niedziela, 11 maja 2014

Do śmiejących się gór - Błatnia

 Dla wszystkich piechurów górskich i sympatyków fotografii jesień w górach jest szczególnie urocza i fotogeniczna, dlatego wśród piosenek turystycznych istnieje podkreślenie tej tezy chociażby w utworze pt. "Pocztówka z Beskidu". 

 Jednak chyba z mojego punktu widzenia góry są piękne o każdej porze roku, nawet wiosną - jak to wyraził Wincenty Pol w poniższym utworze.

 
W góry! w góry, miły bracie!
Tam swoboda czeka na cię.
Na szałasy do pasterzy,
Gdzie ze źródła woda bieży,
Gdzie się serce z sercem mierzy,
I w swobodę człowiek wierzy!
Tutaj silniej świat oddycha,
Tu się szczerzej człek uśmiecha,
Gdy się wiosną śmieją góry.

Wincenty Pol - Pieśń o Ziemi Naszej

Nie zawsze w górach jest słoneczna pogoda, pomimo tego, że synoptycy wcześniej gwarantują udany dzień.  Jednak tym razem się udało i jak się potem okaże był to jedyny pewny dzień od kilku tygodni. Tym bardziej, że w tym roku był to w ogóle pierwszy mój wyjazd w góry. Wybór wypadł  na Brenną, a to z tego względu, że najłatwiej tu dojechać bez korków w miarę krótkim czasie. Oglądając pogodę na necie p. pogodynka  pokazała, iż wtorek  byłby najpewniejszy, dlatego wspólnie z moją połowiczką zebraliśmy się miarę rano  i o 8.00 byliśmy już w aucie, pomykając A1 w kierunku Żor. Potem jeszcze kilka pięknych i pachnących łanów rzepaku oraz stawów położonych blisko "Wiślanki" i już pokazała się tablica Skoczów. Potem tylko zjazd na Brenną i przywitała nas kolejna ciekawa do zwiedzania  wieś  Górki Wielkie. Po krótkim pobycie i częściowym zwiedzeniu majątku Kossaków czas ruszyć dalej. W końcu utęskniona Brenna wprawia mnie w częściowe podenerwowanie, bu już chciałbym ruszyć na szlak, ale trzeba jeszcze wejść do sklepu po złote runo.  

W końcu 10:30 ruszamy. Trasa: Brenna Centru -  Pod las - szlak czarny Polana "Pod Las" skrzyżowanie szlaków - Błatnia - zielony  Błatnia - )( Pod Trzema Kopcami - żółty - Przeł "Pod trzema Kopcami" - )( Karkoszczonka 
 Brenna Bukowa - żółty - Brenna Centrum bez szlaku nad potokiem Brennica
     
Punkt wyjścia

Z podejścia roztacza się widok na dolinę Brennicy oraz boczny grzbiet Starego Gronia zwany Malina (579)

Pomiędzy zabudowaniami szlak nieco łagodnie prowadzi w kierunku północnym ku zalesionemu stokowi. Po drodze powstaje nowa zabudowa, której przed wieloma latami tu nie było. Po ok. 15 minutach jednak zaczyna się dosyć strome podejście i tak potowarzyszy nam aż do skrzyżowania z zielonym szlakiem podążającym z Równicy.

 Po drodze dolina bezimiennego potoku na którym było ujecie wody dla Brennej.  Po doprowadzeniu wodociągu do ujecie wody popadło w ruinę.

Nowa zabudowa ale ze smakiem.

 Równica widziana z polany Pod Las

 Pasmo Orłowej i Równicy

 Po stromym podejściu - czas na mały odpoczynek

 Po prawej dolina potoku Jatnego i Lipowski Gron w tle.

 Niezapominajki

 Błotny 1h.

 Ach te widoki.

 Na szlaku.

 Na zbliżeniu Skrzyczne z nadajnikiem telewizyjnym

 Dolin potoku Chrobaczego

 Ciemny wierzchołek to Błotny lub Błatnia (917)

 Widok na pasmo Beskidu Węgierskiego i Kotarz na tle Grzbietu Skrzycznego  Tuż po lewej stronie przed widoczną samotna jabłonią można zobaczyć pozostałości siedliska po jednej z rodzin zamieszkujących południowy stok Wielkiej Cisowej. Ciekawostką  jest znajdujący się tu cis.

 Szarówka jest świetnym punktem widokowym. Poniżej znajdują dwie kapliczki. Życie toczy się wszędzie

 Widok z Polany Szarówka na pasmo Orłowej, Równicy, i Czantorii. Po lewej można dostrzec podcięty wierzchołek Stożka Wlk oraz szczyty po stronie czeskiej. 

 Lipowski Groń i Równica

 Na wprost z Polany Szarówka  pasmo Starego Gronia

 Równica i mało widoczna wieża na Czantorii 

 Wielka Cisowa i widok na siodło w kierunku Błatni. Skrzyżowanie szlaków

Wielka Cisowa (878) m n.p.m. – dość rozległe, płaskie i generalnie bezleśne wypiętrzenie grzbietu pasemka Błatniej w Paśmie Baraniej Góry w północnej części Beskidu Śląskiego, pierwsze licząc od Błatniej w kierunku zachodnim. W kierunku południowym od szczytu Wielkiej Cisowej odchodzi wyraźne ramię, rozdzielające dolinki dwóch potoków uchodzących do Brennicy: Jatnego na zachodzie i Chrobaczego na wschodzie.

Nazwa góry "Cisowa" związana jest najpewniej z występującymi tu niegdyś cisami. Znana jest co najmniej od XVI w. – mieszkańcy Brennej mieli tu swe pierwsze górskie pastwisko, na którym paśli bydło rogate. W 1689 r. wspomniany już jest Sallasch Tissowa (szałas Cisowa), a w połowie XIX w. – przysiółek o tej samej nazwie.

 Na grzbiecie, w siodle między Wielką Cisową a Błatnią przez wiele lat znajdował się postawiony przez komunistyczne władze obelisk z okolicznościową tablicą, upamiętniający śmierć grupy 9 funkcjonariuszy MO i UB, którzy zginęli tu 12 i 13 maja 1946 r. podczas kilkugodzinnej bitwy z NSZ-owskim oddziałem "Bartka" (Henryka Flamego). Tablica została usunięta jeszcze na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, jednak sam obelisk pozostał. Wtedy też obok głazu pojawił się krzyż, postawiony ze wspólnej inicjatywy Urzędu Gminy i mieszkańców Brennej. W tej chwili to miejsce jest odnowione.


W adaptowanej góralskiej chałupie, tuż poniżej pomnika, po lewej stronie szlaku od 1984 r. funkcjonowało Studenckie Schronisko Turystyczne. Spłonęło ono doszczętnie 23 listopada 1994 r. – ślady fundamentów są widoczne do dziś.

 Oto i ślady

 Tu jeszcze wiosna

  
Nieco dalej w kierunku Błatniej znajduje się niewielki ośrodek wypoczynkowy - zwany wcześniej  "Ranczo u Dorotki" (noclegi, restauracja z domową kuchnią, kilka koni pod wierzch). Teraz obiekt jest cały czas modernizowany i nazywa się Ranczo Błatnia
 Schronisko Blatnia

 Wokół góry i góry i góry...

 Błatnia - Schronisko

Przypuszcza się, że pierwotna nazwa góry lub konkretnego odcinka grzbietu, używana przez miejscową ludność, brzmiała "Błotny". W 1571 r. wymieniona została w niemieckich dokumentach jako "Berg Blatin", później nazwa pojawiła się w pismach czeskich jako "Blatny" lub "Blatna". Na austriackich mapach z początku wieku szczyt oznaczony został jako "Blatny". Po I wojnie światowej na dobre ustaliła się na długo nazwa "Błatnia", gwarowo "Błatnio".
Tutejsi Górale od najdawniejszych lat trudnili się gospodarką rolną w dolinach i szałaśnictwem pasterskim na stokach i grzbietach górskich. Oprócz tego zajmowali się również wypalaniem węgla drzewnego w lasach bukowych, a od XVII wieku – także hutnictwem (czynna tu była huta szkła). Wierzchołek, grzbiety w jego rejonie oraz południowe stoki opadające ku dolinie Chrobaczego Potoku w Brennej pokrywa ciąg polan, które do II wojny światowej były centrum gospodarki pasterskiej.Powstanie Schroniska na Błatniej datuje się na rok 1926, gdy niemieckie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Naturfreunde" z Aleksandrowic wybudowało w tym miejscu drewniane schronisko, które w szybkim czasie zyskało sporą popularność i stało się najczęściej odwiedzanym schroniskiem w okolicy. Tereny te wzbudziły zainteresowanie Polaków, gdyż przebiegały tędy szlaki na Klimczok i Szyndzielnię. W 1930 roku Bielskie Koło Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego chcąc wybudować konkurencyjne schronisko, zakupiło parcelę w pobliżu szczytu. Ze względu na kłopoty finansowe organizacji oraz zaangażowanie się w budowę obiektu w Zwardoniu sprawiły, że przedsięwzięcia nigdy nie zrealizowano.
W czasie II wojny światowej Schronisko zostało zajęte przez wojska niemieckie. Pod koniec Zimą 1944/45, już pod koniec działań wojennych, niemieccy żołnierze zdewastowali budynek, by wykorzystać materiał z jego rozbiórki do budowy pobliskich umocnień polowych. Po II wojnie światowej zniszczone schronisko przejęło PTT, które zajęło się jego odbudową (w tym celu wykorzystano m.in. materiały z budynku gospodarczego). Ponowne otwarcie obiektu nastąpiło już w sierpniu 1945.
W latach 1959-1962 trwał proces rozbudowy schroniska, już pod opieką cieszyńskiego oddziału PTTK. Kolejny duży remont miał miejsce w latach 1965-1968, gdy powstała obecna jadalnia, zmodernizowano kuchnię i sanitariaty, doprowadzono energię elektryczną oraz zainstalowano centralne ogrzewanie. Obiekt przykryto wówczas także nowym dachem. Widok z jadalni schroniska w kierunku zachodnim

 Kierunek Klimczok W kierunku południowo-wsch. rozciągają się rozlegle i widokowe hale pod Błanią

 Zejście bez-szlakowe  do dol Chrobaczego Na szlaku bywa różnie Przetrzebione lasy na Stołowie

 Nie wiem do czego służy owo urządzenie?

 Podejście pod Stołów
 Stołów (1035 m n.p.m.) - rozległe, spłaszczone wypiętrzenie grzbietu między Trzema Kopcami a Błatnią w Beskidzie Śląskim. Kiedyś całkowicie zalesiony, głównie lasami bukowymi, dziś w wielu miejscach pokryty obszernymi wyrębami. Nazwa zapewne związana z „płaskim jak stół” wierzchołkiem.

Dokładnie w kierunku północnym od szczytu Stołowa odchodzi krótkie, masywne ramię górskie, zwane Połednia. Natomiast w kierunku południowo-zachodnim Stołów wysyła masywne ramię, rozdzielające dolinki potoków: Chrobaczego (na zachodzie) i Bukowego (na wschodzie), zwane - podobnie jak znajdujący się na nim ciąg rozległych polan oraz rozrzucone na nich osiedle Brennej - Bukowym Groniem.

Na południowo-zachodnich stokach, opadających ku dolinie Brennicy, ok. 25 m poniżej przełęczy oddzielającej Stołów od Trzech Kopców, znajduje się Jaskinia w Stołowie. Otwór wejściowy znajduje się w wyraźnym rowie stokowym i został odsłonięty w gruzowisku piaskowcowym w 1970 r. Długość korytarzy 21 m. Strop partii wejściowych jaskini grozi zawaleniem i nie zaleca się jej eksploracji!

Na stokach Stołowa, opadających ku dolinie Brennicy, na wysokości 970 m n.p.m. znajduje się także wejście do Jaskini Głębokiej w Stołowie. Odkrycie jaskini w 2003 r. zostało uznane za jedno z największych osiągnięć speleologicznych ostatnich lat w Polsce. Z długością 554 m i głębokością 25 m jest jedną z większych jaskiń polskich Karpat fliszowych.

Przez szczyt Stołowa biegnie szlak żółty szlak turystyczny żółty z Błatniej na Klimczok.


 I tu już rezerwat "Stoki Szyndzielni"


 Rezerwat „Stok Szyndzielni” utworzony został w roku 1953 na terenie należącym administracyjnie do Bielska-Białej, a konkretnie jego części, Wapienicy. Ma on ok. 55 ha powierzchni. Obszar chroniony obejmuje sporą część górskich zboczy, opadających na północny wschód ku dolinie potoku Barbara od rejonu szczytów Trzy Kopce (1081 m n.p.m.) oraz Stołów (1035 m), należących do grzbietu łączącego Klimczok z Błatnią. Większa część rezerwatu leży na obszarze klimatyczno-roślinnego piętra określanego mianem dolnego regla. Naturalną szatą roślinną są tutaj lasy mieszane z przewagą buka, a także znacznym udziałem jodły, świerka i jaworu. Wyróżnić też można pomniejsze zbiorowiska roślinne - na terenie rezerwatu „Stok Szyndzielni” są to: żyzna buczyna karpacka, kwaśna buczyna górska, zespół dolnoreglowego boru jodłowo–świerkowego i jaworzyna górska. W górnych partiach rezerwatu, z uwagi na ich wybitniejsze wzniesienie nad poziom morza, odnajdziemy także lasy świerkowe, charakterystyczne dla piętra regla górnego. Ochroną w ramach powierzchni rezerwatu objęty został m.in. źródłowy odcinek potoku Barbara, o naturalnym charakterze. Na obszarze tym chroniony jest cały ekosystem, a więc wszystkie elementy przyrody nieożywionej oraz świata roślinnego i zwierzęcego. Na terenie „Stoku Szyndzielni” nie prowadzi się gospodarki leśnej, a ewentualna wycinka musi być uzasadniona jedynie wyższą koniecznością, związaną z celami funkcjonowania rezerwatu. Na jego terenie zaobserwowano 133 gatunki roślin, z których część stanowią rośliny chronione: wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, parzydło leśne, kopytnik pospolity, marzanka wonna, ciemiężyca zielona, goryczka trojeściowa, wroniec widlasty, podrzeń żebrowiec. W rezerwacie oraz jego okolicy żyje także 35 gatunków ptaków, 12 gatunków ssaków, oraz kilka gatunków gadów i płazów. Granicą rezerwatu przebiega żółto znakowany szlak łączący masyw Klimczoka i Szyndzielni z masywem Błatniej. Wędrówka tą trasą ze schroniska na Szyndzielni do schroniska na Błatniej zajmuje ok. 2 g. (podobny czas w obydwu kierunkach). Należy pamiętać, by nie zbaczać ze szlaku na teren rezerwatu.

 Teraz zejście na )( Karkoszczonka szlakiem narciarskim 

 Zielone buki

 Po drodze źródełko z czystą i zimną wodą

 Beskid Węgierski

 Skrzyczne

 Skrzyczne było już opisywane na blogu: Na Skrzyczne - część II

 Po dwudziestu latach niektóre widokowe polany pozarastały :(

Przełęcz Karkoszczonka

 Chata Wuja Toma 

Wcześniej to była skromna chatka studencka, gdzie za przysłowiowe grosze można było dostać nocleg. Teraz jest to typowo komercyjny obiekt, gdzie można dojechać prawie na miejsce samochodem ze Szczyrku-Biłej.

 Zbocza Magury i Skalite w tle

 Co widzicie?

 Czas ruszać na dół do Bukowej

 Po okolicznych zboczach i drogach leśnych wyznaczono ścieżkę przyrodnicza oznaczoną tablicami. Kaskady na Potoku Niedźwiedzim

 Potok Niedźwiedzi (Niedźwiedź) to ciek wodny wypływający z północnych stoków Beskidu położonego w grzebiecie Beskidu Węgierskiego, tworzący małe kaskady wodne.

 A to już potok Brennica w górnym jej odcinku W tej chwili w większości szlak prowadzi asfaltem. Niektórzy lubią by było kolorowo. Karczma pod Skalicą
 Karczma znajduje się w dziewiczym zakątku Brennej - Bukowa. Wnętrze knajpy utrzymane jest w stylu regionalnym, łącznie z obsługą w strojach góralskich.Głównym atutem karczmy są dania tradycyjnej kuchni.Organizacja przyjęć okolicznościowych, w soboty zabawy z muzyką.

 Pozostało kilka starych chałup.

 Jest też kilka tras spacerowych dla turystów mniej wprawnych.

 Stokrotki

 To już było ;)

Zięba - samiec

 Miłośnik ptaków

 Sielsko tu płynie czas.

 Centrum kulturalne Brennej.
Po wielu godzinach marszu w końcu syci wrażeń powróciliśmy w miejsce z którego wyszliśmy. Z całą śmiałością polecam tę trasę nawet z dziećmi lub osobami o słabszej kondycji fizycznej. Jest tu kilka tu schronisk lub miejsc, gdzie można odpocząć i zregenerować siły. 

Widokówka, którą wysłałem do domu z Brennej, ale kiedy to było?

Na koniec widokówka sprzed wielu lat. Kiedy  byłem tu ok. 20 lat temu,  na halach Błatniej, a szczególnie  Kotarza można było spotkać wypasające się owce. Niestety ten motyw przeszedł już do historii. 
           
Zapraszam również do innych tematów dotyczących Brennej:

1. Brenna - myśliwski dwór Konczakówka 

2. Brenna - Szlak Myśliwski 

3. Brenna - na Kotarz i do Grabowej Chaty 


 

65 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia. To blog, który nazwałabym -przyrodniczo- geograficzny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się, że wszystkie pory roku mają to coś i krajobraz wygląda za każdym razem inaczej ładnie. Fajne zdjęcia. Mapa z I zdjęcia skojarzyła mi się z moimi lekcjami geografii, które były już kilka ładnych lat temu. Niestety.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za odwiedziny serdecznie pozdrawiam. Twój blog też jest bardzo ciekawy:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna trasa... Zwykle też wybieram ten szlak, zostawiając pojazd na parkingu za jakąś Biedronką, czy czymś takim. Powtarzam takie wycieczki rotacyjnie co 2-3 lata, obserwując jak bardzo zmienia się krajobraz szpikowany nowymi domami, jak kasza skwarkami. Brenna jest wdzięcznym miejscem na przechadzki po górach, a moim ulubionym. Mimo, że na szlakach czasami jest tłoczno, to nie ma tłumów, zwłaszcza na tych, które przebiegają-zaczynają się w Leśnicy.
  W drodze na Błatnią odpoczywam przy kapliczce św. Floriana, której foto (zdeformowane) podlinkuję: http://static.panoramio.com/photos/original/59251886.jpg
  Dobry opis, świetne zdjęcia.
  Pozdrawiam
  Spirydion

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki bardzo za odwiedziny i namiary ;)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. P.S.
  "Urządzenia" służą do wyłapywania szkodników drzew - owadów. Taki rodzaj pułapki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W wielu miejscach takie pudełka spotkałem. Teraz już wiem i dziękuje ;)

   Usuń
 6. The creator at first seemed to reveal it was also demanding working with the accomplishment, other people considered there have been legal threats, but the developer
  himself gives a distinctive explanation completely.
  On line stability corporations recommend more caution
  when downloading the Flappy Chicken application from the Net
  due to the fact of malware and Trojans. The pretend or 'enhanced' variations inquire for extra privileges
  these types of as system title and place, and SMS privileges.


  Here is my web-site :: flappy bird cheats no computer

  OdpowiedzUsuń
 7. 'I checked and rechecked my spam folder to be absolutely sure.
  Following a free of charge and quick download onto an i - Cellular phone
  or Android machine, buyers are given an simple-to-use menu for the activity.
  The bogus or 'enhanced' versions request for much more privileges these kinds of
  as system title and place, and SMS privileges.


  my website :: flappy bird hack ios

  OdpowiedzUsuń
 8. Po długim gapieniu się w monitor wreszcie dostrzegłam na tym drzewie kask motocyklowy :) Bardzo fajna fotorelacja. Kurczę, pora chyba wybrać się w Beskidy (bo zdążyłam się stęsknić) póki jest tak pięknie zielono :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym bardziej, że masz blisko ;)
   Pozdrawiam na zielono ;)

   Usuń
 9. Pewnie nieprędko wdrapiemy się na Błatnią w komplecie, więc tym bardziej dziękuję bardzo za tak piękne widoki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście co jakiś czas zamienia się beskidzki krajobraz ;)

   Usuń
 10. Jestem zachwycony. Kurczę, prawie dokładnie tę samą trasę miałem zaplanowaną na późne wakacje, a tu widzę, że należałoby ją przełożyć na koniec maja/początek czerwca póki jeszcze w górach panuje wiosna! Super cudnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W wyższych partiach, to dopiero początek wiosny ;) Czereśnie kwitną ;)
   Pozdrawiam

   Usuń
 11. Świetne zdjęcia, piękne widoki.
  Ptaszek super :) chociaż nie wiem jaki to gatunek, ale rudy jak ja, znaczy fajny :)
  A z drzewa wyłazi jakiś duch !!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zięba - najpopularniejszy ptaszek w Polsce. Poza tym to samczyk.

   Usuń
  2. Ptaszek to pan zięba ;) Mi się skojarzyło z Pocahontas :)

   Usuń
  3. No coś Ty Pocahontas jest ładna!!

   Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  5. Widać, że muszę podpisać nazwę ptaśka ;)

   Usuń
 12. Przepiękne zdjęcia i cudowne widoki.
  Aż mi się zachciało wycieczki w góry :-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Z tej strony nie miała okazji jeszcze iść na Błatnią. Ale zielono tam! Przepiękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Tęsknię za górskimi wędrówkami i takimi widokami.

  OdpowiedzUsuń
 15. This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Excellent job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

  my site; 100 kr gratis bingo

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak tu siedzieć w domu, kiedy tyle piękna dookoła :)

  OdpowiedzUsuń
 17. 'I checked and rechecked my spam folder to be guaranteed. It appears the remedy
  to that concern is "of course" and "no" all at when.
  To get your piece of dissolving gaming record, check out out the
  backlinks beneath.

  my blog :: flappy bird hack

  OdpowiedzUsuń
 18. Pięknie i zielono! Bardzo lubię takie górskie wyprawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście chyba najbardziej zielony odcień zieleni ;)

   Usuń
 19. Oooo, znam ten utwór W. Pola - sama użyłam go w którymś z moich postów :)
  Świetna pogoda na taką górską wędrówkę - udała się! :)
  PS. Czy korzysta Pan z jakiś przewodników książkowych wybierając sie w takie trasy? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chyba jeszcze wierszyk z dzieciństwa utkwił mi w głowie ;) Po za tym miłośnicy górskich wycieczek często na niego napotykają ;) Pogoda rzeczywiście dopisała :)

   Jeśli chodzi o przewodniki, to akurat takowych posiadam nie wiele. Beskid Śląski, Mały i Żywiecki jest mi na tyle zanany, że specjalnie się do takich wycieczek nie przygotowuje.

   Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Oooo to dobrze wiedzieć :) Ja bez przewodnika ani rusz, ale mam właśnie ciekawy po Beskidzie Małym, Śląskim i Żywieckim z Bezdroży :) Jak gdzieś tam wyjeżdżam to obowiązkowo biorę! :)
   Pozdrawiam również :)

   Usuń
 20. Bardzo ładny, widokowy szlak. Nogi aż się rwą do takiej wycieczki. Znane mi okolice. Dawniej często odwiedzane . Niedawno byłem na przełęczy Karkoszczonka ,ale to był taki popołudniowy wypad i na dłuższy spacer nie miałem już czasu. Fajne zdjęcia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam, że kiedyś nawet zamieściłeś relację z tego spacerku :)
   Dzięki i pozdrawiam :)

   Usuń
 21. To w ogóle chyba najlepiej utrzymana sieć szlaków, schronisk i tp infrastruktury dla wędrowców w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to jest prawda :) Niemniej, jeszcze lepsze oznakowanie jest w Beskidzie Małym :)

   Usuń
  2. Jeszcze?
   Ostatnio tuptałem w okolicach Barwałdu, i było bardzo dobre oznakowanie

   Usuń
 22. Każda pora roku jest ładna na swój sposób. W każdej można znaleźć coś unikalnego :-)

  " Nie wiem do czego służy owo urządzenie?" - Jest to pułapka na owady, często przyciągają owady feromonami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki bardzo za wyjaśnienie. No to jest dobry wynalazek :)

   Usuń
 23. pięknie wiosną....cóż byłam, bo to górka widoczna z mojego okna...ale Ty pięknie opisałeś i z focileś Swoją trasę...posyłam link ze zdjęciami mojego ostatniego wyjścia...na Błatnią inną trasą ale bardzo ciekawą...a i w ostatnie dni jesieni też pięknie

  OdpowiedzUsuń
 24. pod zdjęciem CO WIDZICIE to czeczota....Obrzęk, obrzęk pnia - wada drewna z grupy wad kształtu. Zniekształcenie w postaci narośli, zgrubień, wybrzuszeń, w przeciwieństwie do raka składające się z drewna zdrowego, jednak często o odmiennej, zawiłej budowie.

  Ze względu na swój wygląd i charakter obrzęk często traktowany jest jak rak.

  Obrzęk powodowany jest przez różnego rodzaju bodźce zewnętrzne. Uszkodzenie uaktywnia odpowiednie tkanki zabliźniające, powstaje lokalne poszerzenie słoja rocznego, które z roku na rok może być potęgowane. Uszkodzenie może również doprowadzić do masowego pobudzenia pączków śpiących.

  Wada zmniejsza wytrzymałość mechaniczną materiału.

  Wieloletnie obrzęki na brzozie (zwane czeczotą) i jaworze (zwane ptasim oczkiem) są cenne i poszukiwane do produkcji oklein. Brzoza karelska często pozyskiwana jest właśnie ze względu na występowanie czeczoty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie! O czeczotach wiedziałem, lecz bez takich szczegółów. Dzięki.

   Usuń
 25. Szanowni Państwo, Wpis niezbyt świeży, ale pozwalam sobie na uwagę, co do "urządzenia", bo też mnie to zawsze frapowało, aż miałem okazje zapytać w czasie porannej wyprawy. To pułapka z feromonami mającymi wabić kornika drukarza..

  OdpowiedzUsuń
 26. Musiałem odzyskać hasło do google dlatego mój komentarz dotyczacy wypasu owiec był anonimowy . Pozdrawiam !!

  OdpowiedzUsuń
 27. Musiałem odzyskać hasło do google dlatego mój komentarz dotyczacy wypasu owiec był anonimowy . Pozdrawiam !!

  OdpowiedzUsuń
 28. cieszące oko krajobrazy,a teksty dopełniają całość.Zachwycające.

  OdpowiedzUsuń
 29. bắt chước
  tàn ác
  Ao nước
  hàng đầu
  Bạc Tình
  Bãi công
  hiệp thương
  giới trẻ
  bao bọc
  nên
  phong cách
  tiết lộ
  bây giờ
  thiết kế
  bên cạnh
  ngoại trừ
  cách
  không để ý
  sắp xếp
  vì thế
  ăn bớt
  kềnh càng
  bước ngoặt
  buôn bán
  người mua
  các
  dòng
  căn bản
  căn nguyên
  thiết yếu
  cẩn thận
  ngoạm
  cạnh tranh
  gắt
  cứng cáp
  chất liệu vải
  phân phối
  tầm giá
  khía cạnh
  xịn
  mua
  chống thấm
  để ý
  lưu ý
  đi lại
  phục vụ
  thành lập
  với
  kỹ thuật
  siêu thị
  cộng
  địa chỉ
  siêu
  cười
  cứu giúp
  rộng rãi
  đa số
  đa số
  đặc biệt
  ngốc
  say mê
  điệu bộ
  phá huỷ
  bệnh tật
  đầu tiên
  hầu hết
  để dành
  đem lại
  tới
  sang trọng
  ra đi
  thế mạnh
  điều tra
  vật dụng
  đơn giản
  dừng
  tiêu dùng
  sử dụng
  êm dịu
  nhái
  khăng khít
  mới đây
  gan lì
  gần gũi
  sát nhau
  sắp
  bắt gặp
  gấp
  nếu
  giải nghĩa
  tránh
  tránh
  hài hòa
  nhiệt tình
  hiện đại
  tuyệt vời
  hơi
  kém cạnh
  tầm thường
  rốt cục
  thành tựu
  mở màn
  khái niệm
  bao hàm
  khi không
  khi
  làm cho
  ko
  ưu đãi
  khiếu nại
  lang thang
  làng mạc
  hướng dẫn
  giá buốt
  choáng váng
  rì rào
  lợi ích
  lôi kéo
  lớn
  ma mãnh
  miêu tả
  tậu
  tóm
  tài năng
  nặng
  nấu nướng

  sửng sốt
  thương hiệu
  nhanh
  bát nháo
  sôi động
  nổi bật
  nổi tiếng
  oai phong
  ổn định
  pha trộn
  tốt
  bằng phẳng
  trở thành
  phép tắc
  thích hợp
  quảng cáo
  qua chuyện
  quan tâm
  rách
  rậm rạp
  rẻ rúng
  rõ ràng
  rộng rãi
  sạch sẽ
  thông minh
  sáng
  lịch sự
  sâu sắc
  hoảng sợ
  tái mét
  tai họa
  lái xe
  tàn phế
  tang vật
  máy bay
  vô tư
  lương y
  thừa thãi
  nối tiếp
  Tuy vậy
  tối tăm
  ướt đẫm
  va vấp
  van xin
  vắng
  lặt vặt
  xa vời
  xa hoa
  xâm lược
  xanh rớt
  xấu xí
  van ơn
  kết thúc
  xu thế
  ý định
  ỷ lại
  y phục
  y sao
  yên lặng
  yêu thương
  yếu

  OdpowiedzUsuń
 30. That is a good tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Short but very accxurate info… Maany thanks for sharing this one.
  A must read post!

  OdpowiedzUsuń
 31. What a material of un-ambiguity and preserveness
  of precious familiarity about unexpected emotions.

  OdpowiedzUsuń
 32. Hi theгe, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just cᥙrious if you get a ⅼot of spam remarкs?
  If so how do you stop it, any plugin or anytһing you can suggest?
  I ɡet so much lately it's driving me mad so any help is very much appreciated.

  blog : How To Learn To Lock Files Just 10 Minutes A Day

  OdpowiedzUsuń
 33. Does your website have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to shoot you an email.
  I've got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it
  develop over time.

  OdpowiedzUsuń
 34. Heello my family member! I wish to say that this article is awesome, nice written and come with almost all important infos.
  I would like to look more posts like this .

  OdpowiedzUsuń
 35. Hi mates, pleasant paragraph and fastidious arguments commented here, I am genuinely enjoying by these.

  OdpowiedzUsuń
 36. Excellent pieces. Keep writing such kind of info on your blog.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You have performed a fantastic job.
  I'll certainly digg it and individually suggest to my friends.

  I'm confident they will be benefited from this web site.

  OdpowiedzUsuń
 37. Aweome blog! Is your theme custom made orr did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple ajustements would really make my
  bloog shine. Pleasee let me know here you gott your theme.
  With thanks

  OdpowiedzUsuń
 38. I got this web page from mmy buddy who shared ith me regarding this web page and at the moment thiis
  time I am visiting this site and reading very informative posts at
  this place.

  OdpowiedzUsuń
 39. Excellent way of telling, and good post to obtain information about myy presentation focus, which
  i am going to convey in university.

  OdpowiedzUsuń
 40. Hi Dear, are you in fact visiting this website daily, if so then you will
  absolutely take nice experience.

  OdpowiedzUsuń
 41. Cała moc piękna gór w tych twoich zdjęciach. Aż się chce tam być jak się patrzy na te kadry. Polskie góry zachwycą prawdziwego turystę o każdej porze roku. Ja pamiętam trzydniową wyprawę w Beskid Wyspowy w listopadzie. Byłam wtedy z kursem Przewodników Beskidzkich. Pogoda była jak marzenie. Nigdy nie zapomnę tamtych widoków. Niezwykle miło było wędrować tamtejszymi szlakami. Jestem zakochanana maksa w polskich Beskidach. Kocham je bardziej niż niegdyś Tatry. Może nie dorównują im wysokością ale mają to coś.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!