wtorek, 14 lutego 2017

Patrykozy Kolonia - zima na Podlasiu

Zima jak zima i zdaje się, że wszędzie wygląda tak samo. Otóż niekoniecznie, tutaj, na Podasiu jest inna. I choć niejednokrotnie przysparza problemów tubylcom, to swoim pięknem zachwyca każdego. Swoją wyjątkowość zawdzięcza specjalnemu mikroklimatowi oraz tak charakterystycznej dla tego regionu flory. Wysoki stopień zalesienia, falowane ukształtowanie trenu poprzecinane strumieniami i rowami, kontynentalne powietrze i wschodni wiatr sprzyja na tyle, ze zima czuje się tu najlepiej.  Jeśli na tak pięknie ukształtowanym terenie  dodamy starą drewnianą zabudowę, walory widokowe urzekają swoją czystością  i bielą śniegu oraz przejrzystością powietrza.



Droga - Kolonia Ruda


Zamieć ;)


Droga: Krynica - Suchożebry


Łąki w Rogoży pod pod Krynicą


Żebyście nie musieli sobie tego wyobrażać jak cudownie wyglądają oszronione drzewa, zaspy śniegu, czy ośnieżone gałęzie, wrzucam kilka fotek z powiatu sokołowskiego oraz siedleckiego.


Kolonia Patrykzoy




Najstarszy dom w okolicy. Jako jeden z nielicznych był murowany.































Czyż rzeczywiście nie jest piękna, choć nieco uciążliwa?  

Polecam także inne posty:

 Patrykozy Pałac - Perła południowego Podlasia   

Nastrojowe Podlasie

Patrykozy - Podlaska Perła 2

Podlaskie miodobranie

czwartek, 9 lutego 2017

Jarnołtówek - tama przeciwpowodziowa na Złotym Potoku

Do odwiedzenia Gór Opawskich na mojej stronce zachęcałem już wielokrotnie. Ulubioną miejscowością dla mnie - z wielu powodów jest Jarnołtówek. Na temat jego uroku pisałem już w temacie: Jarnołtówek - perełka Gór Opawskich i zapewne nie jest to koniec, gdyż jak na tak małą miejscowość  atrakcji jest sporo. Dzisiaj chciałbym wspomnieć o zaporze wybudowanej na Złotym Potoku, rzece która ma swoje źródła na terenie Czech i stanowi najdłuższy dopływ rzeki Prudnik (24,5 km.)



Tama o zachodzie słońca po drugiej stronie wału



 

 Z korony wału przeciwpowodziowego roztaczają się wspaniałe widoki na Biskupią Kopę oraz na pasmo okalające Głuchołazy od południa (Góra Parkowa)


Dolina Złotego Potoku. Rzeczka wydaje się sennym strumykiem, ale potrafi być bardzo niebezpieczna


Tuz obok można natknąć się na ciekawe rośliny i owady




Złoty Potok w Jarnołtówku

Tama przeciwpowodziowa w Jarnołtówku -  wybudowana w celu zabezpieczania okolic przed gwałtownie wzbierającymi wodami górskiego potoku. Tama liczy 15,4 m wysokości, około 50 m długości i pojemności 2,5 ml cm3. Jej projekt powstał w 1906 roku, a otwarcie nastąpiło 27 X 1909 roku. Została wybudowana przez Włochów. Ufundowana przez cesarzową Prus - Wiktorię Augustę po najstraszliwszej powodzi, która dotknęła Jarnołtówek w 1903 roku. Po powodzi w lecie 1980 roku poddano tamę gruntownemu remontowi. Zapora zamykana jest tylko w czasie wysokiego stanu wody. Podczas powodzi w lipcu 1997 roku brakowało niespełna 20 cm do przelania się wody nad zaporą.



Tama od strony zachodniej z widocznymi urządzeniami do zamknięcia przepływu wody 



 W lipcu 1997 roku zapora zdała najtrudniejszą próbę. W czasie powodzi woda w zbiorniku sięgnęła poziomu 13,99 metra  Ludzie w Jarnołtówku już się ewakuowali. . Na szczęście deszcz zelżał i powoli woda zaczęła opadać.


Tuż poniżej tamy znajdują się stawy kaskadowe, których woda była wykorzystywana do hodowli ryb i na potrzeby  pobliskiego młyna


Były młyn papierniczy 



Pobliska łąka świetnie się nadaje do plażowania, a woda dla orzeźwienia i kąpieli podczas opałów 

W tej chwili tama pozostaje pod opieką naukowców z Politechniki Warszawskiej i jest w dobrym stanie technicznym. Przed powodzią budowlę wzmocniono betonowymi zastrzykami. Po powodzi zyskała komputerowe sterowanie zasuw.


Stara zabudowa Jarnołtówka 

Już niebawem do Jarnołtówka wrócimy, by wspomnieć o innych atrakcjach tej urokliwej wioski.

Polecam także inne posty na temat Gór Opawskich:

1  Rezerwat - Cicha Dolina
Góry Opawskie - na Biskupią Kopę
Jarnołtówek - perełka Gór Opawskich
Góry Opawskie - życie za wolność



Źródła:.nto.pl