Beskid Niski był i jest dla mnie zawsze inspirujący i tajemniczy. To tutaj ścierają się zarówno różne kultury, architektura, wierzenia ludzi oraz ciekawa historia. Natomiast Iwonicz oraz Iwonicz Zdrój mają do zaoferowania coś jeszcze. Stanowią super bazę do dłuższych wycieczek jak i krótszych spacerów. Na chwilę obecną proponuję spacer z Centrum Iwonicza Zdroju do widokowego miejsca zwanego Cyrenajką. Zajmie to nam ok. 1.30 min bez odpoczynku.
Celem będzie punkt widokowy, który znajduje się na wzniesieniu Cyrenajka. Jest to wzgórze po lewej stronie doliny potoku Iwonka (Iwoniczanka) o wysokości (460 m n.p.m.) Na mapach turystycznych widnieje również nazwa Przyczka. Z wierzchołka wzgórza obserwować można panoramę na północ, wschód oraz południe. Od północy dostrzegamy Suchą Górę, na której usytuowany jest przekaźnik oraz nieco dalej górę Ispak. Pomimo, że przez nią nie przebiegają żadne szlaki, to prowadzą tu w miarę wygodne drogi, które nie pozwalają się zgubić. Na Ispaku do połowy lat 70 prowadzone były prace związane z wydobyciem ropy naftowej.
Widok na Borowinową, Glorietę oraz w tle pasmo Przymiarek i Uhliskę
Dzwonek pokrzywo listny
Natomiast patrząc bardziej na wschód widzimy grzbiet po przeciwnej stronie Doliny Iwonki, wzgórze Stróżowe i Las Piekliska. Las tworzy niesamowity bajkowy charakter, ponieważ zdominowany jest przez głębokie parowy i sędziwe drzewa, gdzie dominują potężne jodły. Nie bez powodu, kiedyś ten las nazwano ,,Lasem Dantego" z powodu panującego tu mroku jak w horrorach. Niestety ta nazwa się nie przyjęła. Niemniej Piekliska jak najbardziej oddają tutejszy charakter.
Na pierwszym planie sanatoriom KRUS
Z kolei w dalszej perspektywie dostrzegamy kilkanaście wiatraków znajdujących się już na terenie gminy Rymanów Zdrój. Jeszce dalej podziwiać możemy na Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie. Natomiast na południowym wschodzie dostrzegamy Borowinową, Glorietę, Suchą Górę i otwarty, niezalesiony grzbiet na dalszym planie. To odkryte pasemko to Przymiarki. U góry jest również metalowy krzyż i ławka, na której kuracjusze czy turyści mogą chwilę odsapnąć.
Spojrzenie na Północ z widocznym wzniesieniem o nazwie Ispak
Na nasz spacer wyruszamy od węzła szlaków turystycznych w okolicach Placu Oczki w Iwoniczu-Zdroju przy budynku CIT. Ruszamy za znakami białoczerwonymi do góry schodami przed zakładem przyrodoleczniczym, Kierujemy się w okolice sanatoriów Górnik oraz Wisła. Stąd za znajomymi nam znakami podążamy drogą gruntową przecinając stok góry Winiarskiej (529 m n.p.m.) Tu widoczny jest wyciąg narciarski, który mijamy po lewej stronie. Po niespełna 300 metrach droga skręca w prawo na północ. Ścieżka jest oznakowana i po przejściu kolejnych pięciuset metrów dochodzimy do kierunkowskazu informującego nas o punkcie widokowym na g. Cyrenajka (460m n.p.m.) Z tego miejsca po ok kolejnych 300 m. dochodzimy do celu naszego spaceru.
Od czerwonego szlaku tu skręcamy w prawo
Po obejrzeniu widoków i odpoczynku można wrócić tą sama drogą lub zejść wygodną drogą w kierunku doliny Iwonki oraz głównej ulicy Iwonicza Zdroju - Zdrojowej, skąd do centrum uzdrowiska jest ok. 1,5 km. Osobiście polecam taka trasę. W okresie letnim śmiało na tę wycieczkę mona sie wybrać nawet z dziećmi lub osoby starsze i mniej sprawne, ale odradzam spacer na Cyrenajkę po obfitych opadach deszczu lub w okresie późnej jesieni lub wiosną. Ze względu na gliniaste podłoże trasa jest śliska i dosyć grząska.
Stara zabudowa uzdrowiskowa z przełomu XIX i XX w.
Po drodze widoki na wschód
Słynna Willa Lutnia jest w opłakanym stanie i wystawiona na sprzedaż
Po niespełna 3 godzinkach spaceru z powrotem jesteśmy w centrum Iwonicza Zdroju. Na zdjęciu słynny Bazar z wieżą zegarową i legendarna restauracja Zdrojowa.