poniedziałek, 17 czerwca 2013

Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego

Jest takie piękne - ustronne miejsce, oddalone 6 km. od DK - 2 łączącej Warszawę z Siedlcami, a dalej to nawet Paryż z Moskwą.

  W miejscowości Bojmie należy skręcić w kierunku północnym, potem lokalna droga pośród zielonych łąk i piaszczystych lasów, równolegle do rzeki Kostrzyń, doprowadzi nas  do uroczego kompleksu muzeum etnograficznego, o którym mało kto nawet wiedział. Nawet niektórzy tubylcy z miejscowej gminy o nim nie słyszeli.
A naprawdę miejsce warte odwiedzenia.

Na początek trochę historii i wiadomości ogólnych.

Wieś Sucha na Podlasiu, malowniczo położona nad rzeczką Kostrzyń (dopływ Liwca) w bezpośrednim sąsiedztwie rozległego kompleksu stawów i w pobliżu pięknego lasu przyciągać może turystów nie tylko swoimi walorami krajobrazu, alei starym drewnianym dworem, wokół którego od kilku lat gromadzone są zabytkowe budowle drewniane, przenoszone z bliskich i dalszych okolic ocalone tym samy od zagłady.

Główny obiektem tego zespołu, noszącego nazwę Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego, jest obszerny modrzewiowy dwór wzniesiony w Suchej w 1743 roku z inicjatywy Ignacego Cieszkowskiego kasztelana liwskiego. Jest to obiekt barokowy, parterowy, z narożnymi alkierzami od strony wjazdu, kryty czapą wysokiego gontowego dachu, ozdobiony klasycystycznym arkadowym portykiem dostawionym w 1843 roku i w tymże roku całkowicie oszalowany. Do pierwotnego układu wnętrz należy trakt pokoi od strony ogrodu z fragmentami oryginalnych, dekoracyjnych malowideł na stopach i ścianach. W 1787 roku dwór uświetnił swymi odwiedzinami król Stanisław August Poniatowski. W 1814 roku urodził się tu August Cieszkowski, wybitny filozof i ekonomista. 

Ostatnim właścicielem dworu przed reformą rolną w 1945 roku był Felican Dembiński Cieszkowski. Po wojnie mieszkali tu pracownicy PGR. W 1988 roku kompletnie zniszczoną budowlę nabyli Maria i Marek Kwiatkowscy, którzy rozpoczęli intensywną i gruntowną odbudowę zabytku. Obiekt otrzymał nowy dach, ze struganego wióru, w większości nową stolarkę okienną i drzwiową poza zachowanymi i odrestaurowanymi pięcioma oryginalnymi parami drzwi. Zachowano, gdzie to było możliwe, stare drewniane podłogi. Po kilku trudnych latach prowadzenia prac budowlano - restauratorskich udało się w końcu przywrócić dawny wygląd dworu zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.

Na obecne wyposażenie wnętrz składają się różnorodne meble bidermajerowskie i eklektyczne z XIX wieku, obrazy (portrety szlacheckie oraz pejzaże malowane głównie przez Piotra F. Marczewskiego i Marka Kwiatkowskiego), akwarele, rysunki, drobne rzeźby i przedmioty sztuki użytkowej odtwarzające charakter i klimat polskiego dworu szlacheckiego.
Po odrestaurowaniu i urządzeniu, 14 października 1993 roku, w 250 rocznicę istnienia dworu nastąpiło jego uroczyste ponowne "otwarcie" i nadano mu rangę obiektu muzealnego.

W otoczeniu dworu zachował się ogród ze starym drzewostanem oraz od strony półnowncej XIX - wieczny budynek dawnej oficyny, wykorzystywany dawniej jako leśniczówka. Na przyległym do dworu terenie, gdzie niegdyś znajdowały się zabudowania gospodarcze, został utworzony skansen drewnianego budownictwa zabytkowego, charakterystycznego dla regionu siedleckiego. Służy on różnorodnym celom popularno - naukowym i kulturalnym.
 [Źródło informacji:sucha.podlasie.pl]

 Ze względu na ograniczony czas, wszędobylskie komary oraz potrzebę liczenia się z innymi - zaprezentuje kilka fotografii skansenu zlokalizowanego po obu stronach drogi. 
Parking, na który trzeba wjechać przez ciekawą bramę.


Trafiliśmy na plener młodożeńców


Bardzo ciekawa budowla, szczególnie ciekawe są dachy przypominające gont


Wiadomo, że studnia


Młyn


Portyk dworku


Konstrukcja podtrzymująca zadaszenie nad schodami.BalustradaCiekawe ościeżnice,  które trochę się różnią od tych stosowanych na wschodzie Podlasia.


Niestety podwórka  i obiekty podupadaja.


Od momentu kiedy Siedlce przestały być miastem wojewódzkim skansen sukcesywnie podupada.


Ciekawy piętrowy obiektTa budowla jakby niedawno została tu postawiona?


Naturalny element skansenu.

 Z tej strony dwór wygląda naprawdę bardzo imponująco i  bogato, ale podupada.Złożyłem życzenia. :)Nie wiem dlaczego nikt o to nie dba?


 Przechodząc  rzez ulicę trafiamy do drugiej, bardziej zadbanej części skansenu.


 Powozownia i stajnia.

 Ciekawa sentencja "Pod starym dachem acz ojczystym"


 Czas powrotu 


Aby zobaczyć wszystko i zwiedzić wnętrza pozostałych obiektów trzeba by zarezerwować cały dzień z piknikiem nad rozlewiskami rzeki Kostrzyń. Dlatego postanowiłem jak Piotr Gąsowski - 'wrócić tu juz za rok'.Pokaż Bez tytułu na większej mapie

28 komentarzy:

 1. Lubię skanseny za atmosferę i sentyment. Tutaj też go można zobaczyć, chociaż oglądając mam mieszane uczucia. Brakuje gospodarza, środków, no nie wiem czego, ale część zabudowań jest wyraźnie zaniedbana. Szkoda.
  Ale relacja fajna , zdjęcia również.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za wpis i odwiedziny. :)
  Rzeczywiście miejsce fajne, ale w ogóle nie oznakowane, do końca nie wiedziałem, czy dobrze jadę? Obiekty są super jest ich naprawdę dużo, ale nie ma żadnej promocji parku.

  Pozdrawiam serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ech, szkoda że w Polsce marnuje się tyle fajnych obiektów. A wystarczyłoby tylko, żeby ktoś o to zadbał. Dziwne, że nikt się tym bardziej skrupulatnie nie zajmuje, brak oznaczeń, nikt tego nie promuje? Przecież takie fajne miejsce, z potencjałem! Ale może jeszcze nic straconego :) Bardzo ciekawa fotorelacja, jak zawsze. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem dlaczego inne muzea etnograficzne potrafią sobie lepiej radzić. ? Władze marszałkowskie więcej kasy przeznaczają zapewne na Warszawę ;)

   Usuń
  2. Ps. Dzięki za komentarz i wizytę.
   Pozdrawiam.:)

   Usuń
 4. Niesamowite miejsce, uwielbiam takie. Przyznaje, ze ten wpis zrobil na mnie wrazenie i z ogromna przyjemnoscia przeczytalam i obejrzalam zdjecia :)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozdrawiam i dziękuję za komentarz. :) Miejsce niezwykłe. :)

   Usuń
 5. Przepiękne miejsce, na mnie zrobiły wrażenie te wszystkie zarośnięte schody - z jednej strony szkoda, że nikt o to nie dba, ale z drugiej - świetnie tam wygląda tak na dziko:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednak skanseny są po to, by ocalić to czego by już nie było. :)
   Pozdrawiam.:)

   Usuń
 6. Bardzo piękna wycieczka po skansenie.Śliczne zdjęcia!
  Szkoda, że skansen zaczyna się sypać. Toż to perełka mogłaby być.
  A nowożeńcy teraz wszędzie robią zdjęcia. I jest sukcesem jak trafi się jedna para.
  Na zamku w Ojcowie godzinę czekałam, żeby zrobić zdjęcia ogrodom włoskim. Para za parą się fotografowała. Taka moda teraz - zdjęcia w plenerach.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, takie miejsca mają swój urok i są na ogół fotogeniczne.
   Dziękuję za odwiedziny i serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
 7. Piękne te stare dworki. Szkoda, że niektóre tak niszczeją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie chodzi o kasę i okazanie szczególnego osobistego zainteresowania.?

   Usuń
 8. Wspaniała wyprawa, piękne miejsca, świetne zdjęcia, tylko się zbierać i ruszać w przedstawione okolice:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za miły komentarz. W okolicy jest naprawdę sporo do zwiedzania. :)
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak to są piękne tereny, trochę niedoceniane. Nie byłam wcześniej w tym skansenie, niesamowite domy, dwory a nie zwykłe chałupy. Szkoda, bo mogą zginąć bezpowrotnie!

  OdpowiedzUsuń
 11. O Matko Jedyna!
  Serce mi łzawi na widok tego zaniedbanego skansenu. Gdzie jest kierownictwo tego obiektu.
  Ktoś powinien być pociągnięty za te zaniedbania.
  Uwielbiam skanseny, architekturę drewnianą. Tego niestety nie znam.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po drodze przy okazji wstąp. Serdecznie pozdrawiam i dziękuje za odwiedziny. :)))

   Usuń
 12. looks like a great historical place!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. At this point were collected individually into a wooden monuments of the area.

   Usuń
 13. Przepiękne miejsce, szkoda że brakuje gospodarza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Skansen powinien żyć. Wycieczki imprezy plenerowe lub jeszcze inne spotkania regionalne.

   Nawet żadnych informacji nie ma jak tam dojechać?

   Usuń
 14. Cudne miejsce :), bardzo fotogeniczne ;)... Wielka szkoda, że w coraz gorszym stanie... :(

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo lubię takie miejsca! Takie obiekty trzeba chronić przed wyniszczeniem.

  OdpowiedzUsuń
 16. Masakra - pracuję w skansenie chorzowskim i takiego skansenu jeszcze nie widziałem.
  Szkoda że tak niszczeje. Może lokalna społeczność się uaktywni ...

  Damian z Siemianowic

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne lokalna władza śpi od lata. I nie wiem za co biorą kasę? Sląskie muzeum nie co porównywać, choć obiekty zasługują na uwagę.

   Usuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!