piątek, 26 września 2014

Kaszubskie klejnoty - Kłanino

 Po wizycie w Parszkowie przyszedł apetyt  na dalsze zwiedzanie ziemi kaszubskiej. Następną miejscowością położoną po sąsiedzku na mojej trasie stanęło Kłanino. Po raz kolejny obrałem więc drogę przez Parszkowo, tylko inną opcje - przez las i łąki. 

 Na dzień dobry witają mnie żurawie

 Kaszubskie sprzęty już w polu nie pajacują. Traktowane są jako ozdoba.

 Pomiędzy Mieroszynem a Parszkowem

 Na skraju lasu.

 Parszkowo od strony lasu.

 Przegorzan kulisty.

Parszkowo.

 Stare przedwojenne gościńce zdominowane przez drzewa różnego typu. Miło podążać taką drogą.

 Droga do Kłanina.


 Jakiś dziwny oznakowany kamień. Na wysokości majtku.

  (kaszb. Kłanino, niem. Klanin, dawniej Klianowo) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Krokowa przy drodze wojewódzkiej nr 213. Przebiegała tędy trasa linii kolejowej Puck – Krokowa (wschodnia odnoga linii na Mierzeję Helską). W tej chwili w jej miejscu przebiega droga rowerowa pomiędzy Swarzewem a Krokową.

 
Droga rowerowa Swarzewo - Krokowa w śladzie byłej kolei. W oddali Starzyno z charakterystycznym nadajnikiem.


 Gościniec pomiędzy Parszkowem a Kłaninem.

 Rys Historyczny

Pierwsze wzmianki o Kłaninie pochodzą z roku 1285 r. – w łacińskim zapisie wspomina się o wsi o nazwie "Clenin" graniczącej ze Starzynem. Wiadomo, że w późniejszym okresie miejscowość i pobliskie ziemie były podzielone pomiędzy kilka rodzin szlacheckich m.in. rody Jackowskich, Łyśniewskich, Ustarbowskich i Kłanickich. Według dokumentów biskupich z roku 1600 w Kłaninie znajdowało się 6 dworów szlacheckich. Zanotowano również, że sąsiadująca ze sobą szlachta nie zawsze współistniała pokojowo – przykładem może być zbrojny napad Bożka Kłanickiego na dwór szlachcica Połchowskiego w roku 1640. W pruskim protokole z okresu Pierwszego Rozbioru Polski (1772 r.) odnotowano istnienie 4 właścicieli Kłanina: von Jackowskiego (4 włóki), von Łyśniewskiego (3 włóki), spadkobierców rodu Kłanickich (3 włóki) i Edwarda Ustarbowskiego. Tenże Ustarbowski, przedstawiciel znanego kaszubskiego rodu był ostatnim polskim właścicielem Kłanina (do 1838 r.). Następnie majątek przeszedł w ręce niemieckiej rodziny Grass (krewni niemieckiego pisarza Güntera Grassa), która przebywała w Kłaninie aż do roku 1945 - również w latach 1918-39 kiedy to Kłanino znajdowało się w granicach II RP


 W tej chwili w pałacu prowadzone są prace remontowe i na teren pałacu niestety nie pozwolono mi wejść.

 Oryginalna brama wjazdowa
Pałacyk w Kłaninie został wybudowany w połowie XVII w., jednak obecny, eklektyczny kształt, zawdzięcza przebudowie z końca XIX w. Prowadzi do niego długa aleja, wysadzana wiekowymi lipami, która kończy się na XIX-wiecznej pałacowej bramie z stalową, ażurową kratą. Pałac jest murowany z cegły, otynkowany, założony na planie prostokąta z bocznymi skrzydłami, wieżą widokową oraz tarasem na piętrze przy wschodniej elewacji.

Wewnątrz budynku można dostrzec zachowany pierwotny układ pomieszczeń z ogromnym holem. Istotne jest również jego wyposażenie i wystrój – kopie XVII-wiecznej klatki schodowej (oryginalna została rozebrana w latach 80. i przeniesiona do Domu Ławy obok Dworu Artusa w Gdańsku), czy kominka z 1604 roku, gdzie po konserwacji zabrano go w nieznanym kierunku i zastąpiono nowym z wyraźną datą 1984.Pałac nie uległ zniszczeniu w trakcie II wojny światowej. Dawne gdańskie meble w latach 70. przeniesiono do jednego z muzeów w Gdańsku.

Zabudowania pałacowe otoczone są zabytkowym parkiem z licznymi rzadkimi okazami: miłorzębem japońskim, klonem japońskim, cisami, czy platanem. Wewnątrz parku znajduje się altana z końca XIX w. Zbudowana jest na bazie konstrukcji szkieletowej, wypełnionej cegłą. Niespełna kilka metrów od niej rośnie okazały ponad 300-letni dąb, który został uznany za pomnik przyrody.


 Zespół pałacowo-parkowy

 W Kłaninie znajduje się zabytkowy pałac wraz z cennym zespołem parkowym, a także zabudowania dawnego folwarku. .

W Kłanine zachował się częściowo układ wsi folwarcznej z pałacem i budynkami mieszkalnymi pracowników folwarku, ale współcześnie główny element zabudowy miejscowości stanowią wielorodzinne bloki z lat 60 i 70. Wzdłuż drogi w kierunku Starzyna dominuje i rozwija się budownictwo jednorodzinne.

W przeciwieństwie do pobliskich wsi, wśród mieszkańców Kłanina znaczny procent stanowi ludność niekaszubska. Jest to związane z napływem nauczycieli i pracowników szkoły z różnych obszarów kraju w latach PRL. 

W roku 2006 została oddana do użytku nowoczesna oczyszczalnia ścieków, z której, poza Kłaninem, korzystają pobliskie miejscowości gminy Puck i gminy Krokowa.
 Zabudowania dworskie zespołu są ogromne. Ruina starej stodoły która splunęła w 2003 roku i czeka na odbudowę. Boćkowi tu pasuje. Daleko widzi.

 Na szczycie domu widnieje data 1893. W tej chwili mieszkają tu byli pracownicy PGR-u. Folwark widziany od strony byłej kolei do Krokowej.

 Miejsce peronu po byłej stacji kolejowej Kłanino.

Miejsce odpoczynku dla rowerzystów.

 Z drogi rowerowej widok na Starzyno z zabytkowym kościołem i wieżą przekaźnikową.

 Syty wrażeń i pięknych widoków  pomykam do domu (tymczasowego) :)Widok na Strzelno od strony drogi prowadzącej do Starzyńskiego Dworu. Ale o Sarzyńskim Dworze zapewne będzie jeszcze post. Pozdrawiam i zapraszam na Kaszuby. 
Źródło: wikipedia.pl

32 komentarze:

 1. Ach te gościńce - jeśli o mnie chodzi to tak powinny wyglądać wszystkie drogi - wypadków było by mniej - na czymś takim żaden wariat się nie rozpędzi.
  A poza tym szalenie urokliwa kraina o faktycznie dla rowerów doskonała, nie ma męczących podjazdów, ani ryzykownych zjazdów za to wspaniałe widoki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiści tu głównie rowery a od czasu do czasu traktor ;)

   Usuń
 2. Wspaniale widoki! Bardzo milo bylo tak z Toba powedrowac. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pekná trasa. Taká by vyhovovala aj mne, pretože tam nie sú kopce :-) Ak máš záujem vidieť moje cyklistické trasy, pozri si môj blog Na cestách s Kellysom.

  OdpowiedzUsuń
 4. Urokliwe miejsca , i piękne fotki!
  Ty to masz fajnie , zwiedzasz i tu i tam...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba kwestia wyboru. Mogłem leże na plaży lub w domu ;)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Jestem tu po raz kolejny. Bardzo mi się tam podoba i te zdjęcia! SUPER!

  OdpowiedzUsuń
 6. Genialne klimaty, jaki tu spokój ...
  Pozdrowionka ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Rzeczywiście przyjemne z pożytecznym :)

   Usuń
 7. Widzę, że warto zabrać ze sobą rower wybierając się w tamte strony. Zawsze uważałem, że to najlepszy środek do dokładnego zwiedzania okolic, gdzie się przebywa. Jadąc samochodem tylko przemykamy obok takich dworków i pałacyków. Ty je dokładnie penetrujesz. Na jednym ze zdjęć masz kościółek w Starzynie, który niedawno pokazywałem u siebie na blogu. Piękne są Kaszuby, ładnie je pokazujesz.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wkraju.. jeszcze tyle tam jest do zwiedzania :) Rower dobry na wszystko :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 8. Fajnie poznać nowe dla mnie okolice, zwłaszcza, że są tam tak urokliwe miejsca, nic tylko rower zapakować i w drogę. Szkoda tylko, że nie mam już urlopu. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rower zawsze się pzryda na takie eskapady :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 9. Jesień pięknie maluje pola przy udziale gry promieni slonecznych:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam Kaszuby. Poznajemy je coraz lepiej. Piekne foty!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ale tam sielsko, pięknie :) Strasznie chciałabym kiedyś zobaczyć tyyyle żurawi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żurawie rano na polach często można zobaczyć :)

   Usuń
 12. ile ukrytych na zdjeciach bocianów! :)
  uwielbiam te sielskie zdjęcia pól i dróg w nich malowniczo położonych :)
  pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agnieszko, to są żurawie :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 13. Piękne krajobrazy wszędzie tak sielsko anielsko i płasko:) a ruiny mają swój urok:)
  Pozdrawiamyserdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dzięki za wizytę :) Całkiem płasko to tam nie jest, ale to nie pogórze czy Beskidy ;)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 14. Sielanka :) Dzięki tobie na nowo odkrywam Kaszuby! A byłam przekonana, ze znam je jak własną kieszeń...

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam takie sielskie klimaty, jak na zdjęciach :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!