wtorek, 30 stycznia 2024

Bytom - Miechowicka Ostoja Leśna

Co prawda już wspominałem o inicjatywie społeczników dzielnicy Bytomia-Miechowice, którym zależało, aby las miechowicki stał się przyjaznym miejscem dla mieszkańców i turystów. Wśród nich było dwóch znawców turystyki i przyrody: Leonard Kłos,  Edward Wieczorek oraz radni pochodzący z Miechowic. Cel został dopełniony w dniu 25 stycznia 2012, kiedy to  w Bytomiu została podjęta decyzja o ustanowieniu  zespołu przyrodniczo-krajobrazowego pod nazwą „Miechowicka Ostoja Leśna". Niniejsza uchwała została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego z dnia 5 marca 2012 r. poz. 1052 i weszła w życie z dniem 20 marca  2012 r.  


Staw Ropuszy 

ZESPÓL PRZYRODNICZO - KRAJOBRAZOWY "M I EC HOWICKA OSTOJA LEŚNA" 

Cały teren objęty ochroną znajduje się w pół-nocno-zachodniej części miasta Bytomia i zajmuje powierzchnię ok. 305 ha. Jego zasięg wyznaczają: od północy - ul. Stolarzowicka, od południa - ul. ks. Jana Frenzla, od wschodu - granice zabudowy osiedla Miechowice, od zachodu - granica miasta Bytomia i Zabrza oraz fragment koryta Potoku Rokitnickiego, który zwany jest również Milkulczyckim. Celem jego ochrony jest zachowanie fragmentu terenów leśnych, oczek wodnych i polan śródleśnych, ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych oraz z uwagi na licznie występujące na tym obszarze siedliska chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. W omawianym fragmencie kompleksu leśnego występują malownicze doliny Rokitnickiego Potoku oraz jego dopływów. 


Stary dąb przy drodze Ronota 

Niezwykłego uroku temu miejscu nadają trzy stawy, zlokalizowane na lewym dopływie Rokitnickiego Potoku oraz liczne oczka wodne, powstałe w dawnych wyrobiskach pogórniczych,

Niestety założonych celów nie do końca udaje się zrealizować. Stan zbiorników wodnych z każdym rokiem się pogarsza, natomiast przybywa w nich śmieci, butelek oraz innych odpadów. Zaś polanki śródleśne  w wielu przypadkach zarastają. Zamiast dbałości o nie ze strony Lasów Państwowych nie wykasza się polanek i dopuszcza do masowego wzrostu samosiejek. Obawiam się, że za kilka lat MOL przestanie  spełniać swoje zadaniem, jakim  było ochrona przed degradacją ekosystemów i ochrona zbiorników wodnych. 

 Już  150 lat temu myślano o tym, by retencjonować wodę, dlatego powstały kaskadowo zaplanowane stawy. Do dzisiaj tak naprawdę, to tylko jeden zbiera wodę, ale także on jest mocno zamulony i zaśmiecony.  Jednakże z powodu ocieplania się klimatu zasoby wody w glebie są bardzo znikome, również w Miechowickiej Ostoi Leśnej. Dlatego aby drzewa i krzewy miały dostateczną ilość wody warto by było pomyśleć, by odbudować zniszczone stawy, jazy i stawidła. 

Zapraszam więc do zobaczenia zdjęć na pograniczu zimy i przedwiośnia. Chociaż tak naprawdę jesteśmy jeszce w środku zimy.     

Kompleks stawów Górnika Miechowice 






Fikuśna karpa buka 

 
Na szlaku 

Stawy w bocznej dolince 
















Szlak żółty im. Z. Kleszczyńskiego 







Staw Ropuszy 










Zapraszam zatem na spacer do Miechowickiej Ostoi Leśnej, gdzie sieć szlaków oznakowanych oraz nieznakowanych sięga kilkudziesięciu kilometrów.  

Zapraszam również do innych postów: 1 Sześć lat Miechowickiej Ostoi Leśnej  





czwartek, 25 stycznia 2024

Chorwacja - krajobrazy Dalmacji

 Urozmaicone ukształtowanie terenu, białe skały i głębokie kaniony  w Chorwacji należą do najpiękniejszych zakątków na świecie. Zaciszne zatoki z idealnie czystą wodą oraz wyspy i wysepki tworzą przepiękne krajobrazy. Poza tym piękno Adriatyku -  czysta woda oraz skaliste wybrzeża ze starożytnymi kamiennymi miastami, które  zbudowano z białego kamienia, tworzą niesamowity charakter Śródziemnomorza. 


Widok na wyspę Brač

Natomiast zatoczki i ciekawe mariny sprawiają, że życie staje się piękniejsze i ciekawsze, szczególnie wieczorem lub w czasie zachodów słońca.  Jeśli do tego doda sią pewną i słoneczną pogodę oraz czystą i ciepłą wodę, to to są czynniki, które przyciągają nad Adriatyk nie tylko Polaków, ale także naszych sąsiadów z Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, a nawet urlopowiczów z krajów nadbałtyckich. Zapraszam na wspomnienia z tego pięknego kraju. 

Riwiera Makarska 

Biokovo – pasmo górskie dominujące nad Rivijerą Makarską, z drugim co do wysokości szczytem Chorwacji – Świętym Jerzym (1762 m n.p.m.).





Paź królowej (Papilio machaon) jest uznawany za najpiękniejszego z występujących motyli. Należy do rodziny paziowatych. Posiada żółte ubarwienie skrzydeł z czarnymi i niebieskimi wzorami, zamieszkujący całą Europę, Azję i północną Afrykę. Niestety, nie jest zbyt często widywany.  



Błękitna Laguna





Powrót z połowu 







Omiš – miasto w Chorwacji, w żupanii splicko-dalmatyńskiej, siedziba miasta Omiš. Położony jest nad Morzem Adriatyckim, 21 km od Splitu, u ujścia rzeki Cetiny tworzącej kanion u podnóża skalnego masywu Mosor. W chwili obecnej  liczy ok. 7000 mieszkańców. 






Owoc magnolii 


Zabudowa miasta nad Cetiną







I znów na kolacje będa rybki :)




Supetar nocą widziany z Jesenic 


Górna Brela i widok na Adriatyk 


Miejsce kultowe, gdzie chyba każde auto sie zatrzyma, aby podziwiać ten niesamowity widok ;) 


Pasmo Biokova widziane z Makarskiej 











Dugi Rat 



Kanał Braćki  





Trogir to urocze chorwackie miasto, które szczególnie polecam. Samo centrum starego miasta znajduje się w całości na wyspie. Spacer po Trogirze przypomina podróż w czasie kilka wieków temu. Zabytkowe domy mieszkalne z kolorowymi okiennicami, bardzo wąskimi kamiennymi uliczkami i małymi placami oraz porozwieszanym praniem nad głową przypominają średniowieczną osadę rodem z Wenecji. 




Split to drugie pod względem wielkości miasto Chorwacji. Na chwilę obecną zamieszkuje go ok. 200 tys.  mieszkańców, Jest to jeden z najważniejszych ośrodków miejskich Dalmacji. Dostęp  malowniczych wybrzeży Adriatyku sprawia że  jest częścią najpopularniejszego regionu turystycznego w kraju. 

 Split zaskakuje bogactwem kultury i historii oraz różnorodnością miejsc do wypoczynku i turystyki. Pod względem piękna krajobrazu nie ma sobie równych. 


Na uwagę zasługuje tłocznia do produkcji oliwy z oliwek oraz wina. Taki sprzęt jest na wyposażeniu wielu gospodarstw, które  zajmują się pozyskiwaniem oliwy oraz wina. 


Otoczenie portu i stare miasto w Splicie 


Szczerze polecam te przepiękne miejsca oraz cudowne krajobrazy.