niedziela, 30 kwietnia 2017

Swarzewski Klif czy Gnieżdżewska Góra?

Pisząc w ostatnim poście na temat Kępy Swarzewskiej nie sposób, by nie wspomnieć o  atrakcyjnym, klifowym  wybrzeżu tego zakątka Kaszub. Zatoka Pucka Wewnętrzna, po swojej zachodniej stronie ma wiele pięknych miejsc,  które pomijane są przez przewodniki i miejscowe opracowania.Obniżenie Kępy Swarzewskiej pomiędzy Gnieżdżewem a Swarzewem   


Widok na pucki port od strony Klifu Swarzewskiego


Dzisiaj chciałbym tylko nadmienić nieco o Klifie Swarzewskim, trochę zapomnianym i niedocenionym. Kiedyś z tego miejsca rozlegała się panorama niemal w każdym kierunku, ale w ostatnich latach przyroda w niekontrolowany sposób zagospodarowała wierzchołek Gnieżdżewskiej Góry (jest to inna nazwa Klifu Swarzewskiego). 


Kąpielisko Gnieżdżewo tuż pod Swarzewskim Klifem  - pocz. lat 20 XIX w.


Kąpielisko i plaża tuz pod Klifem Swarzewskim foto z końca lat 20-tych XX w.  

Inna nazwa Klifu Swarzewskiego (Gnieżdżewska Góra) ma postać wzniesienia przypominającego górę, jeśli się popatrzy od strony ujścia Płutnicy do Zatoki Puckiej, z tzw. Kaczego Winkla, którędy przebiega żółty szlak turystyczny z Pucka do Władysławowa oraz szlak rowerowy prowadzący aż na Hel. Skąd zatem dwie nazwy? Otóż obniżenie brzegowe i Klif Swarzewski znajduje się już w granicach  sołectwa Gnieżdżewo. Już od dziesiątków lat to miejsce służyło jako kąpielisko dla miejscowej ludności i letników, którzy do Gnieżdżewa przyjeżdżali. Natomiast Klif Swarzewski, to tylko nazwa geograficzna.


Od strony Gnieżdżewa jest nieduża plaża piaskowa oraz bezpośrednio  nad samym brzegiem łąka, która stanowi świetne miejsce do wypoczynku.  

Klif Swarzewski


W oddali Puck


Tuż obok łąki

Kaczy Winkiel w oddali

Zupełnie inny charakter, czyli klifowy i stromy ma Gnieżdżewska Góra jeśli popatrzymy na nią od strony Zatoki Puckiej. Tu bez wątpienia ujawnia się na Klif Swarzewski - stromy i wysoki na kilkanaście metrów.


Jeszcze kilka lat temu nie lada atrakcją tego miejsca było stanowisko  kormoranów, które znacznie przyczyniły się do zniszczenia roślinności na Klifie Swarzewskim. Jednak na chwilę obecną, z nieznanych przyczyn, pogłowie kormorana znacznie się zmniejszyło. 


Gołe gałęzie to pozostałości po  bytowaniu kormoranów. Na szczęście odetchnęli z ulga i rybacy i drzewa.


W tym roku Urząd Morski w Gdyni ma zadanie, by usunąć wszystkie zalegające drzewa i krzewy wzdłuż wybrzeża Zatoki Puckiej od Kaczego Winkla aż do Swarzewa.  Czy będzie ładniej ? Nie wiem!


 Klif Swarzewski


Plaża obok przystani w Swarzewie


Sentymentalnie ;)


Jeśli będziecie kiedyś w Swarzewie to szczerze polecam małą  wycieczkę żółtym szlakiem wzdłuż wybrzeża Zatoki Puckiej nie tylko do Klifu Swarzewskiego, ale także dalej aż do Pucka, bo także tutaj jest co pooglądać.  Z powrotem można wrócić autobusem lub pociągiem. Po takich przeżyciach  wspomnienia  na pewno będą bogate.  

8 komentarzy:

 1. Tamtędy zdaje się prowadzi także wygodna ścieżka rowerowa, choč może nie dociera w tym miejscu do samego brzegu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładna widokowo wycieczka, miejsc do opalania i kąpieli również nie brakuje. Bardzo fajna propozycja.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I woda o wiele cieplejsza niż nad otwartym morzem 😀
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. zgadzam się z poprzednikiem - super miejsce na wakacje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba w tym roku tam też zawitam jeszcze ;)
   Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam 😀

   Usuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!