Niewielu przyjezdnych zdaje sobie sprawę, że w samym centrum turystycznej miejscowości jest perełka, która na ogół jest pomijana przez wycieczki prowadzone nawet przez tutejszych przewodników. Oczywiście mowa tu o pałacu, który jest schowany przez bujną roślinność, sędziwe drzewa i nie jest dobrze widoczny z drogi głównej, przebiegającej przez Jarnołtówek. Pierwsza budowla stała tutaj już w XIV wieku, bowiem z 1377 roku istnieją w źródłach informacje o rycerzu Hubenku. Późniejsze dzieje dworu obronnego, bo takim obecny pałac był pierwotnie - a świadczy o tym chociażby zachowana fosa. Kolejni właściciele z powodu niesprzyjających warunków naturalnych, nie byli ludźmi majętnymi, co odbijało się też na wyglądzie pałacu. Po I wojnie światowej pałac wraz z majątkiem został zabrany właścicielowi za długi. Państwo utworzyło w nim prewentorium dziecięce, którym opiekowały się siostry Boromeuszki. Dwa lata przed wybuchem II wojny światowej prewentorium przejęło NSDAP, przejmując także zadania sióstr. Po wojnie pałac nadal pełnił rolę sanatorium dziecięcego. Miało to miejsce do 1987 roku, a potem budynek przez długi czas był nieużytkowany i niszczał. Obecnie jest własnością prywatną i jest wyremontowany.
Pałac widziany od strony południowo zachodniej, a tuż poniżej koryto Złotego Potoku
Bezpośrednio nad potokiem rośnie sędziwa lipa - pomnik przyrody
Pałac wraz z parkiem położony jest u podnóża Góry Bukowej, (507 m. npm.) na jej zachodnim zboczu tuż nad potokiem Bolkówka. Jest to budowla o powierzchni około 1500m 2 , z oficyną o powierzchni około 300m 2 . Na chwilę obecną sam pałac i oficyna są w stanie bardzo dobrym, po kapitalnym remoncie. Podobnie park o powierzchni ponad 2,5ha utrzymany jest w bardzo dobrym stanie, porośnięty rzadkimi i drogimi gatunkami roślin.
Archiwalne zdjęcie najprawdopodobniej z okresu międzywojennego
W tej chwili pałac i przylegający park został wystawiony do sprzedaży z 4,2 mln. zł. Zbyciem całej nieruchomości zajmuje się biuro: Rentis Nieruchomości i poszukuje nowego właściciela dla pałacu w Jarnołtówku.
Za zgodą Rentis Nieruchomości, zamieszczam zdjęcia wnętrz, które ukazują obecny kształt pałacu i jego wyposażenie.
Polecam Góry Opawskie oraz tutejsze miejscowości, gdzie bez tłoku można oddać się górskim wędrówkom, a jeśli ktoś woli bierny wypoczynek, to też znajdzie coś dla siebie.
Zapraszam także do odwiedzenia innych postów tematyce o Górach Opawskich:
1. Góry Opawskie - na Biskupią Kopę
2. Rezerwat - Cicha Dolina
3. Jarnołtówek - perełka Gór Opawskich
4. Jarnołtówek - tama przeciwpowodziowa na Złotym Potoku
źródła: dolny-slask.org.pl
glucholazy.pl