środa, 29 kwietnia 2015

Babice - rezerwat przyrody Łężczok


Dzisiaj chciałbym pokazać coś, co w skali Śląska, a nawet kraju  stanowi niezwykłą atrakcję dla miłośników ptaków, przyrodników ale także dla ulubieńców krajobrazów z wodą w tle.
Oczywiście mowa jest, jak w tytule wykazano o rezerwacie przyrody Łężczok, który malowniczo położony jest w województwie śląskim, w Gminie Nędza, w dolinie Odry, na zachód od wsi Babice, tuż za torami linii kolejowej Kędzierzyn – 
Racibórz.
Mapa poglądowa

Nieco informacji.
Wspomniany rezerwat został utworzony już w 1957 roku dla ochrony wielogatunkowego lasu łęgowego i pocysterskich stawów rybnych. Zajmuje powierzchnię 408 ha i należy do największych w Polsce.
Zasadniczą atrakcją rezerwatu są występujące na jego terenie stawy: Salm Duży, Salm Mały, Babiczak, Tatusiak, Grabowiec, Ligotnik, Brzeziniak i Markowiak. Stawy te zostały założone do hodowli ryb przez rudzkich cystersów na przełomie XIV i XV wieku. Ich ogólna powierzchnia wynosi około 218 ha. Rosnąca tu roślinność wodna i nawodna należy do unikalnych w skali kraju. Wśród najciekawszych roślin wyróżniają się: kotewka orzech wodny, storczyk, strzałka wodna, salwinia pływająca, grzybień biały, grążel żółty.Czas na  wycieczką po groblach
Niektórzy już znają tego stwora ;)Jedną z najcenniejszych wartości przyrodniczych rezerwatu są stare aleje nagroblowe powstałe co najmniej dwieście kilkadziesiąt lat temu. Są one miejscem życia wyjątkowo licznych gatunków roślin, zwierząt i grzybów, w tym wielu chronionych. W alejach tych udokumentowano obecność kilkuset okazów drzew o wymiarach pomnikowych.Pan dzięciol przy dziurce się krząta. 


Niestety wiele sędziwych dębów wycięto :(

Na terenie Łężczoka znajduje się też jeden z obiektów zabytkowych gminy, wpisany do rejestru zabytków. Jest nim dworek myśliwski, usytuowany pomiędzy stawami Ligotnik i Brzeziniak, w południowej części rezerwatu. 

[Foto wikipedia]

Został zbudowany przez właściciela dóbr Babice około 1783 roku. Po wojnie mieściła się w nim gajówka, jednakże obecnie budynek stoi opuszczony i jest zdewastowany.

Na terenie stawów poruszamy się groblami, za wyjątkiem jednej, przy której postawiono tablice zakaz wstępu. Obejście stawów do około z przystankami na obserwację ptaków zajmuje co najmniej 2 godziny. Jako atrakcję wybudowano pomost  z zadaszeniem, dzięki czemu można tu stworzyć sobie punkt obserwacyjny do podglądania ptaków. 
Dojazd jest bardzo łatwy.  Przebiega tedy tuż obok droga wojewódzka z Gliwic przez Rudy do Raciborza. Tuż za wioską Babice  na wzniesieniu istnieje drewniany drogowskaz, który kieruje w stronę widocznej trasy kolejowej. Podążając dalej wąska drogą obok miejscowego stadionu należy kierować się lekko na południe. Po przejechaniu torów kolejowych natrafimy na szutrowy parking leśny po prawej stronie. Tu należy pozostawić swój pojazd i wyruszyć dalej pieszą lub rowerkiem.

Żródła: raciborz.pl

34 komentarze:

 1. Rezerwaty są zazwyczaj zacne, zwiedził by... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O jaaa, nigdy z tak bliska nie widziałam dzięcioła, zauroczył mnie, naprawdę! :)))))))

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa relacja. Widzę, że dworek dalej jest w stanie popadającym w ruinę i jak na razie nie prowadzone są prace remontowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba dworek jest jeszcze w gorszym stanie.

   Usuń
  2. Dworek jest w tej chwili w makabrycznym stanie .

   Usuń
 4. Fajne miejsce na birdwatching :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znałem tego miejsca, nawet ze słyszenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudowne fotografie, ze sto lat nie byłam w takim miejscu , pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pewnie ptaków, ani roślin żadnych bym tam nie rozpoznała. Nie jestem zbyt biegła w odróżnianiu poszczególnych gatunków. Ale spacer na pewno byłby przyjemny, bo i sceneria bardzo fajna.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdjęcia drzew przeglądających się w wodzie są przecudne.
  Straszącym zabytkiem chyba powinien się ktoś zająć.
  Dzięcioł jest uroczy.
  Pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wychodzi mi na to, że w ogóle Śląska nie znam, ciagle jakies niespodziewanki:)))

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy można wejść tam z psem??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z prawem obowiązuje zakaz wstępu z psem na tereny rezerwatów i parków narodowych. Zakaz ten wynika bezpośrednio z ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004, a konkretnie z art.15.1, pkt 16, który głosi, że "w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody zabrania się wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas oraz psów asystujących"

   Usuń
 11. A czy w tym rezerwacie są miejsca wyznaczone na wchodzenie z psem czy jest całkowity zakaz??
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę zobacz 6 zdjęcie od góry. Tam na tablicy pies jest przekreślony.

   Usuń
 12. Jeszcze kilka lat temu ni było zakazu wejścia z psem . Przyjeżdżali psiarze na spacery , nikt nie puszczał luzem , no ale widać trafiło się kilku niereformowalnych i zakazali . Bywałam tam często , właśnie dlatego ,że mogłam spędzić 3 godziny z psem na robieniu fotek , teraz szkoda mi czasu , ale miejsce polecam .

  OdpowiedzUsuń
 13. Miła dla oka relacja znajomych miejsc . Pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak długi jest szlak rowerowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szlakow jest kilka . Ew. cześć z nich łaczy się ze szlakami pieszymi turystycznymi.

   Usuń
 15. Dziękuję serdecznie za tą relację. Wybieram się do Raciborza i właśnie myślałam czy warto zobaczyć Łężczok przy okazji. Wskazówki co do długości trasy i parkowania są bardzo cenne

  OdpowiedzUsuń
 16. Brak ławek i stolików aby móc kontemplować przyrodę,oraz odpocząć szczególnie w upalne dni.Ocena 1 do 10 ."7". Takie miejsca to nie tory wyścigowe.Cieszymy oko i ucho jak smaczy obiad

  OdpowiedzUsuń
 17. Po ostatniej renowacji są miejsca ze stolikami przy wybudowanym parkingu. Ławka i stolik są też przy szlaku do Dworku Myśliwskiego, ale to rzeczywiście niewiele, przy samych stawach nie ma gdzie przysiąść. Chociaż znaleźliśmy miejsce na rozłożenie koca i słuchanie świergotu ptaków :)
  https://dwakapi.pl/rezerwat-przyrody-lezczok-ptasie-krolestwo-w-najwiekszym-rezerwacie-na-slasku/

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!