czwartek, 31 października 2013

Bytom - Poczta Głowna

Budynek Poczty Głównej przy ul. Piekarskiej

 

 Fragment ul. Piekarskiej. Foto archiwalne.

Potężny gmach poczty został zaprojektowany przez architekta Karola Fischera, a wzniesiony w 1908 roku, nowy budynek pocztowy przy ul. Piekarskiej, zastąpił pierwszą pocztę w Bytomiu, która znajdowała się przy placu Kościuszki w miejscu obecnego budynku handlowo-biurowego PSS Społem.
 

Budynek poczty obecnie


 To zdjęcie jest już znaneMożna domniemywać, że dla szybko rozwijającego się Bytomia pierwotna lokalizacja okazała się niewystarczająca, a położenie w ścisłej miejskiej zabudowie uniemożliwiało rozbudowę budynku. W 1903 roku pod budowę nowej poczty zakupiono plac w sąsiedztwie neogotyckiego kościoła p.w. Świętej Trójcy. 5 lat później powstał piękny, neorenesansowy budynek przy ul. Piekarskiej. Fasadę oblicowano częściowo kamieniem naturalnym, a częściowo wykonano z cegły licówki. Obiekt urządzono z wyjątkową starannością, a nawet z przepychem. Kamienne klatki schodowe wyposażono w stalowe ozdobne balustrady, a w przeszklonych skrzydłach drzwiowych korytarzy umieszczono witraże. Gabinety dyrektorskie wyposażono w fasety i stiuki. Masywne bramy wejściowe możemy podziwiać jeszcze dziś. Starą pocztę rozebrano, a w 1909 roku na jej miejscu rozpoczęto budowę innego obiektu.


  
 Ponadto budynek zdobią liczne detale architektoniczne przedstawiające zwierzęta czy ludzkie głowy.


Wjazd na rozległy dziedziniec poczty.


  Elewacje pokrywają płaskorzeźby przedstawiające m.in. pocztę konną oraz karetki pocztowe.
W tej chwili Poczta  wystawiła budynek do sprzedaży. Aż się prosi, by potencjalny nabywca w mądry i przemyślany sposób wykorzystał piękno i potencjał tego gmachu. 
 źródło:bytom.plWyświetl większą mapę

19 komentarzy:

 1. I wszystko jasne :) Tak imponującego gmachu poczty jeszcze nie widziałam. Szkoda, że na sprzedaż i nie wiadomo, co tu będzie.
  To teraz kolej na kościół... ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. To ciekawe, że na sprzedaż - toż to pewnie w rejestrze zabytków jest. Tylko co z tego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, w rejestrze jest, tyko że to jest grommy obiekt, i jak na obecne potrzeby poczty generuje pewnie spore straty, dlatego na sprzedaż.

   Usuń
 3. Faktycznie, szkoda byłoby jakby to ktoś miał "zepsuć"

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubie takie stare, surowe budynki! Budza szacunek:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Potężny gmach i zarazem piękny dzięki licznym detalom architektonicznym. Ładnie go odnowić, wypiaskować cegły i będzie efektowna siedziba... no tak, tylko czego? Mam nadzieję, że styropianem go nie obłożą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby rzeczywiście znalazł się konkretny nabywca z pomysłem i pasją do architektury. :)
   Pozdrawiam. :)

   Usuń
 6. Bytom taki teraz zdewastowany, był w przeszłości pięknym i bogatym miastem, ślady dawnej urody jeszcze dzięki Bogu istnieją , nie wiadomo tylko, jaka będzie ich przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sporo zbytków powoli rozdyskutuje swój blask, ale dzieje się to bardzo powoli. :( Bytom był przeznaczony na zagładę dużo wcześniej ze względu na wysoką jakość węgla po miastem. Po za tym nie miał szczęścia do gospodarzy, natomiast po restrukturyzacji przemysłu oraz likwidacji hut i kopalń zapanowała bieda i bezrobocie na niespotykaną skalą, co zrodziło patologię, z którą chyba najtrudniej walczyć.

   Usuń
 7. Ten budynek to prawdziwa perełka architektoniczna.
  Detale zasługują na szczególna uwagę. Żałuję, że obecnie nie buduje się takich gmachów.
  Mam nadzieję, że po sprzedaży będzie szczeglnie nad nim czuwał konserwator zabytków.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno powiedzieć jak powiodą się losy tej ciekawej budowli? Niemniej zapewne szkoda by było, żeby pozostała bez gospodarza. W tej chwili jeszcze poczta działa, ale sporo lokali jest już pustych.
   Dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 8. Pozostaje tylko podpisaćsię pod przedmówcami....Z tego co widać na tym starym zdjęciu ulica kedyś była bardzo piękna mam wrażenie że teraz wygląda inaczej ale na Twoim zdjęciu nie widać drugiej strony ulicy. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda teraz już ulice nie maja tego klimatu. Może przy okazji zrobię całą ulicę, choć nie wygląda za ciekawie, pomimo wartościowej zabudowy.
   Pozdrawiam. :)

   Usuń
 9. Wspaniały budynek. Oby jednak znalazł się ktoś kto nie pozwoli mu zniszczeć.
  Zdjęcia z tramwajem urocze, jak podróż w czasie.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam nadzieję, że nie ulegnie zniszczeniu.
   Pozdrawiam również. :)

   Usuń
 10. Moje miasto takie brzydkie...a takie ładne ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawy artykuł. Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!