czwartek, 1 sierpnia 2013

Kraśnik - sześcioplamek

Kraśnik sześcioplamek (Zygaena filipendulae)

Podążając pieszo - ścieżką rowerową,  prowadzącą z Krokowej do Swarzewa - byłym śladem kolei kaszubskiej, na kolorowym kwiatku dostrzegłem bardzo inspirującego owada,  który od razu przykuł moją uwagę. Tak bardzo mi się spodobał, że postanowiłem sprawę zbadać bliżej i wyjaśni  co to jest? Niby mały motyl, niby jakiś pluskwiak. Jednak nie trafiłem z oceną. Okazało
się, że ten owad to ćma. Ale ćma raczej buszuje nocą? To jednak ćma.  

 

 

Ćma, której zachciało się latać wśród promieni słonecznych - nie dość że prowadzi dzienny tryb życia, to przebywa głównie na terenach odkrytych. Wielu nazywa kraśniki motylami, jednakże ich budowa świadczy o nieco innym pochodzeniu…

 

 

Wygląd

Jest to dość mały owad, rozpiętość skrzydeł wynosi 3 cm, rzadziej 4. Mimo niewielkich rozmiarów, można go rozpoznać z daleka – czarne skrzydełka i 6 czerwonych plamek są tu wizytówką. Pierwsze 2 plamki (najbliżej głowy) często się zlewają, lecz ostatnie są już bardzo wyraźne. Z bliska skrzydła mienią się na granatowo (rzadziej zielono). Tylne są czerwone z czarnymi obwódkami. Układane są wzdłuż ciała, jak u innych ciem; jednakże czułka już bardziej przypominają te u motyli dziennych. Jeśli zaś chodzi o latanie… do mistrzów im daleko.
Gąsienica jest równie kontrastowo ubarwiona. Całe jej ciało jest żółto-zielone, z dwoma rzędami czarnych plamek. Głowa jest czarna. Osiągają do 22 mm.

Występowanie

Żyje w Europie; jego domem są tereny nizinne, nieporośnięte wysoką roślinnością - czyli łąki, polany, nieużytki, wrzosowiska. Zaobserwowano go również na skrajach lasów. Dorosłe owady spotkać można w lipcu i sierpniu. Kraśniki nadal są dość pospolite, lecz ich liczebność spada.
Pokarm

Przysmakami dorosłych kraśników są driakwie (Scabiosa), komonice (Lotus), koniczyna (Trifolium) oraz chabry (Centaurea). Niekiedy spijają nektar z ostów.
Gąsienice również nie są wybredne; ich dieta wygląda podobnie: liście koniczyny, komonicy, jak również babki (Plantago), cieciorki (Coronilla) i ostrołódki (Oxytropis).

 

Gąsienica


Rozród

Samica składa żółtawe jaja na liściach roślin, które potem będą służyły gąsienicom za pokarm. Kilka dni później, pojawiają się małe (i głodne) larwy. Pierwsze pojawiają się w sierpniu. Przez resztę lata oraz jesień – jedzą, linieją, jedzą. Cały niekorzystny czas zimują, a potem znów: jedzą, linieją, jedzą. I tak do czerwca. Potem produkują mnóstwo jasnych niteczek, które z czasem tworzą kokon, a w nim będzie się przeobrażać poczwarka. Oprzęd jest dwukolorowy – do połowy beżowy (tu znajduje się głowa), druga połowa ma barwy nieco intensywniejsze. Niekiedy gąsienice zamiast się przeobrażać, nadal jedzą i zimują po raz drugi.
Dorosłe owady spotkać można w lipcu i sierpniu.


 

Czy wiesz, że...

    Kontrastowe ubarwienie nie jest wynikiem przypadku. Informuje ono, że w ciele owada dorosłego, jak i gąsienicy, znajduje się niebezpieczny związek – cyjanowodór. Znaleźć można także histaminę. Tak więc dla ptaka taki posiłek jest nie tylko obrzydliwy, ale i trujący!
    W razie bliskiego spotkania z drapieżnikiem, kraśniki ratują się: ucieczką, lub udając martwe. Gąsienice zaś wydzielają krople cuchnącego, oleistego płynu.

 Źródła: wikipedia.pl, ekologia.pl

 Podążając dalej ścieżką napotkałem jeszcze...  

 

 Szczeć pospolitą.

30 komentarzy:

 1. Trafiłeś z oceną od razu - wszak nawet ćma to motyl tyle, że nocny :) Źródła na które się powołałeś jakby wzajemnie sobie przeczą - jedno podaje,że ćma drugie, że motyl dzienny. Pewne jest, że kraśnik sześcioplamek należy do rzędu owadów jakim są motyle :) Nawiasem mówiąc piękny motyl - jeszcze nie udało mi się go "upolować" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za fachową opinię :) Widać miałem farta. :)
   Pozdrawiam. ;)

   Usuń
 2. ♫° ¸.•°♡♡·.

  Preciosas informações, preciosas imagens.
  Amei as fotos.
  Bom fim de semana!
  Beijinhos do Brasil.
  ✿✿°•.¸♫°

  OdpowiedzUsuń
 3. Kraśniki spotykam czasem na omżynie. Bardzo ciekawy opis owada. Będę trzymała się od niego z daleka.......

  Nie wiem dlaczego ta szczeć przypomina mi przegorzan.
  Serdecznosci

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy opis motyla- będę trzymała się od niego z daleka. Czy ćma to nie motyl ?
  Kraśniki siadają u mnie na omżynie, ale w tym roku ich nie widziałam.
  Dziwna ta szczeć- przypomina mi przegorzan.
  Serdeczności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne jeszcze nie raz dział przyrody nas zaskoczą. :)

   Usuń
 5. Zauważyłam dużo ciekawych informacji o Beskidzie Niskim . Twój blog to pasjonująca lektura na jesienne dni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam serdecznie jeszcze przed jesienią. :)

   Usuń
 6. dzięki za ten ciekawy artykuł gdyż ostatnio widzę te stworzenia dość często i zastanawiałam się co to zacz, do nie wyglądają na 100% choć podobne. Natomiast zaintrygowała mnie szczeć i pogooglałam trochę dowiadując się że podobno jest skutecznym lekiem na bóle reumatyczne i boreliozę. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki również za wizytę i komentarz. Widać, że są to leki z Bożej apteki :)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 7. Rzeczywiście dobrze zgłębiłeś życie krasnika :) Wielkie dzięki, ciekawych rzeczy się dowiedziałam! Pozdrowienia zostawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Patrząc na te zdjęcia utwierdzam w sobie przekonanie że na pewno zajmę się kiedyś makrofotografią :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapomniałam napisac że u mnie nowy post http://podroze-to-co-kocham.blogspot.com/2013/08/torun-powrot-znad-oceanu.html
  Zapraszam serdecznie ;)
  Marysia

  OdpowiedzUsuń
 10. Aleś ją wypatrzył :) Wydaje się ogromna, już sobie wyobrażam jej brzęczenie w locie, brrr. Chyba nie mogłabym robić zdjęć makro...ale chętnie je oglądam :) pozdrowienia zostawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Ale ładnie uchwycony :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. rzadko spotyka się te ćmy. :)
   Dziękuje i pozdrawiam :)

   Usuń
 12. Haha - botanik z Ciebie nie lada:) I entomolog:)
  - dobrze jest wiedzieć, kto i po co na czym mieszka!

  OdpowiedzUsuń
 13. Ależ "smaczek" Ci się trafił. Urocza :)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 14. Dokładnie. Bardzo eis ciszę z tkanej wycieczki. :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo mi się podoba ostatnie zdjęcie, wygląda jak grafika :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!