wtorek, 13 sierpnia 2013

Motyl - Przestrojnik jurtina Maniola

 Podążając śląskimi bezdrożami, przez jakiś czas towarzyszył mi przemiły motylek. Postanowiłem się zatrzymać. On był na tyle miły i towarzyski, że również przykucnął na kwiatku. Pomyślałem sobie, że nie mogę zmarnować takiej okazji i szybko wydobyłem aparat z pokrowca. W tym czasie zmienił swoją siedzibę. Z kwiatka usiadł na jakąś ostowatą roślinę z małymi kolcami. Najpierw przez dłuższy czas miał złożone skrzydła i mało eksponował swoje walory fizyczne. Jedak doceniłem, iż pokazał swój profil, co nie omieszkałem wykorzystać. 


Zdjęcie przedstawia osobnika płci żeńskiej, która troszkę jest bardziej ubarwiona od samca.


Maniola jurtina - to motyl dzienny z rodziny rusałkowatych.  Rozpiętość skrzydeł  tego motyla waha się od 45 -52 mm. Występowanie w siedliskach trawiastych, pola, ugory, łąki, skraje lasów. Pospolity w całym kraju, choć nie zbyt często spotykany.Po jakiejś chwili, kiedy wykazałem trochę więcej cierpliwości ona okazała mi swą nagrodę i w pełni rozłożyła swoje piękne skrzydła.Jeszcze piękniej się zaprezentowała, gdy w pełni zaświeciło słońce. Ładnie  zatem jej podziękowałem, a ona odleciała w nieznane.

 

18 komentarzy:

 1. Wspaniały, piękne ujęcia:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przypominam sobie, abym takiego widziała. Czym się żywi gąsienica ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety jeśli chodzi o gąsienice, to takiej dokładnej wiedzy nie mam. ;) Trzeba by Googla zapytać. ;)

   Usuń
 3. Uwielbiam motyle ... są piękne ... A ostatnio wieczorem miałam zapalone w pokoju światła i do okna przylatywało pełno nocnych motyli ... I jakoś mnie tak natknęło i zrobiłam trochę fotek ... i wiesz ... ćmy, na które nigdy nie zwracałam uwagi, w powiększeniu okazały się przepiękne ...każda inna ... skrzydełka jak utkane, inne jak na szydełku, kolejne jak jedwab, jeszcze inne świecące ... cudooo ...
  Po prostu czasami trzeba się zatrzymać, schylić, aby docenić jak pięknie jest wokół nas ... Pozdrawiam i gratuluję pięknego bloga :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam podobne odczucia kiedy oglądam te cudne twory. Dziękuje za wizytę oraz serdecznie podbarwiam :)

   Usuń
 4. Masz cierpliwość!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie zapozował ... skrzętnie wykorzystane :) czyli jednym słowem udana sesja :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!