środa, 9 stycznia 2013

Wieluń - królewski gród

Wieluń - królewski gród

Dzisiaj wspomniało mi się, że mam jeszcze sporo różnych zdjęć letnio - jesiennych, a wśród nich kilka z Wielunia. Nie wiem, czy znane Wam jest to miasteczko? 

W takim razie mały zwiastun, bo w Wieluniu jest naprawdę sporo miejsc do zwiedzenia i focenia. :)


Wieluń, niegdyś gród królewski i stolica ziemi wieluńskiej, ma wielowiekową i bogatą historię, której świadkami są dzisiejsze liczne zabytki przeszłości.
Najnowsze badania archeologiczne potwierdzają osadnictwo średniowieczne na terenie miasta w początkach XIII w., a w latach 80. tegoż stulecia Wieluń zostaje siedzibą kasztelanii i otrzymuje prawa miejskie na wzór Kalisza. W okresie rozbicia dzielnicowego był na przemian pod panowaniem książąt kaliskich, wielkopolskich i śląskich. W roku 1335 spłonęło drewniane miasto, a król Kazimierz Wielki rozpoczął jego odbudowę. Miasto opasano murem obronnym, wzniesiono zamek, 3 kościoły, 2 klasztory i wytoczono główne ulice. W okresie panowania Władysława Opolczyka Wieluń został stolicą księstwa. Opolczyk sprowadził tu Paulinów, a w miejscowej mennicy bito srebrne denary z napisem „Moneta Velunes".
W bitwie pod Grunwaldem uczestniczyło rycerstwo ziemi wieluńskiej z własna chorągwią. 


Dzisiaj Wieluń to 24 - tysięczne miasto położone na zachodnim  krańcu Wyżyny Wieluńskiej, które oprócz bogatej i ciekawej historii jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi miastami Polski. W związku z tym posiada dobre warunki do uprawiania różnego rodzaju turystyki. 

Oto niektóre przykłady zabudowy Wielunia.

        Plac Legionów, zwany też starym Rynkiem. W tle ul. Augustiańska z XIV w. kościołem


             Fontanna obok pawilonu Kokos, na Pl. Legionów. Centrum życia mieszkańców Wielunia.


                      Urząd Stanu Cywilnego, który mieści się w Ratuszu. Widok od ul. Królewskiej


 Na początku XIX w. rozebrano stary gotycki ratusz miejski znajdujący się na starym rynku, zaś nowy ratusz postanowiono wybudować przy Krakowskim Przedmieściu dobudowując go do Bramy Krakowskiej która pełni rolę wieży ratuszowej. Zamiar ten zrealizowano w 1842 roku budując późno klasycystyczny ratusz według projektu Henryka Marconiego. W 1940 roku na wieży ratuszowej pojawił się zegar pochodzący z wieży zburzonego przez okupanta kościoła św. Michała. (Wikipedia)


                           Widok na Bramę Krakowską, w tle fragment ruin murów obronnych


                                                      Wieża ratuszowa z widocznym zegarem


          Zabytkowy bank PKO na rogu ul. Królewskiej oraz przecznicy prowadzącej do ul. BaryczChyba nie wiele pomników tego typu pozostało w innych miastach.


Pomnik przyjaźni ;)


Mało które miasto tyle ucierpiało na wskutek działań wojennych. To właśnie Wieluń był pierwszą ofiarą II Wojny Światowej, potem został włączony w granice III Rzeszy.
Dzisiaj Wieluń, to zielone, czyste miasteczko, które naprawdę warto odwiedzić. A przy  okazji warto zobaczyć także okolice Wielunia, bardzo bogate w zabytki architektury drewnianej oraz urocze, pofalowane krajobrazy. 

Kilka fotek z okolic Wielunia już wkrótce.

Dziękuję za uwagę.  :)


7 komentarzy:

 1. Nie byłem, jakoś mi nigdy nie było po drodze. Jak zorganizuję wycieczkę do Byczyny, to po drodze wpadnę do Wielunia. Chyba warto.

  PS. Jeśli możesz to wywal tę weryfikację obrazkową, szkoda na to czasu.

  OdpowiedzUsuń
 2. W Byczynie byłem, ale aparat odmówił posłuszeństwa. Jest to piękne miasteczko, nawiązujące trochę do naszego Paczkowa lub francuskiego Carcassonne.

  Ps. Postaram się zmodyfikować potwierdzanie wpisów, ale jeszcze nie wiem jak? ;)Może później znajdę trochę czasu.

  Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pogromcy Hitleryzmu... ; )

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezmiernie miło, było mi odnaleźć tego bloga. Faktycznie miasto bardzo ładne choć nudne.


  Wielunianka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecam Parcice (17 km od Wielunia w kierunku na Wieruszow). Tam w parku sa ruiny palacyku. Niestety niszczeja w oczach i niedlugo zapewne nie bedzie juz nawet co fotografowac. I nie zgadzam sie, ze Wielun jest nudny, chyba tylko dla nudnych ludzi ;). Miasteczko ma raczej taki nieco leniwy klimat. R..a

  OdpowiedzUsuń
 6. Wieluń, to ładne i spokojne miasto, atrakcyjniejsze są jednak okolice Wielunia, a szczególnie Załęczański Park Krajobrazowy, jeśli ktoś będzie w okolicy to warto się wybrać bo to najpiękniejszy odcinek Warty
  Towarzystwo Przyjaciół Wielkiego Łuku Warty

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!