Dzisiejszy post trochę się różni od pozostałych, ponieważ jest poświęcony i miejscu niezwykłemu i niezwykłej postaci.
Mural na ścianie budynku usytuowany jest w przestrzeni miejskiej u zbiegu ulic W. Korfantego i Rycerskiej w Bytomiu. Inspirowany jest jedynym zachowanym olejnym obrazem Brunona Schulza „Spotkanie", gdzie autor zastosował metaforę heterogeniczną oraz jego „porte parole" przedstawione na płótnie. Tematem dzieła jest odrębność kulturowa młodego Żyda oraz miejskich, pewnych siebie kobiet.
Bruno Schulz "Spotkanie" 1920 r. Źródło: Wikicommons
Różnice spowodowały powstanie muru, w którym jednak pojawia się brama - przejście, furtka, symbol pogranicza kultur, wyznań religijnych i preferencji cywilizacyjnych. Nadanie nazwy Skweru Spotkania oraz powstanie muralu i wmurowanie kostki z Ulicy Krokodyli w Roku Brunona Schulza, kiedy to przypada kolejna rocznica partnerstwa Bytomia i Drohobycza, w czasie udzielania pomocy przez Bytomian uchodźcom z Ukrainy, w sposób symboliczny upamiętnia te wydarzenia w przestrzeni miejskiej
W 2022 r. przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica tragicznej śmierci artysty, człowieka o nie-zwykłej wyobraźni, inteligencji i kreatywności. W celu uhonorowania dokonań artysty Senat RP ustanowił rok 2022 Rokiem Brunona Schulza.
Twórczość literacka artysty wpisuje się w horyzonty kulturowo-egzystencjalne Galicji Wschodniej, potwierdzając dylematy pojednania i konfrontacji różnych czynników etnicznych, językowych, religijnych i kulturowych na wielokulturowej galicyjskiej mapie. Podobnie miało to miejsce w Bytomiu, niezwykłym mieście o wielowiekowej historii, zlokalizowanym na pograniczu kultur, języków i tradycji.
Nadając nazwę „Skwer Spotkania" konkretnemu miejscu w Bytomiu, zwraca się uwagę na wszystkie aspekty, które dotyczą historii naszego miasta i jego mieszkańców, w tym podpisania umowy o partnerstwie miast: Bytomia i Drohobycza
Bytom Korfantego