niedziela, 13 października 2013

Ruda - ulica Ballestremów

W Rudzie, stanowiącej dzielnicę Rudy Śląskiej jest naprawdę wiele przeuroczych i ciekawych miejsc. Na uwagę zasługuje nigdzie nie wspominany krótki fragment ul. Ballestremów, gdzie po prawej jej stronie oglądamy stare, dwurodzinne domki robotnicze, wybudowane w 1910 r. z inicjatywy hr. Ballestrema. Składają  się one ze stosunkowo dużej kuchni, w której tradycyjnie koncentrowało się życie rodzinne, pokoju na parterze oraz drugiego pomieszczenia na pięterku.

 

 Do każdego domku przynależał chlewik, w którym przechowywano płody rolne na zimę i jesień, ale także hodowano króliki lub gołębię, bo to tradycja śląska przekazywana z dziada na pradziada i itd...
W tej chwili te domy usprawniono i we własnym zakresie zorganizowano łazienki z ubikacją, lecz w chwili wybudowania haźlik był na dworze. Z zabudową przy wspomnianej ulicy sąsiaduje uroczy park założony przez Ballestremów, ale o tym i innych ciekawostkach Rudy  jeszcze pewnie coś skrobnę.


Wyświetl większą mapę

12 komentarzy:

 1. Będę malkontentką i napiszę, że nie pasują tu te chodniczki z kostki, ale rozumiem, że ludzie chcą mieć ładnie i porządek wokół domu, z niecierpliwością czekam na dalsze posty :)
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie jest tak jak piszesz. Ludziska we własnym zakresie wyłożyli sobie dojazd i dojście kostką brukową, by było i łatwiej i przyjemniej. Ciesze się, że w ogóle te budynki zostały wpisane do listy zabytków, bo w innym przypadku nikt by ich nie dostrzegał. Na Śląsku takich budowli jest sporo, jednak mało które mają szczęście by zasłużyć na prawna ochronę.
   Pozdrawiam. :)

   Usuń
 2. bardzo lubię stare domki które są identyczne i ustawione obok siebie :) co np. kompletnie nie pasuje mi w nowoczesnych osiedlach :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stara architektura na ogół była lepiej zaprojektowana i dostosowana do otoczenia, czego nie można powiedzieć o blokowiskach.

   Usuń
 3. W Ostródzie są podobne domki ale piętrowe, kiedyś mieszkali w nich kolejarze, też nie miały szczególnych wygód bo WC było jedno na półpiętrze. Teraz ludzie to powykupywali i poprzerabiali po swojemu więc zupełnie straciły charakter.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W porównaniu do innych budowli stawianych wówczas na terenie Polski, te poniemieckie i tak miały o wiele wyższy standard. Niemniej Starą zabudowę dostosowuje się do obecnych potrzeb, ale nie zwraca uwagi, by wszystko tworzyło jakąś całość.
   Pozdrawiam serdecznie i dziękuje za komentarz.. :)

   Usuń
 4. Na Śląsku wiele takich osiedli zostało wpisane na listę zabytków m.in. Nikiszowiec...
  Domki są doskonale utrzymane a na dodatek wyłożone kostką...
  Jestem zachwycona takimi osiedlami...
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W taki razie będzie jeszcze kilka wzmianek o śląskich koloniach robotniczych. :)
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 5. Bardzo lubię domy z cegły. Ale tu wszystkie są identyczne, to ciekawostka. I też ponarzekam, te dobudówki trochę szpecą. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do rejestru zabytków zapisane były dużo później niż nastąpiła ich "usprawnianie" i przebudowa. ;)

   Usuń
 6. Domki typowo należące do śląskiego krajobrazu, ale brakuje mi czerwonego koloru wokół okien ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tej chwili takich okien jest coraz mniej, bo nie stosuje się już farb tego typu w zakładach pracy, lub te zakłady już nie istnieją. ;)

   Usuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!