Na temat Parku Ludowego w Miechowicach już wspominałem na blogu, ale od kilku lat park sukcesywnie zmienia się na lepsze. Co więcej, trwa batalia o częściową odbudowę pałacu Thiele-Wincklerów. Ponoć zagwarantowane są już środki na ten cel. Trwają prace projektowe i przygotowania do odbudowy pałacu. Do 2020 roku to założenie ma być zrealizowane.
Zrewitalizowany fragment parku od strony ul. Frenzla.
Wybudowano nowe chodniki i ustawiono ławki wzdłuż alejek.
Dla przypomnienia podam, że inicjatorami i pomysłodawcami powstania parku byli ówcześni właściciele tutejszych kopalń, a zarazem właściciele osady – rodzina von Tiele-Winckler. Znajdował się tu ich pałac, wybudowany w latach 1812–1817 przez Ignacego Domesa, dla jego córki Marii Aresin (później Winckler).
Pałac – pierwotnie klasycystyczny, ostatecznie neogotycki w tzw. stylu Tudor – przeszedł dwie przebudowy. Pierwszą przeprowadził w 1850 r. Franciszek Winckler, dobudowując nowe skrzydła, 3 wieże (jaskółczą, wodną i prochową), liczne balustrady i kolumienki. Podczas kolejnej w 1860 r., zleconej przez Huberta von Thiele-Winckler, powstały kolejne dwa skrzydła. Franciszek Winckler założył ponadto w latach 1840–1850 duży ogród przypałacowy, który Hubert przekształcił później w romantyczny park.
Założenie parkowe wraz z bryłą pałacu i zabudowaniami gospodarczymi.
Fronton widziany od strony zachodniej
Widok od strony parku
Zdjęcia archiwalne zapożyczono z [fotopolska.eu]
Część drzew prosi się o zabiegi, które pozwoliły bym im przetrwać trudne lata.
Buki tu są dorodne :)
Aktualne zdjęcia pałacu, a właściwie ruiny jednej z jego części.
Szkody górnicze i warunki atmosferyczne sukcesywnie dokonują dzieła zniszczenia.
Pomnik przyrody - platan im. J.III Sobieskiego
Współcześnie w krajobrazie osady "Miechowice" pozostał jedynie park przypałacowy, a w nim ruiny jednego skrzydła pałacu, które z dnia na dzień są w coraz słabszej kondycji. Niestety z każdym dniem jego stan jest coraz gorszy. Oby tylko ruina w takim doczekała remontu.
Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu opracował wstępny projekt rewaloryzacji parku Ludowego a także częściową odbudowę pałacu. Cała rewaloryzacja - głownie parku, ale również z odbudową oszacowano na wartość ok 18.000.000 zł )Koszty miałyby zostać pokryte z obiecanych dla Bytomia 100 milionów euro. Co z tego wyjdzie? Czas pokaże.
Zapraszam również do wątku: Miechowice - pałac Thiele-Wincklerów oraz Miechowicki Pałac w Agorze Bytom