niedziela, 12 marca 2017

Bytom - szyb "Krystyna" i "Ewa"

Z pięknej  i potężnej jak na ówczesne czasy kopalni  "Szombierki", powstałej w 1870 roku pozostały tylko dwa elementy. Szyb Krystyna i Ewa.  Kopalnia została zlikwidowana w 1993 roku, a ocalała wieża w 2004 roku -  na szczęście została wpisana do rejestru zabytków. Jest to konstrukcja unikatowa w skali Europy ze względu na swoje wysokie walory architektoniczne i swój osobliwy kształt, przypominający młot. Z kolei  grunty przynależne do KWK  Szombierki spółka BSRK sprzedała  za 23 mln zł. Do tej pory na tym terenie powstało kilka marketów, park handlowy i pole golfowe wraz osiedlem mieszkaniowym. Częścią potężnego kompleksu rekreacyjno-mieszkalnego było  także miejsce dla  szybu Krystyna, który nieco wcześniej kupił prywatny przedsiębiorca Michał Goli. Za sam szyb zapłacił  2 mln 800 tys. zł. Szyb Krystyna


Działający szyb Ewa, należący do SRK. W tej chwili służy do odpompowywania wody, kora mogła by zagrażać innym działającym jeszcze kopalniom.
Widok od strony Małgorzatki

W stosunku do Krystyny plany były ambitne. Ogłoszono konkurs na zagospodarowanie budowli i najbliższego terenu. W samym szybie miał mieścić się  hotel, centrum kongresowe, centrum rekreacji lub lofty. Niestety z tych planów nie wyszło nic. Czas, niepogoda i złomiarze nie oszczędzają szybu. Jego stan z roku na rok jest coraz gorszy. Na chwile obecną, żeby cokolwiek w nim powstało - wymienić trzeba chyba wszystko. W miarę dobrze zachowana jest jedynie konstrukcja stalowa, której nie dało się wyszabrować.

Poniżej zamieszczam wizualizację zagospodarowania szybu Krystyna, opracowanej przez bytomskie biuro projektowe Medusagroup  


[medusagroup]


[medusagroup]


[medusagroup]


[medusagroup]


[medusagroup]


[medusagroup]


[medusagroup]


[medusagroup]

Szkoda, że  nawet władze miasta i konserwator zabytków zapomnieli o tej pięknej budowli, której wysokość sięga 57 m. od podstawy. Górna platforma wieży mogłaby być świetnym punktem widokowym na całą okolicę, gdyż na jej szczycie miała być kawiarnia. 


No cóż, wszędzie można tylko nie tutaj. Mam jednak nadzieję, że wieża  szybu Krystyna nie będzie wyburzona jak to miało miejsce w przypadku innych cennych zabytków Bytomia.  

Polecam również inny wątek na ten temat: Bytom - szyb Krystyna


7 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Maciej Mutwil działa inspirująco ;-).
  Ale fakt faktem - nie ma u nas zasobów na zagospodarowanie zabytków, nie ma też wyobraźni i chęci dokonania czegoś niebanalnego. W efekcie niszczeją dwory, zamki, budynki przemysłowe - oczywiście jest też i kwestia "oporów" ze strony ciemnej materii urzędaczej, dla której "naturalny" proces niszczenia zabytku nie jest złem większym od zgody na ewentualne adaptacje, przeróbki itp.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, żeby się to wszystko zmarnowało. Bo wizualizacje są naprawdę super!

  OdpowiedzUsuń
 4. Te szyby mają w sobie duży kawał historii, trzeba je pielęgnować, aby nie podupadły! Te zdjęcia są przecudne! Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do swojego kącika! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, ze jest to niezagospodarowane w jakis taki fajny sposob tylko niszczeje, nikt o to nie dba... :<

  OdpowiedzUsuń
 6. Przykro patrzeć gdy takie ciekawe obiekty industrialne niszczeją i nie ma nikogo, kto zająłby się tym. Szkoda, ze miasto ma to gdzieś.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. z planami zagospodarowania (zwłaszcza jakiś przyszłych centrów handlowo-rekreacyjnych) jest tak, że często zostają w strefie planów :P

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!