niedziela, 26 lipca 2020

Polowiec szachownica na polanie w Dąbrowie Miejskiej w Bytomiu


Polowiec szachownica na polanie w Dąbrowie Miejskiej w Bytomiu




Dzisiejsze popołudnie nie było pewne, gdyż synoptycy zapowiadali burze i obfite deszcze. Zatem wybór padł na małą wycieczkę rowerową do Wójcika, gdyż kiedyś tak mawiano na stary zajazd z 1923 r. W tej chwili po krótkiej przerwie działa tu restauracja oraz można nawet wynająć nocleg. 




Tuż obok jest spora polana, gdzie można rozłożyć kocyk lub odpocząć na ławce, którą dla rowerzystów i spacerowiczów ustawiły LP. Jest tu też punkt odpoczynku z tablicami informacyjnymi i naniesionymi szlakami turystycznymi oraz rowerowymi. Ok 100 m. od zajazdu "Pod dębem" zlokalizowana jest stacyjka kolejki wąskotorowej, która zatrzymuje się 6 razy, by zabrać lub wysadzić turystów korzystających z tej najstarszej w Europie kolei wąskotorowej. Kursuje na trasie: Bytom - Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie i z powrotem. 


Stacja Dabrowa Miejska 


Zuk uratowany poszedł w krzaki





Jadąc po drodze  ratowaliśmy  żuka o pokaźnych rozmiarach , który pełznął na często w tym miejscu uczęszczaną drogę rowerową. Potem były maliny i inne dobra leśne. Jednak na nic się wszystko zdało, gdyż strasznie kąsały komary. Być może przeczuwały burze i deszcz, bo zrobiło się stosunkowo duszno. Na szczęście wyszło słońce a komary się uspokoiły i można było spędzić na polanie ok. godziny. W tym czasie przylatywały różne owady, w tym także motyle. Jeden szczególnie mi się podobał i wydał  mało znany, dlatego  postanowiłem urządzić polowanie. Nie było łatwo, ale w pewnym momencie przykucnął na dłużej, a mi się udało zrobić zdjęcie. Przyszedłem do domu i rozpocząłem poszukiwania jaki to rodzaj i gatunek motyla? I w końcu znalazłem i chciałbym się z Wami tą zdobyczą podzielić. 








A oto i inny motylek







Polowiec szachownica (Melanargia galathea syn. Agapetes galathea) - owad z rzędu motyli. Skrzydła o rozpiętości 45-50 mm, z wierzchu białe z czarno-brunatnymi plamami, od spodu jaśniejsze, na przednim skrzydle występuje jedno, a na tylnym pięć lub sześć czarnych oczek z jasną obwódką. Polowiec szachownica jest jedynym przedstawicielem podrodziny oczennicowatych nieposiadającym na górnej powierzchni skrzydeł "pawich oczu".


Owady dorosłe można spotkać w lipcu i sierpniu. Samica składa jaja na liściach. Jaja często spadają na ziemię, czasami są składane przez motyla w locie. Gąsienice żerują od września, wyłącznie nocami. Roślinami żywicielskimi są rośliny z rodziny wiechlinowatych. Stadium zimującym są gąsienice. Wiosną kontynuują żerowanie, a przepoczwarczenie następuje w czerwcu.



Typowe biotopy tego motyla to: łąki, przydroża i leśne polany. Motyle te są dosyć płochliwe dlatego, niekiedy trzeba cierpliwości i sprytu, by zrobić dobre zdjęcia. Mi jakoś się udało, ale czy w pełni jestem zadowolony? 

Źródła: www.wikipedia.org 


9 komentarzy:

  1. Bardzo mało motyli widzę w tym roku. Zdjęcia przepiękne, a taką kolejką to chętnie bym się przejechała. :) Pozdrawiam serdecznie, miłego dnia. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, w tym roku jakby motyli jest mniej. Pozdrawiam serdecznie 😃

      Usuń
  2. Z przyjemnością podziwiam każde Twoje prezentowane zdjęcie. Trzeba się trochę natrudzić przy fotografowaniu bo to bardzo ruchliwe stworzenia. Polowiec szachownica należy do wyjątkowo uroczych motyli. Przestrojnik jurtina w ubiegłym roku fruwał po ogrodzie i łące, wszędzie go było pełno. W tym roku praktycznie nie spotykam żadnych tego rodzaju owadów.
    Serdecznie pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie 😃

      Usuń
  3. Piękny okaz trafił się. Zrobić fajne zdjęcie motyla, to jest nie lada sztuka. Fajne miejsca turystyczne są na Śląsku. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj chyba sporo w tym prawdy. Pozdrawiam również 😃

      Usuń
  4. Już kilka lat z moim Nikosiem ganiam za motylami i nie mogę się nadziwić ich różnorodności. Niektóre mają bardzo ciekawe nazwy.

    Nazwa rodzajowa Melanargia to połączenie dwóch greckich słów:

    melan - czarny
    argos - biały
    Nazwa gatunkowa galathea
    Galatea to greckie imię znaczące "ta, która jest mlecznobiała"

    Wpadnij do mnie, a pod zakładką Motyle znajdziesz wiele tematów o tych barwnych owadach. Twój komentarz będzie mile widziany.

    OdpowiedzUsuń
  5. Twój motyl na zdjęciu 11, 12 i 13 to: Przestrojnik jurtina (Maniola jurtina), zobacz tutaj

    OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!