poniedziałek, 3 marca 2014

Motyl - Dostojka latonia

  Coraz cieplejsze dni sprawiają, że pokazuje się coraz więcej owadów. Dlatego dzisiaj dla wyjątku  chciałem zaprezentować bardzo ciekawego i pospolitego motyla, który pokazuje się w naszym klimacie dosyć wcześnie. Być może często go widujecie, dlatego chciałbym zwrócić na niego co nie co uwagi. :) Oto i on.
 Dostojka latonia – Perłowiec mniejszy (Issoria lathonia).

 
 To zdjęcie zostało wykonane w  Kijach, czyli w małej wiosce położonej na skraju  lasu  nad rzeczką  zwaną Strugą. Kije przynależą do gm. Siemkowice pow. pajęczański.


Gatunek motyla – dziennego - z rodziny rusałkowatych (Nymphalidae). Długość ciała wynosi około 18-23 mm, a rozpiętość skrzydeł waha się w granicach pomiędzy 40-48 mm. Z uwagi na duże srebrne plamy na spodzie skrzydeł gatunek ten jest dosyć łatwy do rozpoznania i raczej wyklucza pomyłkę z innymi gatunkami perłowców.

Motyle te bardzo dobrze latają, wykonując charakterystyczne zygzakowate przeloty pomiędzy kwiatami. Bardzo chętnie wygrzewają się na ziemi i na kamieniach. Motyla tego można najczęściej spotkać na suchszych terenach otwartych (suche łąki, skraje pól, nieużytki rolne, tereny ruderalne, wrzosowiska, pastwiska, przydroża, wydmy piaszczyste...). Kłosy zboża  przy drodze od Kuźnicy Ługowskiej do Kijów
 

W zależności od regionalizacji kraju związanej ukształtowaniem terenu – dorosłe osobniki można obserwować od końca kwietnia do końca września, sporadycznie początki października.

Dostojka latonia pokonuje dość spore odległości. Związane jest to występowaniem rośliny żywicielskiej gąsienic – fiołkiem polnym (Viola arvensis).

Samica składa pojedynczo żółtawe jaja na roślinach żywicielskich, z których po około 1-2 tygodniach wylęgają się gąsienice. Żerują tylko w słoneczne dni. Przepoczwarzenie następuje po czwartym linieniu, nisko nad ziemią na łodygach rośliny pokarmowej lub w jej sąsiedztwie. Poczwarka jest koloru brunatnego z białawymi perłowymi kolcami i plamkami na grzbiecie, częściowo zachodzącymi na pokrywy skrzydeł.

Dostojka latonia jest gatunkiem pospolitym na terenie całego kraju, przystosowanym do środowisk ugorowych i ruderalnych a w ostatnich czasach do terenów intensywnie zagospodarowanych.

źródło: przyroda.radom.pl

16 komentarzy:

 1. Aby jak najszybciej do pierwszych motyli :)

  OdpowiedzUsuń
 2. już są!
  Osadnika (prawdopodobnie) i naliściaki (trzy sztuki) obserwowałem podczas wędrówki po pogórzu w ubiegłym tygodniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naliściaki to takie bardziej chrząszczyce niż motyle ;)

   Usuń
 3. Motyla w tym roku jeszcze nie widziałem... do tego momentu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już widziałem. ;) Takie białe, ale nie zam ...

   Usuń
 4. Wczoraj widziałem pszczołę wewnątrz krokusowego kwiatu. Może to już naprawdę wiosna ?

  OdpowiedzUsuń
 5. U siebie motyla nie zobaczę bo jest dosyć chłodno...
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już niedługo będzie cieplej ;)
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 6. Ooo wiosna przyszła :D sezon na motylki i inne robaczki czas zacząć!

  OdpowiedzUsuń
 7. Już widziałam motyle. Oby nie zmarzły jeszcze w tym naszym zmiennym klimacie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już zimy chyba nie powinno być ;) Ale pamiętając 1 kwietnia w ubiegłym roku, to Jeszcze można się zdziwić ;)

   Usuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!