wtorek, 23 lipca 2024

Uroki Bałtyckiego Wybrzeża 3: Frombork - Wieża Wodna i Kanał Kopernika

W końcu zrealizowane są moje marzenia, aby popłynąć z Krynicy Morskiej statkiem do Fromborka i zobaczyć dzieła architektury gotyckiej oraz inne miejscowe perełki. 

Frombork od strony Zalewu Wiślanego 

 Zatem ruszajmy w rejs statkiem Anita, którym dysponuje Żegluga Gdańska. 


W oddali widać dwa statki, które płyną w kierunku portu, a jednym z nich jest Anita, która wypłynęła z Elbląga i podąża do Krynicy Morskiej z letnikami.  


Kiedy statek zacumuje do nadbrzeża z pokładu zejdą pasażerowie i statek ruszy do Fromborka z nowymi uczestnikami rejsu. Po południu ok. 16:40 powróci z powrotem. 



Na pokładzie znajduje się ok 250 osób. 

Żegnamy Krynicę Morską w widoczną latarnia morską i wypływamy na wody Zalewu Wiślanego 

W oddali widać Frombork 


Monika, która wypłynęła z Krynicy Morskiej 10 min. wcześniej już zacumowana, a letnicy poszli zwiedzać. 

 Z perspektywy wnikliwego turysty, mogę powiedzieć, że na terenie obecnej Polski mamy perełki do zobaczenia, o których dla wielu ludzi nie wiele wiadomo. Poza tym dostrzegam również, że po sezonie letnim Frombork jest raczej rzadko odwiedzany. To głównie w lecie przypływają rzesze turystów z Krynicy Morskiej, które przez kilka godzin mogą nieco liznąć historii długiej na co najmniej 600 lat. Poza wzgórzem katedralnym jest wiele rzeczy do zobaczenia. Mnie zauroczył Kanał Kopernika. A dlaczego? 


Nadzalewowa Kolej Drezynowa - Stacja Frombork
Drezyna kolejowa, którą można wypożyczyć i dojechać nią aż do Tolkmicka. Niezapomniane wrażenia gwarantowane. 

Port we Fromborku 

W porcie.


Kanał Kopernika, który jest połączony z Zalewem Wiślanym 

Ponieważ jest on rzeczywistym diamentem na skalę światową. Jak na ówczesne czasy takiego rozwiązania jeszcze nie stosowano. Zatem diecezja warmińska w tamtych czasach była jakby "państwem" w państwie  Krzyżackim. Takie uprawnienia miała z nadania samego papieża. Miała zarówno władzę kościelną jak i świecką. Najwyższą władzę miał biskup. Z tego względu oprócz potężnej władzy, pieniędzy i wpływu na politykę dbali też o myśl techniczną, która ułatwiała im życie. Różne wysokie funkcje w kapitule warmińskiej we Fromborku pełnił sam Mikołaj Kopernik, jednak stanowiska biskupa warmińskiego nie  piastował. 



Przybywając do Fromborka w większości wszelkie pamiątki oraz  miejsca obracają się wokół Kopernika. Dosłownie prawie wszędzie można natknąć się na gadżety, portrety lub obrazki z wizerunkiem Mikołaja.   


Średnio pasują te baraki do gotyckiej zabudowy.  


Nazwa “ Plac Górników” we Fromborku nie jest bezpośrednio związana z górnictwem. Pochodzi od nazwiska Johanna Görnickego, który był burmistrzem miasta w XVI wieku. To on przyczynił się do rozwoju Fromborku, a jego nazwisko z czasem stało się częścią historii tego miejsca. Po wojnie nieco zniekształcono ideę tego miejsca, dlatego plac ma taką nazwę do dzisiaj. 



Wieża Wodna - główny cel naszej wycieczki. 

Dzisiejszy kanał przebiegający niegdyś przez Frombork, nazwany jest również Kanałem Kopernika. Został on poprowadzony od lewego, zachodniego brzegu rzeki Baudy w jej środkowym biegu do Zalewu Wiślanego na wysokości dzisiejszego portu. Dokumenty historyczne mówią o jego istnieniu już w wieku XIV. Zatem Kopernik, urodzony w 1473 roku, wbrew powszechnie przyjętej nazwie, nie mógł być jego twórcą ani inicjatorem. 

Kanał, którego budowę poprzedzono dokładnymi pomiarami wysokościowymi, jest doskonałym przykładem wysokiego poziomu wiedzy i umiejętności średniowiecznych budowniczych, tworząc koryto kanału.


Widok z wieży na Kanał Kopernika


Obraz przedstawia jak wyglądał wodociąg we Fromborku 

Natomiast  w terenie wykorzystano naturalne wzniesienia jako jedną ze ścian kanału, a ze ściętej ich części stworzono drugi brzeg w postaci masywnego wału izolowanego gliną. Głównym powodem zbudowania kanału była konieczność doprowadzenia do miasta wody pitnej. Siłę spadku wody wykorzystano ponadto do napędzania młyna, foluszy i garbami. Kanał pełnił również rolę higieniczno-sanitarną oraz przeciwpożarową, a także utrzymywał stały poziom wód gruntowych. 

 Do Fromborka kanał wpływał od strony północno-wschodniej. W mieście płynął u podnóża skarpy północnej Wzgórza Katedralnego, następnie; w przybliżeniu w miejscu, gdzie dzisiaj stoi pomnik Mikołaja Kopernika, skręcał na północny-zachód w kierunku Zalewu Wiślanego. 






W tym miejscu można sobie wygodnie usiąść zobaczyć film na temat funkcjonowania Wieży Wodnej oraz posłuchać muzyki Hendla  




Przez lornetkę można zobaczyć dużo i daleko ;)


W początkowym okresie nad Kanałem zbudowano młyn, który w 1571 roku przebudowano na wieżę wodociągową. W jej wnętrzu umieszczono urządzenie czerpakowe, które pompowało wodę na Wzgórze Katedralne oraz do zespołu kanonii systemem rur drewnianych. Wodociąg ten działał do XVIII wieku. W 1872 roku ponownie, po trzystu latach, wykorzystano wieżę do urządzenia młyna, który funkcjonował do końca 1944 roku. 




Ujęcia z wnętrza wieży 



Na terenie wieży funkcjonuje miła kawiarnia 





Do dzisiaj z całego zespołu hydrotechnicznego i młyna ocalała jedynie Wieża Wodna, która od roku 1964 wykorzystywana jest jako punkt widokowy.  Kanał przestał spełniać swoją rolę po 1944 roku. Jego korytem spływały jedynie wody opadowe i powodziowe. 

 W latach 60 XX wieku zniszczono i zasypano odcinek o długości 766 m przebiegający przez miasto. Zachowany został jedynie fragment koryta o długości 212,5 m na odcinku od Wieży Wodnej do ujścia w Zalewie Wiślanym. Poza miastem, w kierunku rzeki Baudy, Kanał stopniowo zarastał krzewami i samosiejkami drzew W wielu miejscach skarpy uległy uszkodzeniu, a suche dno koryta podniosło się znacznie w sposób naturalny. W tej chwili jest to suchy zarośnięty rów, a woda gromadzi się tylko podczas wysokiego stanu  po obfitych opadach deszczu lub w czasie roztopów wiosennych.  


Serce miasta Fromborka 




Widok z wieży 




Plac Górników


Widok w kierunku zabytkowego wzgórza z nad Zalewu Wiślanego   


Najważniejsze dane dotyczące Kanału Kopernika. długość Kanału wynosiła 5846 metrów, szerokość 5 metrów (według pomiaru z 1958 roku). Kanał był użytkowany od wieku XIV do roku 1944. 

 Kanał, pod nazwą Kanał Kopernika, został wpisany do rejestru zabytków 27 czerwca 1968 roku. W chwili obecnej wieża jest po remoncie i udostępniona do zwiedzanie. Po wykupieniu biletu w sklepiku z pamiątkami tuż obok wejścia do wieży otrzymujemy gratisowo potężna lornetkę, poprzez którą z góry można oglądać rozległe widoki na Zalew Wiślany oraz najbliższą okolicę. 

Z wieży  także widać monumentalny pomnik najbardziej znanego mieszkańca Fromborka Mikołaja Kopernika, Stare Miasto oraz zabudowę Fromborka i miejską plażą. Przez lornetkę możemy dostrzec także port, do którego w sezonie turystycznym przypływają statki wycieczkowe z Krynicy Morskiej oraz zabudowania Piasków, jako ostatnią wioskę rybacką po stronie polskiej. 

Serdecznie polecam tę atrakcję, gdyż jest ona rzadziej odwiedzana i na ogół przewodnicy grupy wycieczkowe prowadza głownie na teren wzgórza Katedralnego. 

Czas pożegnać Frombork i wyruszyć w trasę powrotną do Krynicy Morskiej  

Polecam rejsy nie tylko do Fromborka, ale także do Tolkmicka lub Elbląga. Informacje na temat cen i godzin rejsów można znaleźć pod linkiem: Żegluga Gdańska 


piątek, 12 lipca 2024

Uroki Bałtyckiego Wybrzeża - część 2

 Ten post ukazuje piękne krajobrazy położone gównie na zachód od Łeby. Dominują tu szerokie plaże, ciekawe lasy nadmorskie oraz najwyższe ruchome wydmy w Polsce. Skupione tutaj są także dwa  duże jeziora, które stanową krajobrazowe perełki na polskim wybrzeżu.  















I rzeczywiście oprócz morza niewątpliwą atrakcją  dla tego rejonu są Jeziora Gardno i Łebsko, które stanowią bliskie sąsiedztwo Słowińskiego Parku Narodowego. Są one domem dla  ptactwa wodno-błotnego, a także rezerwuarem zasobności wód w ryby.




Ten bilbord w parku narodowym średnio pasuje, ale biznes kwitnąć musi, a dutki lubią nie tylko górale. 




Sporo tu różnych ptaków. Nawet dzięcioł sie trafił ;) 




 Niepowtarzalny charakter Słowińskiego Parku Narodowego zawdzięcza również tradycjom rybackim kultywowanym przez mieszkańców regionu od wieków. Zapraszam więc na małą wycieczkę wzdłuż plaży na strefę ruchomych piasków, które są chronione w ramach Słowińskiego Parku Narodowego. 

Jednak w chwili obecnej największym zagrożeniem dla bogactwa gatunkowego ekosystemu  jezior stanowi proces eutrofizacji. Główną przyczyną zjawiska jest dopływ do wód jezior substancji (związki fosforu i azotu), które zwiększają żyzność siedliska. Dostarczane one są ciekami wodnymi, które odprowadzają wodę z pól rolnych oraz ścieki.  Ostatnie lata nieco pod tym względem sie poprawiły, ale w dalszym ciągu doprowadza to do zamulania dna oraz zmniejszania się tlenu w wodzie, co doprowadza do zaniku wielu organizmów żywych w tym ryb oraz wielu innych zwierząt wodnych. 

Biegus zmienny. Dosyć rzadki ptak w Polsce. Bardzo lubi chłodne klimaty i raczej w Polsce się nie rozmnaża. Ostatni potwierdzony lęg w Polsce miał miejsce w 2004 roku w rezerwacie „Beka”; w roku 2010 w tym samym rezerwacie odnotowano ostatnie obserwacje ptaków tego podgatunku interpretowane jako prawdopodobne gniazdowanie. 


Akcja ratownicza. 














 Ostatecznie proces ten może doprowadzić do zachwiania równowagi ekologicznej oraz przyspieszonego zarastania i wypłycania jezior. Jest to szczególnie widoczne w przypadku płytkich jezior, w których zlewni prowadzi się intensywne rolnictwo. Bardzo ważną rolę w zachowaniu przyrody jezior Gardno I Łebsko spełniają zabiegi ochronne prowadzone w ichtiofaunie, które mają na celu ograniczenie negatywnych skutków eutrofizacji. W ramach ochrony, ekosystemów wodnych prowadzone są odłowy regulujące skład gatunkowy ryb oraz zarybienia. Zabiegi te mają na celu utrzymanie dużych liczebnie populacji ryb drapieżnych oraz ochronę gatunków cennych przyrodniczo w ekosystemach jezior.







Bałtyckie plaże i wydmy maja swój osobliwy charakter 

Siweczka obrożna znajduje sie na czerwonej liście ptaków zagrożonych 

Krajobrazy nadbałtyckie 







 W następstwie zaniku drapieżników niemożliwe staje się utrzymanie równowagi w ekosystemie jeziora. Odłów ryb jest obecny na tych wodach od wieków, a prowadzony w sposób właściwy (ochrona drapieżników, odłowy głównie ryb karpiowatych, ukierunkowane zarybienia) jest ważnym czynnikiem prowadzonym na rzecz zachowania ekosystemów naszych jezior. 




Przybysz zza oceanu, nazywany amerykańcem. Prawidłowa nazwa, to borowik wysmukły. 


Po wyczerpującej wycieczce należy sie coś na ząb. Szkoda tylko, że nie są to ryby bałtyckie, ale sprowadzane z odległych krajów. Z Bałtyckich ryb można jeszce rano kupić od rybaków flądrę,  rzadziej torbuta. 

Obiecuję, że do krajobrazów z nad Bałtyku jeszcze powrócimy, wszak są to obrazy, które wyciszają skołatane nerwy oraz łagodzą stres.