Bardzo pragnąłem spotkać tego pięknego motyla, ale nie jest to wcale proste. Natomiast jeszcze trudniejsze zadanie, to zrobić mu zdjęcie. O dobrym zdjęciu to nawet nie marzyłem. ;)
Ale marzenia się spełniają jeśli się tego bardzo pragnie i nie siedzi w domu przed komputerem.
Dzisiaj udało mi się dostrzec w powietrzu Pazia, choć na początku nie byłem pewny, że to on. Barwa jednak na to wskazywała.
Wykazawszy się pewną dozą cierpliwości udało mi się zrobić fotkę, która jednak nie była całkiem w kadrze. Nie odpuszczałem i zacząłem bawić się w agenta 07 i gdzie on, tam i ja. W końcu udało się jeszcze jedno, potem jeszcze jedno i w ten sposób Paź został upolowany.
Paź Królowej.
Paź królowej (Papilio machaon) – gatunek owada. Motyl dzienny o żółtym ubarwieniu skrzydeł z czarnymi i niebieskimi wzorami, zamieszkujący całą Europę, Azję i północną Afrykę.
Uważany za jednego z najpiękniejszych owadów, przez co stał się cennym łupem dla kolekcjonerów.
Wygląd
Długość skrzydła samców to ok. 3,4 cm. Skrzydła są żółte, z czarnymi i niebieskimi wzorami, dwiema czerwonymi kropkami przy końcu wewnętrznej ich krawędzi. Ich rozpiętość to 60-80 mm. Dymorfizm płciowy niewyraźny. Jajeczka są kuliste, składane pojedynczo rozwijają się 8-10 dni.
Występowanie
W Polsce występują dwa pokolenia: I w maju, II w sierpniu. Gatunek prawie kosmopolityczny, występuje na większości terytorium Europy i Azji. Zasiedla także północną Afrykę. W Polsce żyje wszędzie, z wyjątkiem wysokich gór. Młoda gąsienica jest czarna z czerwonymi brodawkami i dużą plamą na grzbiecie. Z biegiem czasu staje się zielona, ma czarne pierścienie, z których każdy posiada sześć pomarańczowych plam.
Środowisko
Otwarte tereny, od wybrzeży morskich, po góry do wysokości 2000 m. Na wyższych stanowiskach występuje głównie podczas lata. Często spotykany w ogrodach w których rośnie marchew zwyczajna, koper, kminek. Preferuje łąki i miejsca, w których rosną dzikie gatunki warzyw (np. koper włoski).
Tryb życia i odżywianie się imago
Jedno pokolenie na północy Europy rozwija się między czerwcem, a sierpniem. Podczas gorącego lata, na południu kontynentu występują z reguły dwie, a w północnej Afryce nawet trzy generacje. Dojrzały motyl żyje kilka tygodni, ginie zwykle po złożeniu i zapłodnieniu jaj. Imago pobiera mało pokarmu, zjada małe ilości nektaru i rosy. Zdarza się, że paź królowej siada na solniskach czy odchodach zwierzęcych, aby pobrać substancje mineralne.
Tryb życia i odżywianie się gąsienicy
Dwa pokolenia: od maja do czerwca i od sierpnia do września. Przemiana od gąsienicy do poczwarki trwa 6-7 tygodni, a rozwój poczwarki 2-24 tygodnie. Gąsienice pazia królowej zjadają liście roślin baldaszkowatych takich jak: dzika i ogrodowa marchew, kopru, biedrzeńca, kminku i pietruszki. Również żywią się:rutą zwyczajną (Ruta graveolens), dyptamem jesionolistnym (Dictamnus albus), goryszem błotnym (Peucedanum palustre), goryszem sinym (Peucedanum cervaria), goryszem pagórkowatym (Peucedanum oreoselinum), przewiercieniu sierpowatym (Bupleurum falcatum L.), sierpnicy pospolitej (Falcaria vulgaris Bernh.).
Gęstość zasiedlenia
Był niegdyś bardzo licznym motylem (jego gąsienice żerują na bardzo pospolitych roślinach baldaszkowatych), ale wskutek nowoczesnego rolnictwa i działalności kolekcjonerów, w niektórych miejscach niemal wyginął.
[Informacje zostały zaczerpnięte z Wikipedii.]
Ładny, ale jedno skrzydło ma już naruszone. Czyżby jakas walka między samcami?
OdpowiedzUsuńWłaśnie dostrzegłem to dopiero na zdjęciu przy pewnym powiększeniu. Trudno mi rozpoznać, czy to samiec czy samica. ;)
UsuńCudowny motyl i wspaniałe zdjęcia, gratuluję. Mnie się jeszcze nie udało takiego u nas "upolować". Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńOj czasami motyla trudno namierzyć. ;)
UsuńSerdecznie pozdrawiam.
Pięknie go upolowałeś :) Śliczne zdjęcie, jak również sam okaz :)
OdpowiedzUsuńDzięki za wizytę i pochwałę.
UsuńPozdrawiam równie.
O trudach polowania na pazia królowej i późniejszej satysfakcji też coś wiem :) Gratuluję fotki - szczególnie drugiej. Brawo.
OdpowiedzUsuńSławnie u Ciebie oglądałem na blogu. Rzeczywiście satysfakcja jest przeogromna.
UsuńNiestety specjalnego sprzętu do macro nie mam.
Dzięki z wizytę.
Akurat tak dużego motyla nie fotografowałem przy użyciu "specjalistycznego" sprzętu makro - tylko zwykły tryb fotograficzny makro dostępny z opcji aparatu :)))
UsuńWidzę, że polowanie się udało, wiem jak trudno zrobić takie zdjęcia przy tak ruchliwej istocie jak jest motyl. Wyszło rewelacyjnie. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńOj to prawda. Dzięki bardzo.
OdpowiedzUsuńPozdrowionka. :)
Gratuluję! Jest przepiękny, a zdjęcia perfect!!!
OdpowiedzUsuńDzięki.
UsuńMiałeś wielkie szczęście "upolować" tego pięknego motyla.
OdpowiedzUsuńWiem, ze bardzo trudno zrobić takie zdjęcia. Jeden, jedyny raz w tym roku zrobiłam zdjęcie motyla. Nie był to Paź królowej.
Pozdrawiam:)
Rzeczywiście trzeba mieć szczęście. I patrząc na nieskoordynowane loty motyli trudno przewidzieć gdzie polecą - to był fart?
UsuńPozdrawiam serdecznie i dziękuje za wizytę. :)
Jest przepiękny, też nam się udało go sfotografować kilka lat temu, później już go nie spotkaliśmy.
OdpowiedzUsuńDzięki. Rzeczywiście niecodzienna gratka. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńGratulacje! Śliczne fotki.
OdpowiedzUsuńJestem pod wrażeniem!!!! Jest piękny, zazdroszczę Ci spotkania z nim:) Tak rzadko można go spotkać....Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńDokładnie ! Bardzo rzadko, ale się udało sfocić. ;)
UsuńPozdrawiam :)