środa, 13 marca 2013

Bytomska Katedra


 Bytomska Katedra

Tak nazywają tę  bardzo oryginalną budowlę historycy przemysłu i znawcy architektury. Albowiem powierzchnią wprowadza w zachwyt wszystkich, którzy tu przybywają po raz pierwszy. Obiekt ten wyróżnia się od innych także wielkością, funkcjonalnością i zastosowaniem jak na ówczesne czasy  nowoczesnych urządzeń i materiałów.

Łączna kubatura wszystkich pomieszczeń wchodzących w skład EC Szombierki zajmuje 322 tys. m3. . Znawcy tematu przeliczyli, że jeśli chodzi o zastosowane materiały budowlane, głównie cegła, to można ja jedynie porównać do  całego kompleksu, należącego do zamku w Malborku.

Wyjątkowy jest również zegar wieżowy, który pokazuje czas na cztery strony świata. Po względem wielkości jest drugim w Polsce, bowiem większy jest tylko ten na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Dzisiaj o godz. 17 w Bytomiu odbędzie się spotkanie z udziałem mediów oraz miłośników architektury przemysłowej ze Śląska   i innych części Europy.

Debata będzie dotyczyć przyszłości obiektu, który wpisany został  na listę zabytków. Władze miejskie oraz niektórzy przedstawiciele województwa widzieli by w tym pięknym obiekcie Ślaskie centrum Nauki.
Co z tego wyjdzie?  Czas pokaże, i to nie prędko.

Kilka fotek:                                      Widok na Elektrociepłownię Szombierki od południa.

 

Wspomniana wieża zegarowa spod której otwierają rozległe widoki na wszystkie strony świata. Przy dobrej widoczności można wyodrębnić nawet pasma Beskidów.


Widok na EC Szombierki od strony Płon. Wsch.


Widok z wiaduktu kolejowego od strony Północnej

Poniżej kilka zdjęć z galerii należącej do http://www.ecszombierki.pl/index.php?id=32
Wykonali je rożni autorzy.
EC Szombierki

Odbyła się zapowiadana debata z udziałem gości z zagranicy,  polskich mediów, prezydenta Bytomia orza przedstawiciela Fortum.

Poniżej zamieszam Linki do filmików.

Urywki debaty w telewizji TVS

Debata o przyszłości EC Szombierki

28 komentarzy:

 1. Ciekawa historia i piękne zdjęcia.Buziaki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dla mnie cudo - kocham architekturę przemysłową - niezwykły jest układ kominów! Aż bym chciał zapoznać się z ich procesem technologicznym - pewnie mieli trzy bloki energetyczne na dodatek o różnych parametrach (stąd konieczność trzech różnych kominów, aby spaliny wzajem się nie dławiły)
  Tylko jedna chłodnia kominowa, więc pewnie pracowali w obiegu półotwartym.
  Wnętrze hali maszyn robi wrażenie - Hala kot\ów tez, ale były stosunkowo niskie, więc pewnie rusztowe na węgiel kamienny.
  Widzę baseny z wodą - zakładam że to stacja uzdatniania -brak mi widoku odgazowywaczy (ale mogły zostać zdemontowane).
  w każdym razie rewelacja!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć elementów i podzespołów zostało zredukowanych, bo wiodąca produkcje przeniesiono do Elektrociepłowni Miechowice, natomiast Szombierki pracowały jako elektroiepłownia pomocnicza, a potem tylko w okresie letnim do grzania wody.

   Usuń
 3. Bardzo piękny obiekt, mam nadzieję że otrzyma drugie życie. Widzę że jesteś wielbicielem architektury industrialnej więc wysyłam Ci link http://archiviolagomaggiorevaresotto.blogspot.com/2012/10/birreria-poretti-induno-olona.html Jest to bardzo interesujący blog, który niedawno odkryłam. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje bardzo. Serdecznie pozdrawiam. :)

   Usuń
 4. Dzięki Twoim opisom i zdjęciom, inaczej już patrzę na Bytom :) Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Bytomiu jest jeszcze naprawdę wiele ciekawych rzeczy, tylko się tego nie ceni, bo chyba za dużo i brakuje gospodarskiego podejścia do tego bogactwa.

   Pozdrawiam. :)

   Usuń
  2. To tak jak z naszym jeziorem żywieckim... pięknie usytuowane, taki potencjał, a nikomu nie chce się go jakoś bardziej zagospodarować... Na niektórych brzegach wciąż strach postawić stopę, bo wszędzie pełno szkła ;]

   Mam nadzieję, że przybliżysz nam jeszcze Bytom :) Serdeczności! :)

   Usuń
  3. Dzięki.! Jeśli chodzi o Jez. Żywieckie, to od strony Tresnej i Oczkowa nie jest tak źle, gorzej jest u brzegów Biernej i Zarzecza.

   Pozdrawiam. :)

   Usuń
 5. Lepiej zeby coś z tym budynkiem zrobili, bo tak to będzie stał i niszczał... fajnie wyszedł na 1 zdjęciu, pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również pozdrawiam, Zobaczymy co z tego wyjdzie?

   Usuń
 6. Aż żal, że tak stoi niewykorzystany. Mam nadzieję, że jeszcze odzyska dawny blask. Pięknie pokazujesz te przykłady architektury poprzemysłowej. Mamy ich sporo, więc pewnie tematów nie zabraknie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No sławnie, szkoda, bo kiedy taki gmach stoi niewykorzystany i tak trzeba ponosić koszty jego utrzymania. Inaczej złomiarze by na plecach wszystko wynieśli.
   Pozdrowionka również. :)

   Usuń
 7. O, takie obrazki i krajobrazki uwielbiam! Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie może z czasem będzie więcej. ;)

   Usuń
 8. Warto dbać o takie obiekty, jak ten. Chętnie bym się tam kiedyś wybrała zobaczyć jak tam wszystko się prezentuje na miejscu.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Będę śledził na bieżąco, to co się będzie dziać. :)

  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawy obiekt.Szczególnie podoba mi się ten niezwykły zegar. A teraz za oknem widzę właśnie ohydną elektrociepłownię Białystok. Kiedyś na obrzeżach miasta teraz została wchłonięta przez aglomerację. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zegar, rzeczywiście jest dość ciekawy. Cały ogromny kompleks od momentu opracowania projektu do wybudowania i oddania do użytku, potrzebował tylko 4 - lat.

   Pozdrawiam. :)

   Usuń
 11. Ciekawe i interesujące. Pozwolisz, że się tu rozsiądę na jakiś czas?

  Jestem w miarę dokładny (czytam też dokładnie) i bez żadnej złośliwości zauważyć chciałbym, że powierzchnia nie wynosi 360 tys. m3, a 36 tys. m2. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam i ciesze się, że to wychwyciłeś, :)zatem zmienię nazwę na kubaturę, kóra można wymierzyć w m.3

   Pozdrawiam. :)

   Usuń
  2. To jeszcze popraw na 322 tysiące i będzie OK. Dane znalazłem na http://kulturalnybytom.pl/institution/details/55 .
   Ne znam wszystkich elektrociepłowni w Polsce, ale z racji wykształcenia i zawodu nie jestem ignorantem w tej dziedzinie i wiem, że Szombierki funkcjonowały ostatnio jako elektrociepłownia zapasowa. :-)

   W Gdańsku w budynku dawnej elektrociepłowni zrobiono filharmonię i moim skromnym zdaniem jest to słuszna droga do zachowania zabytku ze znalezieniem dla niego innej, sensownej funkcji.

   Usuń
  3. Uwzględniłem te poprawkę, ale głowy za te dane nie dam. ;)Rzeczywiście tak jak wcześniej napisałem, ze przez ostanie lata służyła głównie latem do podgrzewania wody oraz podczas awarii.

   Ta hala też ma świetną akustykę. :) Poczekamy, zobaczymy. Pozdrawiam. :)

   Usuń
 12. obawiam się, że współczesna architektura industrialna nie będzie aż tak fascynować:(
  Blog o życiu & podróżach
  Blog o gotowaniu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to już nie będzie to. Zabraknie przysłowiowej duszy. ;)

   Usuń
 13. Bardzo ładne zdjęcia i ciekawe . Pozdrawiam i dołączam do obserwowanych :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam i dziękuję za pozdrowienia. :)

   Usuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!