poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Bytom - Brandka: łowisko czy lunapark?

 Niewątpliwie zbiornik Brandka, który położony jest tuż obok obwodnicy północnej Bytomia, należy do najładniejszych zbiorników wodnych w Bytomiu. Szczególnie pięknie się prezentuje z łuku łącznicy odbiegającej z ul. Celnej i ukazuje lustro wody z otoczeniem osiedla Miechowice.  Tak jak inne stawy, wykorzystywany i gospodarowany jest  jest przez wędkarzy zrzeszonych w PZW oddział Katowice.  Od kilku lat trwają starania, aby to miejsce udostępnić wszystkim mieszkańcom Bytomia oraz okolic i stworzyć  tu miejsce do wypoczynku.  Toczą  się dyskusje, aby na tym terenie było kąpielisko z plażą, wypożyczalnią rowerów wodnych, łódek lub kajaków. 
















Nie wiem czy to by dobrze wpłynęło na samo środowisko, gdzie to miejsce upodobały sobie na swoje siedziby ptaki wodne. W tej chwili bez problemu można się tu poruszać rowerem i urządzać spacery z kijkami lub bez. Niektórzy nawet palą grilla i się opalają, a jeszcze inni korzystają z kąpieli, pomimo tego, że nie wolno, (miasto ustawiło znaki zakazujące kąpieli)  a podyktowane jest to względami bezpieczeństwa. 














Mnie osobiście podoba się Brandka w takim wydaniu jak jest w tej chwili. I tak wszędzie można się natknąć na śmieci i pozostałości po ogniskach palonych przez wędkarzy lub spotkaniach towarzyskich organizowanych przez młodzież. Wędkarze (prawdziwi) raczej śmieci zabierają ze sobą, chociaż nie brakuje puszek po zanętach lub po piwie. Bardzo mnie boli to, że wędkarze najchętniej by samochodem dojechali nawet do wody. Rozumiem, że podczas nocnych połowów w razie deszczu można się schronić w samochodzie, jednak w miejscu postawienia auta najczęściej są też śmieci. 







Jeśli macie jakieś swoje zdanie w tej kwestii, to bardzo proszę o wypowiedzi w komentarzach pod postem. 

czwartek, 6 sierpnia 2020

Brodnica - stary spichlerz renesansowy

 Brodnica  to stare miasto królewskie lokowane w 1238 roku, położone było w XVI wieku w województwie chełmińskim. Było miejscem obrad sejmików elekcyjnych województwa chełmińskiego. Dzisiaj zlokalizowane w województwie kujawsko-pomorskim jako siedziba powiatu brodnickiego. Położona jest  po obu stronach rzeki Drwęcy. Historyczne centrum miasta leży na prawym (zachodnim) brzegu rzeki, w ziemi chełmińskiej. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa toruńskiego. Według danych GUS z 31 grudnia 2019 r. Brodnica liczyła 28 880 mieszkańców. 


Najwięcej uroku można dostrzec patrząc na miasto z góry. Czerwone dachy i pozostałości po wiekowych budowlach robią wrażenie. Pomimo, że jest tu dużo do pooglądania, teraz chciałbym zwrócić uwagę na budowlę, która mnie osobiście najbardziej się podoba, gdyż chyba pozostała od starych czasów najmniej zmieniona. Ta budowlą jest stary spichlerz, w którym obecnie mieści się muzeum. 

Ul. Św. Jakuba1 

Spichlerz jako budowa renesansowa zbudowany został około 1604 r., przebudowany był na przełomie XIX i XX w. Pierwotnie dwu, obecnie czterokondygnacyjny ze zrekonstruowanym współcześnie szczytem renesansowym. W ścianie szczytowej portal zamknięty trójkątnym łukiem odcinkowym. Wewnątrz oryginalne belkowania drewniane. W spichlerzu mają miejsce biura administracji i dyrekcji muzeum oraz magazyny zbiorów a także wystawa stała życie codzienne mezolitycznych myśliwych z Mszana sprzed 10 000 lat. Przy okazji warto zajrzeć na Duzy Rynek, na zamek oraz zobaczyć Bramę Chełmińską, a także Wieżę Bocianią. Warto również odwiedzić  pałac Anny Wazówny. 

  GODZINY OTWARCIA

W SEZONIE (od 15 maja do 15 września):

* codziennie, od 10:00-17:00

POZA SEZONEM:

* poniedziałek: nieczynne dla zwiedzających

* wtorek: 8:00-16:00

* środa-piątek: 8:00-15:00

* sobota: 9.00-15:00

* niedziele i święta: 10:00-14:00

MUZEUM ZAMKNIĘTE:

* I dzień Bożego Narodzenia

* I dzień Wielkanocy

* Nowy Rok

* Wszystkich Świętych

Pozostałe dni świąteczne:

* od 10:00-14-00


Bilety:  Cennik