piątek, 18 października 2024

Jesienne Miechowice moim okiem

 Norbert Bonczyk, miechowicki poeta, w swoim poemacie "Stary kościół miechowski" napisał "Pójdź ty no do Miechowic, zatop w ich zieleni". Jego słowa, choć zapisane końcem XIX wieku, są nadal aktualne. Miechowice słyną z terenów zielonych, to jednak jesienią zieleń zmienia swoje barwy na różne odcienie zieleni, żółci, czerwieni czy brązów. 





Zapraszam, aby zobaczyć jesienne Miechowice moim okiem. 





























Zdjęcia zostały wykonane na terenie Bytomia, w dzielnicy Miechowice. Jest tu sporo uroczych miejsc, które służą do wypoczynku, rekreacji lub wędkowania.  




sobota, 5 października 2024

Chorwacja - Rogoznica: latarnia morska Mulo

 W pobliżu adriatyckich perełek: Rogoznica i Primošten, na jednej pięknych małych wysepek wybudowano niedużą, ale jakże urokliwą latarnię morską, która nosi nazwę Mulo.  Znajduje się ona na niewielkim skalnym klifie o tej samej nazwie. Najpiękniej prezentuje się o zachodzie słońca.  Jest to jedna z najbardziej znanych latarni morskich na chorwackim wybrzeżu i uważana za jedną z najbardziej atrakcyjnych, ale także najstarszych na Adriatyku.  

Latarnia Mulo 


Otoczenie zatoki Rogoznickiej - w oddali wyspy: vela Smokvica Mala Smokvica, po prawej półwysep Gradina, a na ostatnim planie widać wsypkę, na której jest latarnia morska Mulo.    

Najprawdopodobniej wybudowana została przez marynkarę austro-węgierską w 1873 roku na skalnym klifie Mulo na północ od Ražanj i przylądka Punta Planta.  Od czasu powstania latarni pracowała tam kilkunastoosobowa załoga latarni morskiej. Wyposażono ją w dźwigi dla statków drewnianych, które podczas sztormu na morzu mogły znaleźć ratunek w pobliżu latarni.  Wyposażona jest w silniki oraz 2 miejsca do cumowania, pochylnię i schowek na łodzie. Zasilanie budynku 12V DC pochodzi z modułów fotowoltaicznych.

W kronikach Rogoznicy opisano niezwykłą katastrofę morską, która miała miejsce dokładnie na klifach Mula. Statek towarowy pełen owoców cytrusowych na początku lat 70-tych z powodu sztormu osiadł na mieliźnie w okolicach latarni. Naoczni świadkowie twierdzą, że na rynek w Szybeniku, Rogoznicy i Splicie od miesięcy zaopatrywano ludzi w pomarańcze wyłowione z morza. W tej chwili latarnia działa automatycznie i zapalana jest w czasie zapadnięcia zmroku. 






Natomiast wraz z odejściem ostatnich latarników zniknęły bogate legendy. Dziś latarnia morska jest zautomatyzowana. Nie jest też udostępniona do zwiedzania. Znajduje się około 4,5 km od Ražanj i Rogoznicy. W sezonie turystycznym okoliczne półwyspy i wysepki można zwiedzać z dalszej perspektywy podróżując taksówką wodną, która pływa z Rogoznicy i Ražanj. Latarnia Mulo  przyciąga swoim pięknem: artystów, fotografów i prawdziwych miłośników morza swoimi niesamowitymi kolorami i widokiem na wspaniałe wybrzeże, które je otacza. 

Niestety nie wszyscy szanują to wyjątkowe piękno samej wysepki, oraz jej dziewicze piękno, pozostawiając po sobie śmieci i odpady. Albowiem w Rogoznicy można wynająć łódź i podpłynąć pod samą latarnię. I szkoda, że tacy ludzie nie potrafią docenić tak niezwykłego piękna i dopuszczają się także aktów wandalizmu na tej przepięknej budowli. 










Opłynięcie wysepki wokół pozwala ja zobaczyć z każdej strony, jednak najpiękniej prezentuje sie od strony wschodniej  




Sama wycieczka z Rogoznicy trwa ok. 60 min. i w już za 7   od osoby, tę piękną  latarnię można zobaczyć z pokładu łodzi.  Latarnia morska Mulo ma podobne cechy jak wiele innych budowanych latarni morskich z XIX wieku, czyli z czasów administracji austriackiej, są one rozsiane są wzdłuż wschodniego wybrzeża Adriatyku i służyły do ​​oświetlania drogi wodnej po zmierzchu. 

Widoczne wzgórze Gaj 170 m. nad Promostenem położone ok 5 mil morskich o Mulo. Na szczycie mieści się punkt widokowy i ogromny pomnik Gospa od Loreta 






Wyspa Smokvica Vela
Piękna wyspa znajdująca się w niedalekiej odległości od Rogoznicy i portu w Razanj. Można się na nią dostać bez problemu łodzią i zacumować w zatoczce niedaleko plaży. Świetne miejsce dla osób lubiących zwiększać opuszczone budynki i stare fortyfikacje. Sprzyjające warunki  dla miłośników historii i nurkowania. Wyspa do niedawna była zamieszkana i były na niej ośrodki wypoczynkowe, ale są one w tej chwili opuszczone. Jak widać na zdjęciach wyspa stanowiła silny środek oporu podczas Wojny Bałkańskiej oraz niedawnej wojny domowej w latach 90-tych XX w. 




 Wysepka kamienna - Kalebinjak



Dwie Smokvice 


Cieśnina pomiędzy przylądkiem Konj a wysepką wysepką Kalebinjak, na której zabudowana jest czerwona sygnatura, (mini latarnia morska) wydająca ostrzegawcze światła po zmierzchu   

Polecam, aby zaplanować wycieczkę i zobaczyć z  bliska te piękną budowlę. Poza tym sam rejs to przepiękne przeżycie, gdzie można  podziwiać okoliczne zatoki o bardzo urozmaiconym krajobrazie z pięknymi plażami i klifami.  a po powrocie udać się tutaj na spacer po Rogoznicy lub odpocząć na jednej z kameralnych plaż.




Rogoznica






 Niezapomnianych wspomnieć dostarczają miejscowe kawiarenki i restauracje położone wzdłuż nabrzeża, skąd  można podziwiać rozpościerające się widoki i kameralne otoczenie tej malowniczej miejscowości. 


Polecam także  inne posty: 

1. Niezwykłe krajobrazy Dalmacji

2. Rogoznica i Zmajevo oko

 3. Chorwacja: wyspa Ćiovo i plaża Kava

  4. Adriatyckie krajobrazy - Stari Grad na wyspie Hvar

5. Omiś: Radmanove mlinice i dalmatyńska pasticada

6. Chorwacja - krajobrazy Dalmacji