Bytomska Katedra
Tak nazywają tę bardzo oryginalną budowlę historycy przemysłu i znawcy architektury. Albowiem powierzchnią wprowadza w zachwyt wszystkich, którzy tu przybywają po raz pierwszy. Obiekt ten wyróżnia się od innych także wielkością, funkcjonalnością i zastosowaniem jak na ówczesne czasy nowoczesnych urządzeń i materiałów.
Łączna kubatura wszystkich pomieszczeń wchodzących w skład EC Szombierki zajmuje 322 tys. m3. . Znawcy tematu przeliczyli, że jeśli chodzi o zastosowane materiały budowlane, głównie cegła, to można ja jedynie porównać do całego kompleksu, należącego do zamku w Malborku.
Wyjątkowy jest również zegar wieżowy, który pokazuje czas na cztery strony świata. Po względem wielkości jest drugim w Polsce, bowiem większy jest tylko ten na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Dzisiaj o godz. 17 w Bytomiu odbędzie się spotkanie z udziałem mediów oraz miłośników architektury przemysłowej ze Śląska i innych części Europy.
Debata będzie dotyczyć przyszłości obiektu, który wpisany został na listę zabytków. Władze miejskie oraz niektórzy przedstawiciele województwa widzieli by w tym pięknym obiekcie Ślaskie centrum Nauki.
Co z tego wyjdzie? Czas pokaże, i to nie prędko.
Kilka fotek:
Widok na Elektrociepłownię Szombierki od południa.
Wspomniana wieża zegarowa spod której otwierają rozległe widoki na wszystkie strony świata. Przy dobrej widoczności można wyodrębnić nawet pasma Beskidów.
Widok na EC Szombierki od strony Płon. Wsch.
Widok z wiaduktu kolejowego od strony Północnej
Poniżej kilka zdjęć z galerii należącej do http://www.ecszombierki.pl/index.php?id=32
Wykonali je rożni autorzy.
EC Szombierki
Odbyła się zapowiadana debata z udziałem gości z zagranicy, polskich mediów, prezydenta Bytomia orza przedstawiciela Fortum.
Poniżej zamieszam Linki do filmików.
Urywki debaty w telewizji TVS
Debata o przyszłości EC Szombierki
Odbyła się zapowiadana debata z udziałem gości z zagranicy, polskich mediów, prezydenta Bytomia orza przedstawiciela Fortum.
Poniżej zamieszam Linki do filmików.
Urywki debaty w telewizji TVS
Debata o przyszłości EC Szombierki
Ciekawa historia i piękne zdjęcia.Buziaki.
OdpowiedzUsuńDzięki. :) Pozdrawiam.
UsuńJak dla mnie cudo - kocham architekturę przemysłową - niezwykły jest układ kominów! Aż bym chciał zapoznać się z ich procesem technologicznym - pewnie mieli trzy bloki energetyczne na dodatek o różnych parametrach (stąd konieczność trzech różnych kominów, aby spaliny wzajem się nie dławiły)
OdpowiedzUsuńTylko jedna chłodnia kominowa, więc pewnie pracowali w obiegu półotwartym.
Wnętrze hali maszyn robi wrażenie - Hala kot\ów tez, ale były stosunkowo niskie, więc pewnie rusztowe na węgiel kamienny.
Widzę baseny z wodą - zakładam że to stacja uzdatniania -brak mi widoku odgazowywaczy (ale mogły zostać zdemontowane).
w każdym razie rewelacja!
Cześć elementów i podzespołów zostało zredukowanych, bo wiodąca produkcje przeniesiono do Elektrociepłowni Miechowice, natomiast Szombierki pracowały jako elektroiepłownia pomocnicza, a potem tylko w okresie letnim do grzania wody.
UsuńBardzo piękny obiekt, mam nadzieję że otrzyma drugie życie. Widzę że jesteś wielbicielem architektury industrialnej więc wysyłam Ci link http://archiviolagomaggiorevaresotto.blogspot.com/2012/10/birreria-poretti-induno-olona.html Jest to bardzo interesujący blog, który niedawno odkryłam. Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńDziękuje bardzo. Serdecznie pozdrawiam. :)
UsuńDzięki Twoim opisom i zdjęciom, inaczej już patrzę na Bytom :) Pozdrawiam serdecznie :)
OdpowiedzUsuńW Bytomiu jest jeszcze naprawdę wiele ciekawych rzeczy, tylko się tego nie ceni, bo chyba za dużo i brakuje gospodarskiego podejścia do tego bogactwa.
UsuńPozdrawiam. :)
To tak jak z naszym jeziorem żywieckim... pięknie usytuowane, taki potencjał, a nikomu nie chce się go jakoś bardziej zagospodarować... Na niektórych brzegach wciąż strach postawić stopę, bo wszędzie pełno szkła ;]
UsuńMam nadzieję, że przybliżysz nam jeszcze Bytom :) Serdeczności! :)
Dzięki.! Jeśli chodzi o Jez. Żywieckie, to od strony Tresnej i Oczkowa nie jest tak źle, gorzej jest u brzegów Biernej i Zarzecza.
UsuńPozdrawiam. :)
Lepiej zeby coś z tym budynkiem zrobili, bo tak to będzie stał i niszczał... fajnie wyszedł na 1 zdjęciu, pozdrowienia!
OdpowiedzUsuńRównież pozdrawiam, Zobaczymy co z tego wyjdzie?
UsuńAż żal, że tak stoi niewykorzystany. Mam nadzieję, że jeszcze odzyska dawny blask. Pięknie pokazujesz te przykłady architektury poprzemysłowej. Mamy ich sporo, więc pewnie tematów nie zabraknie.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
No sławnie, szkoda, bo kiedy taki gmach stoi niewykorzystany i tak trzeba ponosić koszty jego utrzymania. Inaczej złomiarze by na plecach wszystko wynieśli.
UsuńPozdrowionka również. :)
O, takie obrazki i krajobrazki uwielbiam! Dzięki!
OdpowiedzUsuńW takim razie może z czasem będzie więcej. ;)
UsuńWarto dbać o takie obiekty, jak ten. Chętnie bym się tam kiedyś wybrała zobaczyć jak tam wszystko się prezentuje na miejscu.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Będę śledził na bieżąco, to co się będzie dziać. :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam. :)
Bardzo ciekawy obiekt.Szczególnie podoba mi się ten niezwykły zegar. A teraz za oknem widzę właśnie ohydną elektrociepłownię Białystok. Kiedyś na obrzeżach miasta teraz została wchłonięta przez aglomerację. pozdrawiam
OdpowiedzUsuńZegar, rzeczywiście jest dość ciekawy. Cały ogromny kompleks od momentu opracowania projektu do wybudowania i oddania do użytku, potrzebował tylko 4 - lat.
UsuńPozdrawiam. :)
Ciekawe i interesujące. Pozwolisz, że się tu rozsiądę na jakiś czas?
OdpowiedzUsuńJestem w miarę dokładny (czytam też dokładnie) i bez żadnej złośliwości zauważyć chciałbym, że powierzchnia nie wynosi 360 tys. m3, a 36 tys. m2. :-)
Zapraszam i ciesze się, że to wychwyciłeś, :)zatem zmienię nazwę na kubaturę, kóra można wymierzyć w m.3
UsuńPozdrawiam. :)
To jeszcze popraw na 322 tysiące i będzie OK. Dane znalazłem na http://kulturalnybytom.pl/institution/details/55 .
UsuńNe znam wszystkich elektrociepłowni w Polsce, ale z racji wykształcenia i zawodu nie jestem ignorantem w tej dziedzinie i wiem, że Szombierki funkcjonowały ostatnio jako elektrociepłownia zapasowa. :-)
W Gdańsku w budynku dawnej elektrociepłowni zrobiono filharmonię i moim skromnym zdaniem jest to słuszna droga do zachowania zabytku ze znalezieniem dla niego innej, sensownej funkcji.
Uwzględniłem te poprawkę, ale głowy za te dane nie dam. ;)Rzeczywiście tak jak wcześniej napisałem, ze przez ostanie lata służyła głównie latem do podgrzewania wody oraz podczas awarii.
UsuńTa hala też ma świetną akustykę. :) Poczekamy, zobaczymy. Pozdrawiam. :)
obawiam się, że współczesna architektura industrialna nie będzie aż tak fascynować:(
OdpowiedzUsuńBlog o życiu & podróżach
Blog o gotowaniu
Bo to już nie będzie to. Zabraknie przysłowiowej duszy. ;)
UsuńBardzo ładne zdjęcia i ciekawe . Pozdrawiam i dołączam do obserwowanych :)
OdpowiedzUsuńWitam i dziękuję za pozdrowienia. :)
UsuńŁadnie to wygląda.
OdpowiedzUsuń