Miechowickie uroczysko - czyli Las Bytomski
Interesującym pod względem przyrodniczym i krajobrazowym jest fragment lasów bytomskich – inaczej zwany jako - Park Leśny im. E. Osmańczyka. Położony on jest między Miechowicami, Rokitnicą a Stolarzowicami o składzie drzewostanu i runa zbliżonym do rezerwatu Segiet, który gościł już na moim blogu. Lasy Bytomskie są wielogatunkowe, mieszane. Porasta je sosna i świerk z domieszką buka i innych drzew liściastych. W XIX wieku pojawiły się także nasadzenia egzotyczne. Niektóre osobniki przetrwały do dziś.Samotny dąb liczący ok. 200 lat.
Z rezerwatem Segiet sąsiaduję od południa dawny obszar górniczy Hipolit. Niegdyś eksploatowano tu rudy cynku i żelaza, a w okresie swego największego rozkwitu na Hipolicie istniało 30 szybów. Po dawnej eksploatacji górniczej pozostały liczne worpie (niewielkie hałdy), leje, kotlinki i ciągi nasypów. Całość porasta – podobnie jak Segiet – mieszany las bukowy z domieszką jaworu, dębu, brzozy, modrzewia i świerka z bogatym poszyciem (m.in. 1,5 metrowy okaz wawrzynka wilczełyko). Najstarszy okaz buka ma obwód pnia 508 cm, jest też buk o obwodzie 410 cm i jawor o obwodzie 211 cm. W runie Hipolita występuje między innymi: lilia złotogłów, naparstnica zwyczajna, kokoryczka wonna, konwalia majowa, podagrycznik pospolity i kopytnik pospolity.
Natomiast pozostałość bukowego, acz przetrzebionego mocno drzewostanu można jeszcze zobaczyć w tzw. Zakątku Sędziwych Buków, o którym już pisałem na blogu.
Kwiat tulipanowca przy Drodze Ronota.
U leśnika na ogrodach.
Tuż obok leśniczówki roztaczają się laki i pola.
Za sprawą właścicieli części lasów – rodziny Tiele-Wincklerów, sąsiedztwie Miechowic pojawiły się między innymi tulipanowce amerykańskie, sosny czarne, sosny wejmutki i limby, grójeczniki japońskie, buki zwisające, Chojny kanadyjskiej i żywotniki. Prywatne tereny leśne rodziny Tele-Winckler zostały przez nich sprzedane 1923 roku spółce akcyjnej kopalnia Prusy – Preussengrube A.G, zaś kilka lat później nabył je od spółki miasto Bytom. Stopniowo zaczęto przekształcać w Park Leśny (Walt Park), otwierając dla mieszkańców dotychczas nie dostępne dla ogółu prywatne lasy. Rozszerzona siec dróg spacerowych ścieżek turystycznych, dróg do jazdy konnej, i tras rowerowych. Wyznacnzo miejsca do wypoczynku. Przy drodze do Rokitnicy uruchomiono Karczmę Powiatową (Kreis Schenke) a w Dąbrowie Miejskiej Zameczek Leśny (Walt Schloss).
Zdjęcia archiwalne pochodzą z początku 1900 r. zapożyczono je z http://fotopolska.eu/Bytom
W najciekawszym fragmencie tych lasów w okolicy leśniczówki Miechowice wyznakowana została ścieżka dydaktyczna. Interesującym fragmentem lasów bytomskich jest także dolina Rokitnickiego Potoku, utworzona w wyniku erozyjnej dzielności tego ostatniego. Wśród bogatego runa porastającego dolinę można spotkać kosaćca żółtego i lilie złoto głów. Występuje tu także wawrzynek wilcze łyko. Z doliną rokitnickiego Potoku sąsiaduje malownicza Dolina Trzech Stawów wychodząca prawie na skraj osiedla Miechowice.
Dwa stawy położone w bocznej dolince, która odchodzi od Doliny Trzech Stawów
Niezwykle ciekawe i dzikie miejsce ze stanowiskami ciemiężycy zielonej.
Na szlaku żółtym im. Z. Kleszczyńskiego
Droga Ronota.
Na leśnej polanie.
Leszczyna .
Znany już dąb, który jest niezwykle fotogeniczny.
Na dowód, że występuje tu niezwykle ciekawa flora i fauna, w 2012 r. utworzono tu obszar przyrody chronionej, którą nazwano Miechowicka Ostoja Leśna.
Pomimo wcześniejszej rabunkowej dewastacji przyroda ma takie cudowne właściwości, że potrafi regenerować swoje środowisko w dosyć szybkim tempie. No chyba, że środowisko jest już tak zdegenerowane, że nie pozostaje nic. Na szczęście Las Bytomski powoli się odradza, a służby leśne nasadzają wcześniej zniszczony drzewostan.
Na temat miechowickich uroczysk można przeczytać i zobaczyć jeszcze tutaj: Miechowickie stawy
żródło: UM Bytom