Zespół młyński widziany od strony Dramy
W skład zabytkowego kompleksu wchodzą: dwór w zespole dworsko-folwarcznym, spichlerz w zespole dworsko-folwarcznym, dom w zespole dworsko-folwarcznym, oraz stajnia w zespole dworsko-folwarcznym, które są zlokalizowane przy placu K. Miarki.
Podworski obiekt - obecnie w zasobach gminy Zbrosławice
W tej chwili w całym zabytkowym kompleksie mieści się "Stajnia na Górce" a w części obiektów znajduje się stadnina oraz agroturystyka.
Jeden ze spichlerzy
Do tego zespołu należy również wspominany młyn położony poniżej w dolinie Dramy, opisywanej już na blogu kilkakrotnie.
Zarówno sam młyn jak i zabudowania gospodarcze w zespole młyna zostały uznane jako zabytkowe dopiero w 2014 r., i szkoda, bo w strukturze zabudowy poczyniono w międzyczasie wiele szkód w postaci samowolnych przebudówek, dobudówek z zastosowaniem byle jakich materiałów oraz utraty młyńskiego charakteru.
Jest to duża, murowany budowla z zastosowaniem elementów drewnianych, które są w coraz słabszej kondycji.
Tu był jaz do spiętrzania wody
Kanał, którym doprowadzono wodę wskazuje, że pierwotnie to młyn pracował w oparciu o napęd wodny, po czasie został zmodernizowany i do napędu młyna zastosowano turbinę elektryczną.
Widok od strony doliny Dramy
Kanał odprowadzający wodę ostatecznie zasypano, a nurt rzeki Dramy skierowano nieco ku północy.
W tej chwili młyn już nie pracuje, a jego budynek służy jedynie za magazyn paszy i innych mniej potrzebnych materiałów.
Zabudowania młyna walcowego "Kucias" wraz budynkiem maszynowni, bezpośrednio nad Dramą.
Oprócz tego młyna pozostał jeszcze tzw. "Stary młyn" na terenie stadniny Zbrosławice, oraz zabudowania młyńskie na granicy z Kamieńcem, gdzie były usytuowane dwa młyn wodne. Na ten temat dopiero zbieram informacje i myślę, że przy okazji nieco o nich wspomnę, choć pozostały jedynie ich fragmenty. Niestety nie ma opracowań ani zachowanej historii tych obiektów, pomimo tego, że mogły by stanowić dowód żywej przeszłości życia tutejszych mieszkańców.
Zapraszam również do innych tematów o tematyce o młynach:
5. Krapkowice - Zamkowy Młyn
Panorama Zbrosławic i doliny Dramy.
Na zachętę mały widoczek z Kamieńca, który również przy okazji warto odwiedzić. Szczególnie ciekawy jest zespół pałacowo parkowy opisywany na blogu w temacie: Kamieniec - zespół pałacowo-parkowy
Urzekło mnie dmuchańcowe pole :)
OdpowiedzUsuńMalownicze i nostalgiczne miejsce, i ciekawe zdjęcia, pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńKiedyś spełniał bardzo ważną rolę teraz trochę zapomniany, a szkoda bo to dość spory obiekt i na pewno można go wykorzystać ciekawostkę regionalną.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie..:-)
Piekne zdjecia serdecznosci pozdrawiam
OdpowiedzUsuńNie dziwię się Twojej słabości, młyny są urocze... :)
OdpowiedzUsuńDokładnie, niesamowicie to wygląda :)
UsuńBardzo lubię Zbrosławice, często jest to kierunek moich niedzielnych wypadów rowerowych. Myślę, że przejeżdżałem koło tego młyna, ale nie zwróciłem uwagi. Jak zwykle ciekawy opis i zdjęcia.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
O, te z ławeczką bardzo pocztówkowe i zachęcające. :)
OdpowiedzUsuńNo to specjalnie dla miłośnika młynów muszę wrzucić w najbliższym czasie materiał po młynie Szancera, zwłaszcza że gdzieś powinienem mieć zdjęcia jeszcze sprzed pożaru.
OdpowiedzUsuńStare młyny są również moją słabością.
OdpowiedzUsuńKiedy jestem w Ojcowie bardzo lubię na nie patrzeć. Jest tutaj kilka starych młynów, więc jeśli będziesz w okolicy - zajrzyj koniecznie:)
Dawna inżynieria użytkowa jest bardzo pasjonująca. Szkoda, że zamiast młynów, foluszy, kuźni i hut czy mieleszy obserwujemy tera przy drogach paskudne banery i wielkie blaszaki hal produkcyjnych..
OdpowiedzUsuńTo jest post na "szóstkę" ;)
Pozdrowienia
Pomiędzy młynem p.Kucias a stadniną, był jeszcze jeden młyn - prywatny p.Ziętek.
OdpowiedzUsuńOd strony parkingu przy sklepie Muller& Janoszka można zobaczyć pozostałości po dopływie rzeki Dramy do nie istniejącego już drewnianego koła młyńskiego.
Bardzo ciekawy blog :) Pozdrawiam serdecznie :)