poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Zabrze - wieża ciśnień Huty Donnersmarcka

 Wieża ciśnień Donnersmarcka położona jest na terenie dawnej huty w Zabrzu. Jest ona najstarszą wieżą, jaka znajduje się w całym województwie śląskim. Zbudowana została prawdopodobnie przez inżyniera huty w 1871 roku w stylu uproszczonego neogotyku.

Jej całkowita wysokość wynosi 30 metrów. W jej wnętrzu zachowały się spiralne schody i instalacje wodno-kanalizacyjne. Wieża wykonana była bardzo dokładnie o czym świadczy fakt, iż przez 113 lat poddawano ją remontom tylko trzy razy.
 
Obiekt znajduje się na terenie huty Zabrze i jest widoczna z parkingu przed CH Platan. Niestety, pomimo wpisania na listę zabytków, ten ciekawy budynek ulega powolnej dewastacji. W zasadzie z każdej strony bez większych przeszkód do wizy można podejść.  Złomiarze dokonali totalnej demolki. Najbardziej mi żal spiralnych schodów kręconych, które zostały zupełnie zniszczone i  rozszabrowane. Perełka starej śląskiej  architektury


 Niestety nie jest nawet ogrodzona. ;)


 A mogła by być luksusowa kawiarenka, tak jak w TG.


 Konstrukcja mówi sama o sobie.


 Z wieży roztaczał się piękny widok.


 Czy jest jeszcze do uratowania? Pewnie tak?


 Wieża jest w rekach prywatnych, ale od lat nic ni zostało zrobioneCzyżby chodzi o atrakcyjny plac blisko centrum?

40 komentarzy:

 1. Niszczeje ,a jest piękna .Coraz mniej ich w Polsce widać .W moim mieście tez jest ,ale teraz jest w prywatnych rekach i odrestaurowana [zerknij http://jaroslawkaczmarek58.blogspot.com/2013/08/wieza-cisnien.html]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to prawda, tracą się bezpowrotnie.. :(

   Usuń
 2. Uwielbiam wieże ciśnień. Obiecuję sobie zacząć je archiwizować. Bo Twoje zdjęcie pewnie już też archiwalne za chwilkę będzie. Smutne to okropnie ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście wieża jest stara ale ma swój urok . Niedaleko mojej miejscowści w Koninie znajduje się rónież wieża ciśnien jest o wiele młodsza od tej i organizowane są w niej pokazy obrazów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe zagospodarowanie wieży. W innym wypadku zapewne była by rozszabrowana..

   Usuń
 4. Napotyka się setki takich obiektów. Jednak w Karkonoszach wiele obiektów się remontuje i powstają prawdziwe cacka. Zamierzam kilka ich pokazać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kotlina Jeleniogórska przezywa ponowny rozkwit po latach gospodarowania firm (PGR-ów ) państwowych. Zatem czekam na pokazanie ;)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Smutne są niszczejące budynki, a jednocześnie jest też w nich coś fascynującego.
  To zdjęcie w sepii wygląda bardzo klimatycznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba ulotność życia i czas przemijania bez względu na zasobność portfela. Jedni budują inni nie potrafią tego uszanować.

   Usuń
 6. Trochę to smutne, że kolejny "zabytek" ulega powolnej dewastacji ;/ Szkoda, że ktoś się porządnie nie weźmie za jego ochronę - to po pierwsze, i jakieś odrestaurowanie? Takie ciekawe, piękne obiekty... Pozdrawiam serdecznie, post jak zawsze na poziomie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za wizytę i komentarz. Tak jak pisałem, obiekt należy do prywatnego właściciela, ale niestety nie daje to żadnej gwarancji, że ocaleje.

   Pozdrawiam. :)

   Usuń
 7. Piękne zdjęcia ;)
  No to jest prawdziwa podupadająca wieżyczka ...

  OdpowiedzUsuń
 8. Prawdziwa perełka, tez lubię takie obiekty, warto było ją upamiętnić, bo kto wie co z nia będzie za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo wdzięczny obiekt do fotografowania :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym bardziej, że jest stosowne dojście. :)
   Pozdrawiam i dziękuje za odwiedziny.

   Usuń
 10. Bardzo lubie wieże ciśnień.
  Wiesz, że we Wrocławiu jest jedna, pieknie odrestaurowana, w której jest kawiarnia i restauracja?Nie byłam w środku, niestety, jakos mi wciąż nie po drodze, a teraz słyszałam, że właściciel chce ją sprzedać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W którym miejscu we Wrocławiu? Tam zdaje się było ich kilka?

   Usuń
 11. Widzę ją codziennie i boleję nad jej stanem. Były pomysły rewitalizacji, ale chyba niedługo się rozpadnie. Szkoda.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też ubolewam nad tym, ale co zrobić? W Bytomiu na Pogodzie podobny los spotkał reprezentacyjną kamienicę, która w końcu została wyburzona. :(
   Pozdrawiam również.

   Usuń
 12. Szkoda wielka że wieża niszczeje tym bardziej że części drewnianej jak widać dużo nie trzeba do kompletnej ruiny.W Ostródzie mamy dwie, jedna na terenie zakładów DEC i druga w mieście. Jak na razie stoją chociaż też brak pomysłu na ich zagospodarowanie. Pamiętam że jako mała dziewczynka byłam w środku z koleżanką, której tata pracował w wieży ciśnień, tej na terenie miasta. Było to miejsce dość niesamowite z kręconymi schodami z ogromnymi rurami i pompami, ściany wyłożone białymi i zielonymi kafelkami...Trochę się bałam tego wszystkiego, tym bardziej, że w środku panował hałas, pracownicy nawoływali się głośno co brzmiało dość przeraźliwie ale dzięki temu zapamiętałam to miejsce. Teraz w środku nic nie ma bo wszystkie pomysły spaliły na panewce. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne pamiętasz też niezapomniany widok, o tyle tylko czy niezabudowana całkowicie?
   Pozdrawiam i dziękuje za wizytę oraz komentarz.

   Usuń
  2. Niestety, wnętrze pamiętam dość mgliście bo było to pół wieku temu, nie miałam też okazji popatrzeć z góry na świat gdyż bałyśmy się wchodzić po schodach obok których była ogromna przepaść.

   Usuń
  3. Niewątpliwie takie przeżycia na długo zapadają w pamięć. ;)

   Usuń
 13. Niesamowita budowla... Zapraszam na mojego nowego posta.. od jutra...

  OdpowiedzUsuń
 14. No brawo, brawo ... to lubię :) Ciekawy obiekt - choć faktycznie jego stan pozostawia wiele do życzenia ... pewnie masz rację z tym placem - zabytek się zawali - będzie co niektórym na rękę ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko takie przypuszczenia,ale życie pokazuje, że tak bywa. ;)

   Usuń
 15. w Zabrzu czeba wyburzyć wszystko bo poco nam to tak myśli pani prezydentowa Zabrza zamiast remontować zabytki to są burzone i stawiane markety

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jeszcze coś zostanie z zabytkowej poprzemysłowej zabudowy. ;)

   Usuń
 16. Do tego przyczynił się Pan Sekóła darczynca Huty Zabrze dla braci Kulawików

  OdpowiedzUsuń
 17. Trzeba to ratować! Może przy Industriada 2014 udało by się jakąś kwestę zrobić na ogrodzenie? Przecież co dnia tyle zabytków znika, które są warte zachowania. Aktualnie znika sortownia w Wirku :/ To ten duży obiekt wśród szybów którego widać z bany A4 ( jeszcze tylko kilka dni widać :(

  OdpowiedzUsuń
 18. Trzeba to ratować! Może ktoś jest na tyle ogarnięty by przy Industriada 2014 zorganizować kwestę na ogrodzenie zabytku? Cały czas coś znika z naszego Górnośląskiego krajobrazu. Aktualnie postępuje rozbiórka sortowni w Wirku. To ten duży stalowo ceglany obiekt między szybami ma wzgórzu, widoczny z A4 :(

  OdpowiedzUsuń
 19. Właśnie zaczęli ja rozbierać... :-( i kolejny piękny zabytek zginie bezpowrotnie. Takie rzeczy tylko w Polsce...

  OdpowiedzUsuń
 20. Właśnie zaczęli ja rozbierać... Kolejny zabytek zginie bezpowrotnie... Takie rzeczy tylko w Polsce...

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!