wtorek, 22 stycznia 2013

Rawa Mazowiecka

Rawa Mazowiecka

 

Kontynuując wątek mazowiecki zapraszam do Rawy Mazowieckiej, dzisiaj miasta na prawach powiatu, na terenie którego jest naprawdę wiele cennych  atrakcji turystycznych.

Dziś Rawa Mazowiecka to niespełna 20-tysięczne miasto powiatowe w województwie łódzkim, leżące w widłach Rawki i Rylki, a więc w samym sercu Polski. Na mapie Rawę znajdujemy w miejscu, gdzie krzyżują się szlaki komunikacyjne Łódź – Warszawa oraz Warszawa – Katowice – Praga. Rawa Mazowiecka znajduje się przy drodze krajowej S8 Warszawa – Wrocław, 54 km od Łodzi, jadąc drogą nr 72 w kierunku Warszawy, na przecięciu dróg wojewódzkich 707 Nowe Miasto – Skierniewice oraz 726 Rawa Mazowiecka - Opoczno. 

KILKA SŁÓW HISTORII

Pierwsza historyczna wzmianka o Rawie Mazowieckiej pochodzi z 1228 r. Nie wiemy do dziś jednak, kiedy dokładnie pojawił się gród rawski. Wielce prawdopodobnym jest, że znajdował się on na terenie dzisiejszej Anielskiej Góry, z którą związane są liczne legendy.
W roku 1321 Rawa uzyskała prawa miejskie, a w latach 1355-1370 wybudowano tu murowany Zamek Książąt Mazowieckich, którego sylwetka do dziś góruje nad miastem. Za panowania Siemowita III (XIV w.), którego cennym sprzymierzeńcem był Kazimierz Wielki, miasto pełniło funkcję stolicy całego książęcego Mazowsza.
W roku 1462 Rawa gościła Kazimierza Jagiellończyka, a po wcieleniu do Korony, miasto zostało stolicą województwa rawskiego i wyrosło na jedno z największych miast Mazowsza. Wieki XIV i XV były dobrym okresem w dziejach Rawy, wojny w niewielkim stopniu zniszczyły okolice, rozwijał się handel i rolnictwo. O tym, że Rawa w XVI w. była ważnym ośrodkiem, świadczy fakt, iż właśnie na rawskim zamku trzymano tzw. skarb kwarciany, do którego wpływała kwarta - podatek na utrzymanie wojska Rzeczypospolitej. Godnym odnotowania jest też sprowadzenie do Rawy jezuitów, którzy w 1613 r. mieli swój kościół N.P.N.M.P., a w roku 1622 ukończono budowę kolegium, w którym nauki pobierał Jan Chryzostom Pasek.
W drugiej połowie XVII stulecia miasto zostaje zajęte przez Szwedów, a zamek i zabudowa miejska doszczętnie zniszczone. W 1795 r. Rawa zostaje włączona do Prus, a od 1807 r. staje się stolicą powiatu rawskiego departamentu warszawskiego. Rozwój miasta przynoszą lata Królestwa Polskiego. W wyniku przeprowadzonej akcji regulacji zabudowy miasta, uporządkowano bieg ulic, powstał klasycystyczny ratusz oraz kamieniczki wokół rynku, a także park w stylu angielskim, tworzący wspólne założenie architektoniczne z rynkiem. Wiek XX to okres wzlotów i upadków miasta. Pierwsza wojna światowa prawie całkowicie zniszczyła miasto, lata międzywojenne to czas odbudowy i wzmożonych inwestycji, niestety przerwanych nagle II wojną światową. Rawa znów legła w gruzach.
Odbudowana po wojnie Rawa Mazowiecka, z nowo powstałymi zakładami produkcyjnymi i usługowymi oraz z zachowanymi perełkami architektonicznymi stanowi dzisiaj dla województwa łódzkiego ważny ośrodek przemysłowy, rekreacyjny i kulturalny. [Um.Rawa Mazowiecka]

Kilka fotek.               Na większą uwagę zasługuje klasycystyczny rausz miejski z  późniejszymi przebudowami.


                                     Widoczny portyk kolumnowy z  wieżą


                                                             Wieża strażacka


                               Zabudowa z okresu międzywojennego przy ul. Skorupki


                                    Wiele można spotkać takich okienek nisko osadzonych.


                                                           Trochę historii na temat zamku


Przekrój poprzeczny murów zamku.


                                                           Wieża z widoczną galeryjką.


                                                                               Wieża


                                         W tej chwili w zamku mieści się muzeum miejskie


                            Higiena, a jakże musiała być zachowana. Widok na  ówczesne WC

                                              
                                                     Widok od strony południowo zachodniej


Jeżeli Szwedzi oddadzą pieniądze, to zamek będzie odbudowany. :)

10 komentarzy:

 1. To sa mi tereny zupełnie nieznane, z Wrocławia troche 'nie po drodze', tym chetniej więc ogladam.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś będziesz jechać, to po drodze się możesz zatrzymać. :)

   Pozdrawiam również. :)

   Usuń
 2. Lubię patrzeć na nieznane mi ciekawe miejsca, bo wiem gdzie warto pojechać. Tu niestety nie byłam, więc miejsce do zapamiętanie. Miło, że zajrzałeś do mnie i zapraszam, jeśli masz ochotę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie skorzystam z zaproszenia ponownie. :)

  Pozdrawiam.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj :) Fajne miejsce! Najlepsze są domki z ul. Skorupki :) a do tak niskich okien to lubię zaglądać :) fajne rzeczy na parapetach można znaleźć, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam również i ciesze się z odwiedzin. :)Takiej zabudowy na Mazowszu jest sporo. ;)

   Pozdrawiam. :)

   Usuń
 5. Byłam kiedyś w Rawie z pracy, a właściwie w okolicy w ośrodku Ossa, jednak nie miałam okazji zobaczyć Rawy M, jest mi bardzo szkoda oglądając teraz zdjęcia. Bardzo ciekawa okolica i cieszę się, że dzięki Tobie mogę ją poznać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam ten hotel SPA. Śmiem twierdzić, że jest to chyba najwyższy standard w Polsce.

   Gratuluję. ! Dobry pracodawca. :)

   Pozdrawiam. :)

   Usuń
 6. Miło popatrzeć na te fotki. Nie mieszkam tam już 20 lat, i wspomnienia wracają.......może uda mi się jeszcze kiedyś wrócić......."Rodzinny Dom"........

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!