poniedziałek, 18 czerwca 2018

Brenna - Szlak Myśliwski

W  Brennej bywam dosyć często, gdyż mam sentyment do tej miejscowości, a ponadto Brenna jak i cały Beskid Śląski, to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej. Beskidzkie szczyty są łatwo dostępne, a ich zdobycie nie powinno stanowić problemu nawet dla okazjonalnych górskich turystów. 


Na Wlk. Cisowej


Z widokiem na pasmo Stożka


Polana Szarówka 

Tutejsze okolice gwarantują wspaniałe widoki oraz niezapomniane wrażenia estetyczne. Szczególnie godne polecenia góry w pobliżu Brennej to: Błatnia, Horzelica, Malina, Stary Groń, Kotarz, Trzy Kopce Wiślańskie, Równica i Orłowa. Warto też odwiedzić położoną niedaleko, atrakcję, która  usytuowana na grzbiecie Starego Gronia - wieżę widokową. Wieża na Starym Groniu 

Warto dodać, że dobrych już kilka lat temu wyznakowano kilka nowych szlaków spacerowych, które pozwalają poznać samą Brenną, ale również najciekawsze zakątki położone po sąsiedzku.  Są to na ogół łatwe trasy, często przeznaczone na wycieczki z dziećmi oraz osób o słabszej kondycji.   Szlak Myśliwski - znakowane na mapie jako czerwone kropeczki 

Dosyć ciekawą trasę stanowi szlak myśliwski, który chciałbym polecić w tym poście. Wycieczkę najlepiej jest zaplanować z udziałem środka komunikacji publicznej, kursującej na trasie Brenna - Skoczów. Koszt przejazdu z Brennej Centrum od osoby dorosłej wynosi 3,20 gr.  Trzeba wysiąść na przystanku:  Brenna Spalona, skąd rozpoczyna się spacerowy Szlak Myśliwski.

Brenna Spalona – Dworek Myśliwski – Czupel Czas przejścia: 1 h / 0,45 h, Długość trasy: 3 km


Ruszamy na przystanku - Brenna Spalona


Widok na rzekę Brennicę, w oddali góra Bucze


Zaproszenie do Konczakówki


Uwaga na mandaty!!!


Naparstnica purpurowaNa trasie szlaku

Szlak spacerowy - "Szlak Myśliwski"  pozwala zapoznać się z kulturą łowiecką, pięknem przyrody oraz zwierzętami zamieszkującymi miejscowe lasy. Trasa bierze swój początek w Brennej Spalonej, gdzie rozpoczynamy wędrówkę podążając ulicą Głębiec. Dochodzimy do rozdroża i w tym miejscu zostawiamy znaki szlaku i idziemy do znajdującego się na zboczu Czupla Dworku Myśliwskiego „Konczakówa”, otoczonego okazałymi gatunkami drzew, wśród których możemy wymienić modrzewie, dęby czy daglezje.Na temat dworku można przeczytać: Brenna - myśliwski dwór KonczakówkaKonczakówka 

Po odwiedzeniu dworku wracamy do rozwidlenia dróg (idąc na wprost po południowym stoku Czupla można dojść do nieczynnego kamieniołomu)  i podążamy za znakami szlaku spacerowego leśną drogą, która prowadzi w okolice szczytu Czupel. Po drodze mijamy tablice edukacyjne skierowane do turystów podążających Szlakiem Myśliwskim.


Teraz ostre podejście


 Szlak trawersuje szczyt Czupla i wychodzi na obniżenie pod Małym CisowymJak wspomniałem już powyżej, beskidzkie lasy oprócz drewna stanowią rezerwuar bogatej fauny, która kryje się w tutejszych lasach. Natomiast zadaniem myśliwych oprócz strzelania do zwierząt ( w uzasadnionych przypadkach) jest ich ochrona. Jednym z ważniejszych elementów łowiectwa jest dokarmianie zwierzyny. Jest to szczególne istotne zimą, gdy zwierzęta leśne mają trudności z dostępem do naturalnego pokarmu leżącego 4 pod pokrywą śniegu. Temu celowi służą specjalne urządzenia do dokarmiania np. paśniki, lizawki i korytka.


Budowla sakralna wykonana z miejscowego piaskowca, który jest wydobywany do dzisiaj tuż obok Konczakówki 

 Patronem myśliwych jest św. Hubert, z którego kultem wiążą się tzw. Hubertowiny obchodzone 3 listopada. W tym dniu polowanie przybiera szczególnie uroczysty charakter i zakończone jest wspólnym biesiadowaniem. Do tradycji łowieckiej należy również uroczystość ślubowania. Składający przysięgę Wychodzi przed szereg i powtarza tekst ślubowania. Podczas ceremonii młody myśliwy klęczy na lewym kolanie, bez nakrycia głowy a w dłoni trzyma broń. Specyficznym sposobem porozumiewania się myśliwych jest nadawanie sygnałów łowieckich przy użyciu rogów lub trąbek. Myśliwi posługują się też własnym językiem, którego znajomość obowiązuje każdego łowczego. Pozyskiwanie zwierzyny w drodze polowania ma na celu dostosowywanie liczebności populacji zwierząt dziko żyjących do ciągle zmienianego przez człowieka środowiska ich występowania. Wpływa na poprawę jej bytowania. Polowania ułatwiają ambony, które wyglądem przypominają wieżyczki. Zazwyczaj ustawiane są na granicy lasu, a siedzący na nich myśliwy bardzo dobrze widzi zwierzynę wychodzącą na pola. Takie ambony można spotkać głownie na polanach lub skraju beskidzkich hal.


Pozor! - naparstnica to piękna, ale bardzo trująca roślina!!!


Widok spod Czupla na Żar, Kamionkę oraz Lipowski Groń oraz dolinę Brennicy


Tuż obok szlaku w dole słychać odstrzał skał - trzeba zachować ostrożność.


I tutaj kończy się lub zaczyna Szlak Myśliwski  Z tego miejsca możemy wyruszyć na Błatnią (Błotny) lub grzbietami górskimi w kierunku Górek Wielkich lub Nałęża. Wcześniej jeszcze był niebieski szlak do Grodźca. 

Cdn...nastąpi 6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe miejsca zostały pokazane, nigdy tam nie byłam, dobrze, ze mogę poznać chociaż w ten sposób. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Też lubię wycieczki w okolicach Brennej. Poza tym, do tej miejscowości mam najkrótszy dojazd. Po godzince od wyjazdu w domu już można zaczynać spacer górskim szlakiem.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny szlak, lubię takie samo tematyczne, choć jak pisałem poprzednio etos myśliwski nie jest mi bliski.

  OdpowiedzUsuń
 4. czyli szlak Utopca i Zakochanych...Wspomnieniowy...wszystkie ciekawe:)))

  OdpowiedzUsuń
 5. Brenna do obok Ustronia, Wisły i Rycerki jedna z miejscowości w której zaczynałem górskie przygody. Z rodzicami jeździło się tam od dawna...

  OdpowiedzUsuń
 6. Łubiny na pierwszej fotografii! 10/10

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!