wtorek, 4 lutego 2014

Łebcz - kaszubskie krajobrazy


Łebcz, to duża i ciekawa kaszubska wieś położona w gm. Puck, o rycerskim rodowodzie, wzmiankowana już w 1285r. jako własność Gneomara. Później przeszła w ręce  Krzyżaków, a lokowana zosłała  na prawie chełmińskim w 1340 r. przez wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode. Po wojnie trzynastoletniej włączona do dóbr starostwa puckiego jako królewszczyzna. Od XVI wieku wieś liczyła ok. 62 łany i posiadała karczmę. Folwark założono w 1565r. przez Jana Kostkę, starostę puckiego. Po rozbiorach przechodzi na własność skarbu pruskiego. Wśród dzierżawców była min. bogata i wpływowa rodzina Hannemannów wspomniana już w innym wątku.  Dwór od strony zabudowań pospólstwa.

 Stare zabudowania dworskie, w których potem gospodarował PGR

 Wjazd od drogi

 Ganek


 Były młyn i paszarnia

 Droga do dworku Od strony wschodniej północnej dwórek otacza już częściowo zubożony ale zadbany park. Wnętrza często wykorzystywane są jako sala okolicznościowa na rauty i wesela i inne wydarzenia. :)

 Wnętrza dworku.

 Otoczenia też jest bardzo sympatyczne.

 Jest i specjalny grill.

 Rekwizyty na palcu. Tuż obok dworskich zabudowań pomiędzy wybudowano farmę wiatraków.

 Stary wiatrak w Łebczu się popadł na wskutek upływu czasu i warunków atmosferycznych.

 Ten co prawda zboża nie miele, ale  jest okrasą dla całej okolicy. 


Obecny dwór w Łebczu pochodzi z poł. XIXw. Murowany z cegły, na kamiennej podmurówce, parterowy. Dach dwuspadowy. Architektura o bardzo skromnych cechach klasycystycznych, utraconych po późniejszej renowacji. W otoczeniu park o geometrycznym układzie. Przed frontem dworu cztery stare lipy. 


W pejzażu wsi zachowało się kilka ceglanych i otynkowanych domów, boniowanych na narożnikach, podpiwniczonych, w tym dawna karczma, wszystkie pochodzące z poł. XIXw.

Po wojnie wieś zmieniła swój charakter. Dwór upaństwowiono i   przeszedł w ręce nowo ulepionego tworu przez władze PRL-owskie. Ludzie z okolicy głównie tutaj znaleźli zatrudnienie. Niemniej zabudowania sukcesywnie podupadały, a zarząd PGR u, nie za bardzo dbał o spuściznę po kapitalistach.  

Jednak Łebcz cały czas się rozwijał. Zaraz po wojnie, bo już w 1947 r. nastąpiła  elektryfikacja wsi. Potem na bazie majątku, w 1957 r.  powstało kółko rolnicze, natomiast w centrum otwarto klub rolnika.
Przełomowy był również rok 1965, kiedy wybudowano nowy sklep przez gminną spółdzielnię "Samopomoc chłopska". Natomiast dotowane przez państwo gospodarstwo rolne, po lewej stronie  drogi, prowadzącej w kierunku Strzelna i Jastrzębiej Góry dla swoich pracowników, w 1984 r. wybudowało nowoczesne jak na tamte czasy bloki mieszkalne.
Warto również wspomnieć, że przez Łebcz  biegła pięknie  położona linia kolejowa z Pucka do Krokowej. 


Linia z Pucka dotarła tutaj jesienią 1903 r. Początkowo była to kolejka prywatna (Kleinbahn Aktiengesellschaft Putzig - Krockow) do majątku i siedziby rodu von Krockow - właścicieli tutejszych dóbr. Po odzyskaniu Pomorza przez Polskę przeszła pod zarząd PKP - rok 1922, a odcinek Puck - Swarzewo posłużył jako fragment początkowy przy budowie szlaku na Półwysep Helski.

 Na przystanku kolejowym Łebcz nie było kasy, nie było też budynku stacyjnego, jedynie peron i wiata. W tej  chwili w miejscu peonu powstają nowe domy. (oba zdjęcia zapożyczono z:  http://www.pod-semaforkiem.aplus.pl)

Budynek lokomotywowni w Pucku. Stąd ruszała maszyna do Krokowej.

Linia Swarzewo - Krokowa  nie doczekała się swoich setnych urodzin - komunikacja pasażerska do Krokowej ostatecznie została zlikwidowana 28 maja 1989 r. Później odcinek ten przez kilka lat był linią o "charakterze niekomercyjnym" - służył m. in. miłośnikom drezynowych przejazdów po nieczynnych liniach kolejowych Pomorza Gdańskiego. Służył - bo w międzyczasie był powoli, ale sukcesywnie rozkradany. W listopadzie 2005 r. nastąpił smutny, lecz chyba przewidywany finał - w tempie wręcz ekspresowym tory z tego szlaku zostały usunięte przez ekipę remontową (???) PKP. 
W ten sposób dawna kolejka hrabiego Karola Gustawa von Krockow przeszła do historii.

 


Dzisiaj Łebcz to miejscowość, która zmienia swój wygląd i znaczenie. Z racji bardzo dobrego położenia i połączenia z okolicznymi kurortami, sama przejmuje cześć ruchuturystycznego.

 Droga w kierunku Jastrzębiej Góry

 
 To tutaj częściej się zatrzymują  amatorzy spokoju i turyści, którzy spędzają czas raczej na sportowo. 

 Były ślad kolei Swarzewo - Krokowa

 Na dole pod wiaduktem przebiega droga Władysławowo - Krokowa

 Droga rowerowa

Wokół piękne widoki

Byłym śladem wspomnianej linii kolejowej od Swarzewa do Krokowej dzisiaj biegnie wygodna ścieżka dla rowerów, która stanowi nie lada atrakcję sama w sobie. Zatem Łebcz z typowo rolniczej kaszubskiej wioski zmienia  się w miejscowość turystyczną.

  Pozostało jeszcze trochę starej kaszubskiej zabudowy


 Ba, w 1992 r. postanowiono, by powstałym w międzyczasie wszystkim  drogom i dróżkom nadać nazwy  ulic. I tak pozostało do dzisiaj. Po za tym Łebcz jest miejscowością niezwykle urozmaiconą pod względem przyrodniczym, co zachęca do odwiedzin. Położenie zaledwie 4 km od Zatoki Puckiej i 6 km od morza czyni miejscowość niezwykle atrakcyjną dla osób chcących spędzić urlop z dala od zgiełku większych ośrodków turystycznych. Od południa wieś jest otoczona lasami, rosnącymi na rozległych terenach torfowisk, stanowiących część Bielawskich Błot. W tym też miejscu przepływa jedyna w okolicy rzeczka – zwana przez miejscowych Karnylem, niegdyś bogata w szczupaki, obecnie nieco zaniedbana. Powietrze na terenie wsi jest czyste, gdyż w pobliżu nie ma w zasadzie zakładów przemysłowych. Na terenie  wsi. po prawej stronie drogi do Władysława  działa  znany nie tylko w Polsce producent – Dr Oetker. 


Źródła:splebcz.cal.pl/, gmina.puck.pl/,pod-semaforkiem.aplus.pl

26 komentarzy:

 1. Tęsknię za Kaszubami... Jeśli się uda, to w tym roku biorę ze sobą rower ;) Bardzo lubię posty o Kaszubach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo naprawdę jest co robić ;) Rower bardzo pomaga :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Mijałem często tę miejscowość, ale tylko przelotnie. Sympatyczny ten dwór. Ma ładne otoczenie.Raz udało mi się jeszcze zobaczyć mały skład towarowy jadący powoli linią kolejową do Krokowej. Potem tory na przejazdach kolejowych były już wypełnione asfaltem, a teraz zniknęły zupełnie. Szkoda, bo przyjemna by była to wycieczka kolejką pośród kaszubskich miejscowości.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz szlak kolejowy zamieniono na szlak rowerowy. Bardzo dobrze zagospodarowany. Na drugi rok będzie relacja :) Pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń
 3. Trasę Krokowa - Swarzewo pokonałem rowerem kilka razy. Jest dobra nawet dla niezbyt zagorzałych rowerzystów. Piękne widoki, ciekawe miejsca - polecam szczerze wszystkim będącym w pobliżu. W samej Łebczy polecam wędzarnię Laguna na ulicy Puckiej. Kolejki jak za PRL-u ale tylu ryb w różnej postaci nie znajdziecie nigdzie indziej. Surowe, wędzone, filety, konserwy, koreczki - czego dusza zapragnie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Trasę Krokowa - Swarzewo pokonałem rowerem kilka razy. Jest dobra nawet dla niezbyt zagorzałych rowerzystów. Piękne widoki, ciekawe miejsca - polecam szczerze wszystkim będącym w pobliżu. W samej Łebczy polecam wędzarnię Laguna na ulicy Puckiej. Kolejki jak za PRL-u ale tylu ryb w różnej postaci nie znajdziecie nigdzie indziej. Surowe, wędzone, filety, konserwy, koreczki - czego dusza zapragnie! Artur74

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często korzystam z tej oferty. Choć ostatnio nototenia nie przypadła mi do gustu. Dużo ości ;(

   Usuń
 5. Sielsko się zrobiło :) chętnie bym tam pojeździła rowerem!

  OdpowiedzUsuń
 6. Kompletnie nie znam tych stron, w związku z tym to dla mnie dość egzotyczne tereny. Fajne klimatyczne fotki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje ;) Jednak warto odwiedzić Kaszuby. :)

   Usuń
 7. Ciekawe miejsce, warto tam pojechać i zobaczyć na własne oczy. Zdjęcie 28 bardzo, ale to bardzo mnie się podoba! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje. :) Czyli te trzy wiatraki?
   Podbarwiam :)

   Usuń
 8. Przyznam, że nie znam tej wsi, a widzę, że ma dużo do zaoferowania. Może kiedyś nadarzy się okazja, żeby tam pojechać. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie:) Najlepiej przy okazji się zatzrymać. :)

   Usuń
 9. Świetne to zdjęcie z wiatrakami na tle "dramatycznego" nieba!

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetny opis pięknego miejsca z historią. Ten wiatraki to rewelacyjnie ukazana współczesność, która wdziera się do wsi pazurami ;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, pewnie bezie ich coraz więcej . ;)

   Usuń
 11. znowu moje Kaszuby i to całkiem blisko moich terenów. Dlaczego ja tej miejscowości jakoś nigdy po drodze nie miałam, nie wiem. Moze po prostu nie pamiętam, choć nazwa znana, powinnam ją mijać jadąc do Władysławowa z mojej wsi, ale nie pamiętam. Rowerem tez nieraz tereny Puszczy Darzlubskiej objeżdżaliśmy i tez Łebcza nie kojarzę a mam do niego raptem 23 km... a z Twoich zdjęć i opisu wynika, ze to całkiem ciekawa miejscowość. Musze się tam wybrać jak wrócę do Polski...

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wspaniały, bardzo ciekawy blog:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Odpowiedzi
  1. W takim razie serdecznie pozdrawiam Kaszuby i dziękuję za wizytę :)

   Usuń
  2. W takim razie serdecznie pozdrawiam Kaszuby i dziękuję za wizytę :)

   Usuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!