środa, 26 kwietnia 2017

Kępa Swarzewska

 Gdyby chcieć tak szczegółowo opisać granice przebiegu linii, która by zakreślała obszar Kępy Swarzewskiej, to byłby mały problem, a to z uwagi na to, że są różne opracowania geograficzne, które minimalnie się różnią miedzy sobą. Najwięcej  różnic dotyczy jej zachodniej granicy, a szczególnie górnego odcinka - od Czarnego Młyna. W/g Wikipedii do tego obszaru nie wlicza się już Jastrzębia Góra i Rozewie. Natomiast starsze opracowania podają, że Kępa Swarzewska sięga aż do obniżenia klifu Jastrzębskiego, tuż za ostatnimi zabudowaniami Jastrzębiej Góry, gdzie Czarna Wda (Czarna Woda)  nagle zmienia kierunek na zachodni i w tym miejscu zaczyna się Kępa Ostrowska.


Stały element krajobrazu Kępy Swarzewskiej
Elektrownia w ŁebczuSwarzewo - Orla Góra

Kępa Swarzewska, swoją nazwę zaczerpnęła od znanej miejscowości - Swarzewo, położonej w tym obrębie.  To  naprawdę pięknie ukształtowana wysoczyzna morenowa na Pobrzeżu Kaszubskim, u nasady Mierzei Helskiej, nad otwartym M. Bałtyckim i Zat. Pucką. Zajmuje północno-wschodnią  część Pobrzeża.  Zróżnicowanie terenu dowodzi, że jest  to fragment wysoczyzny polodowcowej z pozostałością  pradolin. Przykład takowej pradoliny  można dostrzec w obniżeniu terenu pomiędzy Strzelnem a Starzyńskim  Dworem  i Parszkowem. 

 Droga do Starzyńskiego Dworu

 Klif Jastrzębski


 Chłapowo - przystań rybacka


Klif Chłapowski
Władysławowo - Franuś


  Zachód
 Pradolina Płutnicy


 Władek
Łany zbóż pod Mieroszynem
Swarzewska Kępa stanowi bardzo ciekawy i urozmaicony obszar pod względem krajobrazowym.  Od północy i wschodu sąsiaduje bezpośrednio z wybrzeżem morskim (otwartymi wodami Bałtyku i zachodnim wybrzeżem Zatoki Puckiej), natomiast od południa i południowego zachodu – pradolin: Płutnicy, która oddziela ją od Wysoczyzny Żarnowieckiej i Kępy Puckiej. Jej wspominana granica północno-zachodnia przylega do potężnego rezerwatu Bielawa (Błota Przymorskie) i Kępy Ostrowskiej.
Miejscowości położone na Kępie Swarzewskiej żyją głownie z rolnictwa, ale i te wioski położone nieco dalej od linii wybrzeża coraz częściej wykorzystują swój atut i zmieniają swój profil na rolniczo-turystyczny lub turystyczny, oferując swoje domostwa i posesje dla letników lub  turystów.


 Na plaży
Łąka pod Strzelnem
Niebo pod Chłapowem


Na Kaczyńcu


Nieistniejąca skarpa....spłynęła do morza


Droga do Łebcza


Na plaży...na plaży...Oto niektóre miejscowości (bez przysiółków) położone na Kępie Swarzewskiej:  

Chłapowo
Gnieżdżewo
Władysławowo

12 komentarzy:

 1. Zdjęcia naprawdę robią wrażenie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piekne widoki Klif Jastrzebski naj bardziej mi sie podoba serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne zdjęcia i miejsca. Zdjęcie z tymi drzewami w szeregu przypomniały mi mój pobyt we Władysławowie i wędrówkę do Pucka, tez zrobiłam podobne zdjęcie. To faktycznie ciekawe tereny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękuje za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)
  Jest jakiś post z Twojej wycieczki?

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałabym lato, chcialabym morze.... Duuuużo morza... I piasek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze tylko 2 miesiące i sezon będzie w pełni :)
   Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny :)

   Usuń
 6. Znam tereny, choć nigdy nie wnikałem tak głęboko w kwestie terytorialne.
  Zdjęcia świetne, niektóre na poziomie wybitnym.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za wizytę i życzę dobrej nocy :)))

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!