Jednak na swój sposób w tej kamienicy jest coś, na co warto zwrócić uwagę. Mieści się tu galeria, która potrafi podkreślić nawet przeciętność sieni, podwórka czy wejścia do klatki.
Tyle razy przechodziłem obok, ale dzisiaj szczególnie w ten pochmurny dzień bardzo mi spodobało się to miejsce.
Ale co tam będę dużo pisał.... Popatrzcie na kilka obrazków.
Niby zwykła kamienica, ale jest niezwykła.
Malować czy nie malować?
Wejście do bramy, w której jest galeria
Dobre towarzystwo ;)
Trochę informacji na temat galerii Stalowe Anioły.
Galeria Sztuki Użytkowej “Stalowe Anioły” to miejsce na mapie Bytomia działające nieprzerwanie od 2000 roku, skupiające środowisko artystyczne miasta, promujące szeroko rozumiane rzemiosło artystyczne i sztukę.
Stalowe Anioły - pracownia
Stalowe Anioły to pracownia specjalizująca się w dziedzinie metaloplastyki i kowalstwa artystycznego, mozaiki, witrażu oraz malarstwa ściennego. W pracowni tradycyjne techniki łączone są z nowoczesnymi technologiami, wykonywane są rekonstrukcje i renowacje obiektów zabytkowych oraz realizowane są projekty własne i zlecone. W ramach uprawianego rzemiosła Galeria projektuje i wykonuje obiekty duże oraz drobne przedmioty np. statuetki (Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Nagroda im. Bardinniego, Bytomskie Poloty, Bytomianka Roku, Statuetka Opery Śląskiej i inne). W bytomskiej pracowni można zamówić projekt aranżacji przestrzeni oraz elementy wystroju wnętrza łącząc w sobie wszystkie wymienione techniki.
Stalowe Anioły - galeria
Na ścianach Galerii wiszą piękne obrazy, grafiki i zdjęcia. Gospodarze chętnie przybliżają sylwetki autorów prac oraz techniki wykonania dzieł. Na półkach znajduje się kolekcja wyjątkowych przedmiotów sztuki użytkowej i dekoracyjnej wykonanych ręcznie w polskich pracowniach rzemieślniczych. Szczególnie bogata jest kolekcja aniołów.
Stalowe Anioły - warsztaty
„Stalowe Anioły” to również miejsce, w którym można nauczyć się własnoręcznie wykonać witrażowego anioła, mozaikę do swojego domu, prezent dla przyjaciół. W miłej atmosferze, przy wspólnym stole instruktorzy prowadzą warsztaty twórcze indywidualne i grupowe dla dorosłych i dzieci.
Galeria Sztuki Użytkowej “Stalowe Anioły” od 1999 roku jest organizatorem Festiwalu Sztuki Wysokiej.
Podwórko
Na ul. Zaułek
Bytom to miasto szczególne jak to mówi p. prezydent i po przejściach. Na wiele inwestycji mieszkaniowych i komunikacyjnych brakuje pieniędzy. Tak jest od zawsze. Właściwie od wojny. Od wejścia wyzwolicieli Bytom zawsze miał pod wiatr. Najbardziej do dewastacji przyczyniło się górnictwo i krótkowzroczny, rabunkowy charakter gospodarczy.
Jednak sporo jeszcze zostało i warto robić wszystko by ocalić starą zabudowę. Czy warto? Jak wszystko ma swoich zwolenników, miłośników i przeciwników, którzy twierdzą, ze stara poniemiecka zabudowa jest ohydna.
Ja jestem innego zdania, ale to już sprawa indywidualna i każdy ma do swojego zdania prawo.
Źródła: kulturalnybytom.pl
Piękna kamienica...
OdpowiedzUsuńCiesze się, że jednak stare się też podoba. :)
OdpowiedzUsuńMnie sie tez podoba ta kamienica, ale moze dlatego, ze Ty ją wydobyles z tej szarosci i nijakosci, swoim postem!
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo i pozdrawiam. :)
OdpowiedzUsuńKamienice mają swój niepowtarzalny klimat! A te wszystkie metalowe elementy dodają uroku! Extra!
OdpowiedzUsuńI mnie sie bardzo podoba! :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie :)
To się ciesze i pozdrawiam :)
UsuńPiękne ale stare ;D
OdpowiedzUsuńCzasami razem idą w parze. :)
OdpowiedzUsuńKamienica istotnie zaskakująca! Fronton nieco zaniedbany ale wewnątrz widać że ktoś miał na nią pomysł a metalowe elementy są bardzo dekoracyjne. Ja też uważam że podobnym domom jest potrzebny jedynie remont w wykonaniu kogoś, kto przy okazji nie odbierze im charakteru, nie usunie ozdobnych detali i wydobędzie ich ukrytą urodę. Na Mazurach też jest wiele podobnych budynków kiedyś remontowano je "pod sznurek" nawet zmieniano kształt okien, ostatnio zaniechano tego, niektóre z nich zostały pięknie odzyskane i naprawdę cieszą oczy. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńNapisałaś cła prawdę. Nawet teraz w wielu zabytkowych kamienicach stosuję się docieplenia styropianem zatracając pierwotny charakter budowli.
UsuńGorąco pozdrawiam i dziękuję za ciekawy komentarz. :)
Wspaniała kamienica, szkoda tylko, że właściciel nie ma środków na odnowienie, aby wydobyć całą jej urodę.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Ja tez pozdrawiam :)
UsuńZa każdym razem, kiedy jestem w Bytomiu, wyobrażam sobie to miasto w przeszłości, zapewne było piękne, z żalem patrzę na zdewastowane budynki, po których widać ślady dawnej urody, że niemieckie? mnie to śmieszy, niestety , to problem wielu miast.
OdpowiedzUsuńkto szuka - znajduje. Ileż razy nie miałam odwagi wejść głębiej, dalej w podwórko.
OdpowiedzUsuńPodejrzewam, że wiele tracę. Ty za to zyskałeś i przygodę i ciekawe kadry.
pozdrawiam
Bardzo dziękuję,ze Ci się podoba.
UsuńPozdrawiam. :)
Lubię takie perełki znalezione:) Kamienica ma swój tajemniczy urok:)
OdpowiedzUsuńDokładnie. :)
UsuńTo jest takie ekscytujące - móc zobaczyć co skrywają dostojne kamienice! Fajne podejście do tematu :)
OdpowiedzUsuńCzasami coś się uda ;)
UsuńTa kamienica jest juz pieknie odrestaurowana, jeszcze parter czeka na renowacje :) Prerełka ze swoją Galerią :)
OdpowiedzUsuń