sobota, 15 marca 2014

Miechowicki Pałac w Agorze Bytom

 5 lipca 2013  o godzinie 18.00 w Galerii na Poziomie w 'Agorze Bytom' obył się wernisaż wystawy poświęconej historii rodu Thiele - Wincklerów i pałacu, który jeszcze istnieje w parku Ludowym w Miechowicach przy ul. Dzierżonia. Pomimo tego, że czas szybko płynie a zabytek rozpada się w oczach, wielu ludziom zależy, aby ten cenny miechowicki skarb jakim jest ruina i pozostałości parku, przybliżyć szerszej rzeszy mieszkańców Miechowic, Bytomia i innych miast konurbacji śląskiej. Pomysł był jak najbardziej trafiony. 
 Agora wspólnie z Dziennikiem Zachodnim ogłosiły apel, aby każdy kto ma jakiekolwiek pamiątki w postaci zdjęć  lub dokumentów wypożyczył dla zorganizowania wystawy.   Dzięki temu udało się zebrać  ponad 50 zdjęć pałacu w Miechowicach wykonanych przez mieszkańców Bytomia i nie tylko. Niepublikowane nigdy wcześniej plany i fotografie z początku XX wieku, od  czasu największej świetności pałacu  w Miechowicach okazały się niezwykłą trakcją wystawy.


A i owszem byłem tam, a nawet zrobiłem klika zdjęć. Niestety z uwagi na to, że prace były oprawione w szklane ramy, powstały odbicia, które nieco przysłaniają miniony czar miechowickiej perełki. 

 Jeśli macie ochotę je zobaczyć, to serdecznie zapraszam :)  Galeria na Poziomie


Ostanie zdjęcia ukazują atrium Galerii Agora oraz widoki na  ulice Bytomia. 

Zainteresowanych odsyłam do strony poświęconej historii pałacu:  
Ruiny Pałacu w Miechowicach 

22 komentarze:

 1. Widać, że mieszkańcom zależy na tym ciekawym miejscu, historia pałacu jest im nadal bliska. Szkoda, że parki i pozostałości zabudowań niszczeją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z zabudowań to pozostała jedynie wieża wodna i fragment jaskółczej. Park w tej chwili przechodzi małą rewitalizacją w drzewostanie. Na zachowanie pałacu w formie stałej ruiny jakoś nic się nie mówi? Dla poprzedniego prezydenta był priorytet. Po za tym rozwiązano radę dzielnicy, dlatego trudno mówić o jakiejś optymistycznej perspektywie.

   Usuń
 2. Do fotografowania przez szybę polecam filtr polaryzacyjny. Odbicia byłyby dużo mniejsze. Pozdrawiam, Senda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejna cenna rada :) Ja również pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Zdjęcia piękne. Ale niesamowity kontrast nowoczesności ze starymi fotografiami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne zdjęcie Grzegorza Wiernego (pałac przy pełni księżyca) na pana fotkach (34 od góry) całkowicie zniknęło w refleksach. Może warto pod postem dodać link do tego projektu: http://palac.miechowice.info/galeria1.html
  Swoją drogą, często zastanawiam się, dlaczego Agora nie jest w stanie zainwestować w antyramy bezrefleksowe lub z pleksi. Oglądałam tam wiele wystaw, ale wg mnie prezentowanie w taki sposób jakichkolwiek prac mija się z celem i odbija jeszcze długo czkawką :).

  Pozdrawiam
  jomi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to chyba by był dobry pomysł.
   Pozdrawiam również :)

   Usuń
 5. Ładnie położone macie to centrum handlowe i ciekawe imprezy się tam odbywają. Kiedyś trafiłem na koncert Markowskiej, Ty dzisiaj pokazujesz atrakcje historyczne. To dobrze świadczy o właścicielu, że zajmuje się również promocją sztuki jak i samego miasta. Fajne zdjęcia wnętrza galerii.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam non stop odbywaj się jakieś impry kulturalne bądź wystawy. Po za tym na najwyższej kondygnacji jest też sala teatralna na organizowane spektakle lub inne spotkania.
   Dziękuję za wizytę i serdecznie pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Świetne to zdjęcie przez owalne okno.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne są takie imprezy! Mnie też wpadło w oko to zdjęcie przez owalne okno:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami coś wyjdzie takiego od niechcenia ;)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 8. Tu Agora, tu Stary Palac.Pieknie.
  Dzieki!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnie zdjęcia i zegar zapamiętam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cudne jest zdjęcie zrobione przez owalne okno.
  Kocham kościoły i budowle z czerwonej cegły.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wizytę i pozdrawiam również ;)

   Usuń
  2. Dziękuję za wizytę i pozdrawiam również ;)

   Usuń
 11. Piękne zdjęcia przez owalne okienko lubie zwiedzac kościoly serdecznie i wiosennie pozdrawiam
  klik

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!