na spacer lub wycieczki rowerowe.  Modne są również przejażdżki konne lub dorożkami. 


Na szlaku 




Na ostatnim zdjęciu park Tiele-Wincklerów (Park Ludowy) w Bytomiu-Miechowicach 

czwartek, 6 marca 2025

Bytom pl. Władysława Sikorskiego

Plac gen. Władysława Sikorskiego w Bytomiu, to zabytkowy plac położony w dzielnicy Śródmieście w Bytomiu. W podobnym kształcie jak dzisiejszy powstał pod koniec XIX wieku i na przestrzeni lat przechodził kilka zmian.  Kojarzony jest głownie jako punkt odjazdu tramwajów w różnych kierunkach i jak jedyny dworzec tramwajowy na Śląsku. 


Premiera za 2 dni ;)

Plac otoczony jest znanymi budynkami, takimi jak zabytkowy budynek szkoły z 1869 roku, dawny Bank Rzeszy z 1893 roku i Opera Śląska z 1901 roku. Pełni funkcję centralnego węzła transportu publicznego i został zrewitalizowany w ostatnich latach dzięki nowym drogom, chodnikom i terenom zielonym. 




Główne wejście do opery. 




Sikorak 

Sporo kamienic w najbliższym otoczeniu zostało wyremontowanych i stanowi on jeden z najpiękniejszych placów Bytomia.