niedziela, 20 stycznia 2013

Odwet za Potop


Odwet za Potop
W dzienniku Metro ukazał się artykuł, który daje nadzieję na odbudowę zamku w Rawie Mazowieckiej oraz wielu innych budowli zniszczonych podczas Szwedzkiego Potopu.  :)


SZWEDZI, ZAPŁAĆCIE ZA POTOP

Biznesmen z Warszawy wzywa króla Szwecji do reparacji wojennych za spustoszenie Polski w XVII w. Straty wycenił na 4 mld zł

Reparacji za wojnę 1655-1660, którą opisał w„Trylogii” Henryk Sienkiewicz, domaga się Sławian Krzywiński. Biznesmen od 20 lat w podwarszawskim Ożarowie prowadzi firmę, która produkuje oprawy oświetleniowe. Założył też Fundację Odbudowy Zniszczeń Dokonanych w Czasie Potopu Szwedzkiego, która szacuje straty wtedy spowodowane. Lista jest długa. Krzywiński wylicza, że zniszczono wówczas m.in.: 188 miast, np. częściowo Gdańsk, Warszawę czy Częstochowę podczas oblężenia Jasnej Góry, 87 zamków, w tym gotycki w Ciechanowie, w Janowcu nad Wisłą, czy w Olsztynie pod Częstochową, 153 kościoły, wtym św. Krzyża i bielański klasztor Kamedułów wWarszawie, 89 pałaców. Do tego dochodzą masowe grabieże dzieł sztuki i bibliotek. Szwedzi plądrowali i wywozili do siebie wszystko, nawet fragmenty murów. Do dziś nasze skarby znajdują się w szwedzkich muzeach, bibliotekach i prywatnych zbiorach. Latem ubiegłego roku, gdy z powodu suszy stan Wisły był rekordowo niski, na dnie rzeki pokazały się kamienne wazy i fragmenty zdobień budynków, których Szwedzi nie zdążyli wywieźć.


Krzywiński nie jest jedynym, który upomina się ozwrot zrabowanych skarbów. Mówił otym również chełmski poseł Ruchu Palikota Marek Poznański, z zawodu archeolog. Poznański pisał wtej sprawie do naszego MSZ i ministra kultury. Wylicza, że Polska straciła wtedy m.in. całą bibliotekę braniewską, woluminy jezuitów i bernardynów zPoznania i prace Kopernika z jego odręcznymi notatkami. Złupiono pierwsze norymberskie wydanie „Oobrotach ciał niebieskich” z 1543 r. i najdawniejszy drukowany tekst „Bogurodzicy”.
– Spotkałem się w tej sprawie przed Bożym Narodzeniem z wiceambasadorem Szwecji. Odniosłem wrażenie, że boją się tego tematu. Mówią, że to były inne czasy. Padł nawet argument, że dzięki wywiezieniu dzieł do Szwecji przetrwały one II wojnę. A to przecież była zwykła kradzież – mówi poseł Poznański.
Po zakończeniu wojny polsko-szwedzkiej podpisano traktat oliwski, który miał regulować zwrot archiwaliów i bibliotek królewskich. Niestety, obietnice pozostały tylko na papierze. O zwrot zrabowanych dzieł niemrawo starał się Gotfryd von Schröer, dyplomata naszego króla Jana Kazimierza (też z pochodzenia Szwed). Nic nie wskórali król Jan III Sobieski i Stanisław August Poniatowski. Nie pomogły także starania księcia Adama Czartoryskiego. Jedynie w 1974 r. szwedzki premier Olof Palme przekazał nam 15-metrowy dekoracyjny pas, który przekazano do Zamku Królewskiego w Warszawie.
A teraz – według MSZ, które odpowiedziało w tej sprawie Poznańskiemu – roszczenia się przedawniły.
Poseł jednak się nie poddaje i planuje międzynarodową akcję w tej sprawie. Szczegółów nie zdradza.


(Metro. 15. stycznia 2013r) Ruiny zamku w Rawie Mazowieckiej zniszczonego podczas potopu. Jego odbudowa ma kosztować ok. 20 mln zł. Czy sfinansują ją Szwedzi?

Czy plan uda się zrealizować? Pożyjemy -  zobaczymy. ?)

5 komentarzy:

 1. Jestem za tym aby odbudować, ba nawet za tym, żeby Szwedzi płacili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się jednak, że nie dadzą za wygraną, ale fajnie by było, aby nasze zamki odzyskały dawną świetność. :)

   Pozdrawiam. :)

   Usuń
 2. Również jestem za odbudową, ale niekoniecznie Szwedzi muszą za to płacić. Za tyle wieków jakby chcieli to Polacy zamki i pałace już dawno by odbudowali. Uważam, że to sprawa już dawni przedawniona. Patrząc się ile zamków i pałaców od czasów II wojny niszczeje i nie ma się nimi kto zająć, a co dopiero takimi sprzed kilku wieków.

  OdpowiedzUsuń
 3. Udbudują Szwedzi te zamki i co? Znowu Polacy urzadzą w nich domy kultury albo inne socjalistyczne opcje wybiorą? Już to przerabialiśmy jak czerwoni wywłaszczyli włascicieli nieruchomości po II WŚ... Obiekty przeszły w rece chamów którzy doprowadzili ke do ruiny i teraz wiele z nich trzeba po prostu wyburzyć bo zagrażaja bezpieczeństwu ludzi poprzez zawalenie...

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!