wtorek, 4 marca 2014

Zabrze - Osiedle Młodego Górnika: Staw Lin

 Dzisiaj chciałbym polecić kolejne przyjemne i blisko położone miejsce na krótkie wycieczki lub spacery dla mieszkańców Miechowic. W zasadzie na granicy dwóch miast, bo zaraz za płotem byłej kopalni Miechowice i usypanej ale zrekultywowanej hałdy porośniętej bogatą roślinnością jest ciekawy i przez wielu jeszcze nieznany świat. Taki spacer można zacząć lub skończyć  w dzielnicy Bytomia Miechowicach tuż przy sklepie -  Delikatesy Centrum u zbiegu ul. Francuskiej/Racjonalizatorów. 

Opcje mogą być co najmniej  dwie. 

1: przez teren byłej kopalni Miechowice, gdzie prowadzi droga, służąca wcześniej do wywozu kamienia i odpadów na hałdę. (W tej chwili dla samochodów droga zamknięta szlabanami). 

2: przedłużeniem ul. Dzierżonia  obok stawów sekcyjnych "Górnik", przez hałdę, wąską dróżką w kierunku osiedla Młodego Górnika, położonego już  w granicach Zabrza.

W obu przypadkach natrafimy na ślad byłej kolei normalnotorowej, która była wykorzystywana głównie na potrzeby KWK Miechowice, KWK Pstrowski  oraz zakładów pracy związanych z górnictwem jeszcze na początku lat 90 - tych minionego stulecia. W tym momencie  należy skręcić w lewo, by po ok 500 m. dotrzeć do malowniczego stawu położonego po prawej stronie nasypu wąskotorówki.


 Do niedawana szlakiem drogi biegła kolej z Mikulczyc, która obok szybu Gigant -  kop Pstrowski doprowadzała do szybów Ignacy i Północ kop. Miechowice. Tędy głownie transportowano piasek i pyły do podsadzki. Tam też były usytuowane mosty podsadzkowe służące do zamulania starych zrobów i ścian.


 Podkłady wykorzystano na zabezpieczenie brzegów stawu.

 Staw latem
W końcu p prawej stronie ukazują się szuwary i tafla malowniczego jeziorka, który nosi nazwę "Lin". Jest to zbiornik zapadliskowy, powstały na wskutek osiadania terenu z powodu szkód górniczych występujących na powierzchni. Na początku był to nieduży, dziki, niezagospodarowany staw, który po latach powiększył się wielokrotnie. W tej chwili Jego obszar obejmuję ok. 10 ha. Od 1998 r.  staraniem wędkarzy utworzono łowisko, którym opiekuje się  Koło 64 w Zabrzu.     
 Zbiornik posiada rozwiniętą linię brzegową porośniętą wąskim pasem trzcin, szuwarów i sitowia. Pięknie się też prezentuje pałka wodna. Na zbiorniku do dyspozycji jest spory parking dla wędkarzy.

 Miejsce naprawdę zadbane.

 Trasa dzisiaj


 Miejsce na grilla.
Ostatnio też  wybudowano zadaszone miejsce na grill i wiatę, w której można mile spędzić czas z rodziną i znajomymi. Obok przebiega ścieżka rowerowa. 

  Ścieżka rowerowa w kierunku Rokitnicy i Szybu Zachodniego.Zbiornik jest stosunkowo płytki, jego maksymalna głębokości waha się w okolicy 4 - 4,5  metrów przy tak zwanej rynnie która rozciąga się praktycznie przez środek łowiska. Dno zbiornika jest muliste, miejscowo pokryte licznymi przeszkodami w postaci drzew i pni. 


 W oddali Oś. Młodego Górnika.


Jeśli zaś chodzi o rybostan Lina to tu nie tylko karpie, ale i ładne amury, sandacze, szczupaki, leszcze, karasie, liny, płocie, wzdręgi i węgorze. Zbiornik zarybiono swego czasu jesiotrem ale czy jakieś sztuki jeszcze tam pływają tego nie wiadomo.

 Należy pamiętać iż łowisko Lin jest łowiskiem licencyjnym co oznacza że nie wystarczy mieć opłaconej karty wędkarskiej oprócz tego należy wykupić licencje zezwalającą na połów na tym łowisku.


Zbiornik Lin usytuowany jest w Zabrzu przy osiedlu Młodego Górnika.
 
  Zabudowa osiedla za czasów powstania pierwszej kopalni, pod koniec XIX w. 

 
 Kilka starych budynków jest naprawdę uroczych. 
 
  Centrum dzielnicy. 

 
  Tablica jedyna w swoim rodzaju, która upamiętnia postać Wincentego Pstrowskiego, kiedy to był patronem kopalni. (Obecnie SILTECH)

 Wcześniej osiedle to stanowiło zaplecze dla pracowników okolicznych zakładów pracy i było przypisywane do Rokitnicy, bo tak też nazywała się tutejsza kopalnia po połączeniu z wcześniejszą kopalnią "Jadwiga",  zanim przejęła nazwę "Pstrowski". Osiedle to też często przypisywano do Biskupic z tej racji, że ludzie często chodzili tu na zakupy, korzystali z usług szpitala lub kościoła. Natomiast od dnia 22 września 2003 roku, kiedy to  Rada Miejska podzieliła obszar miasta na 17 dzielnic, Osiedle  Młodego Górnika stanowi samodzielną  dzielnicę miasta Zabrza. 

 Ul. Szybowa

Ul. Gwarecka 15. W tej neorenesansowej kamienicy mieści się szkoła i przedszkole. Pomimo usilnych poszukiwań na temat  historii budynku, nie udało mi się znaleźć odpowiedzi, na co był ten budynek przeznaczony w swej pierwotnej wersji?

Szyb Gigant, który należał do kop. Pstrowski, a   obecnie jest we władaniu SRK w Bytomiu.

Więcej o  Pstrowskim i kopalni: Zabrze - Wincenty Pstrowski - człowiek ze stali

Miejsce godne odwiedzenia podczas pieszych spacerów lub przejażdżki rowerowej. Tymczasem dziękuje za uwagę i zapraszam do wyrażenia swych opinii. :)
   

30 komentarzy:

 1. Ciekawe miejsce na wycieczkę szczególnie rowerową . Dużo smacznych ryb można złowić ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Co do fragmentu powyższego postu: "Pomimo usilnych poszukiwań na temat historii budynku, nie udało mi się znaleźć odpowiedzi..."

  A jakie materiały już pan przejrzał? Nie zawsze na wszystkie pytania można znaleźć od razu odpowiedzi w internecie :)
  Trafiłam jakiś czas temu na wzmiankę dot. książki Damiana Halmera „Kościół św. Barbary na Osiedlu Młodego Górnika w Zabrzu″. Oto fragment z jej opisu: (...) W książce zostały ukazane dzieje osiedla, pierwsze domy, związki z kopalnią Castellengo (po 1945 Rokitnica, następnie KWK Pstrowski) oraz związki z sąsiednimi Biskupicami i Rokitnicą.(...) źródło: http://www.silesiakultura.pl/r/nowosci-wydawnicze/ksiazki/kosciol-sw-barbary-na-osiedlu-mlodego-gornika-w-zabrzu

  Pozdrawiam
  jomi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za namiary. :) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
  2. To jeszcze ciekawostka. Wiele osób ze Śląska pewnie słyszało o zabrzańskich stalowych domach (Zandka, ul. Cmentarna; cztery budynki na osiedlu robotniczym Ballestremów w Rokitnicy, ul. Szafarczyka). W zeszłym roku podczas rozmowy z p. Damianem Halmerem, dowiedziałam się, że podobno w tej okolicy (Os. Młodego Górnika, ul. Szybowa) znajduje się także budynek, który w „połowie” jest stalowym domem (tylko w połowie zbudowano go wg tej technologii). Projekt zabudowań ze wzmiankowanym budynkiem zamieścił p. Damian tutaj:
   https://pl-pl.facebook.com/photo.php?fbid=561502737239804&set=a.508600199196725.1073741825.386299991426747&type=1&theater

   Pozdrawiam
   jomi

   Usuń
 3. jak dużo natury, lubię takie miejsca :) super fotki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za wizytę. :)
   Pozdrawiam i zapraszam ponownie. ;)

   Usuń
 4. Według oficjalnej strony UM Zabrze dzielnic jest 18.http://www.um.zabrze.pl/mieszkancy/miasto/dzielnice

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już się zmieniło. ;) Dobrze, że podpowiedziałeś..... Zmienimy. ';)

   Usuń
 5. Bardzo ładne miejsce, aż się chce z domu wyjść :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo malownicze miejsce . Muszę tam się wybrać na rowerowę eskapadę. Dzięki za namiary :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, możesz objechać okolicę w około.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Na wypoczynek, miejsce idealne! pozdrowienia zostawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na spacery i przejażdżki rowerowe też. ;)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 8. Akurat łowienie ryb mnie nie interesuje, ale ... korzystałem ostatnio z twojego bloga pokazując synowi sposoby rekultywacji terenów pokoplanianych - bo akurat uczą się na temat krajobrazów i omawiali Śląsk. (Na Warmii i Mazurach był w wakacje, Pogórze zna z autopsji).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze, że się przydało ;)

   Usuń
 9. Świetne zdjęcia, świetna wycieczka Kris

  Senda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za sprostowanie :)
   Pozdrawiam. :)))

   Usuń
 10. Super zdjęcia i miejsce, chętnie wybrałabym się tam na wycieczkę rowerową, ale niestety za daleko mieszkam. pozdrawiam:) www.rzemlik.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Ostatnio ktoś mi mówił, że Zabrze i Śląsk takie brzydkie, ktoś kto stamtąd pochodzi. A ja widzę na Twoich zdjęciach, że tam pięknie jest i już.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy kto jak patrzy i co widzi? ;)

   Usuń
 12. pieknie opisane moje miejsce . dziekuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo proszę. Trochę się obawiam tej sortowni i przeróbki śmieci, które jest budowane przy :"Gigancie", by to w mirę ustronne miejsce dalej mogło takie być.

   Usuń
 13. Ja rowniez mam obawy co do tej budowli tym bardziej ze to tak blisko naszych okien. Mam nadzieje ze nie zepsuje to klimatu miejsca jak i powietrza.

  OdpowiedzUsuń
 14. mieszkam na os. Mł. Górnika i nie wyobrażam sobie żeby mieszkać np. w centrum Zabrza... ani na spacer nie ma gdzie iść.. ani z psem pochodzić.. ale znam takich którzy nie wyobrażają sobie życia "na końcu świata" ;) Mimo niezbyt dobrej komunikacji miejskiej, to osiedle faktycznie ma swój urok- chociaż dla mnie jeszcze za mało zieleni wśród bloków- nisko przycięte drzewka bo "liści za dużo"... szkoda :( za to staw faktycznie cudowny- na zdjęciach nie widać ptaków, które żyją w szuwarach- a jak one śpiewają!! taki trzciniak na przykład ... miód! perkozy pięknie nurkują wypływając dobrych kilka metrów dalej- jest na co popatrzeć. Do tego za stawem w stronę Rokitnicy są zalesione hałdy- tam też nieźle można pojeździć rowerem. Jedyne co jest przerażające, to ludzie wyrzucający na te hałdy śmieci i domowe i poremontowe, zdarza się też spalony samochód, nie mówiąc już o paleniu kabli.... ja tego naprawdę nie rozumiem... bo te hałdy z dużą ilością zieleni, z tworzącą się ściółką, z pojawiającymi się grzybami i zwierzyną- są naprawdę piękne! Pozdrawiam Aneta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to prawda. Sam tam często na spacery uderzam. Jedynie ciężarówki trochę hałasu i kurzu tworzą ;)

   Usuń
 15. Mieszkam ba tym osiedlu i z roku na rok jest coraz gorzej. Staw ogrodzony, boisko zamknięte. Rada osiedla potrafi tylko festyn zorganizować koło knajpy i ognisko z pieczeniem kiełbasek raz w roku. Bida i patologia.

  OdpowiedzUsuń
 16. What's up Dear, are you really visiting this web page regularly, if sso afterward youu will definitely get pleasant know-how.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!