piątek, 8 czerwca 2018

Brenna - myśliwski dwór Konczakówka


Wielokrotnie już planowałem, wycieczkę do Konczakówki, ale z różnych przyczyn nie dochodziła ona do skutku, ponieważ leży na uboczu i wcześniej nie prowadziły tu żadne szlaki. Jednak kilka lat temu z inicjatywny UG. w Brennej powstały nowe szlaki spacerowe, które mają na celu przybliżyć atrakcje miejscowości oraz  ciekawostki w okolicy Brennej. Powstał też spacerowy Szlak Myśliwski, ale o nim następnym razem coś napiszę. To własnie on doprowadzi nas do Konczakówki.  Dlatego gorąco polecam, by wybrać się w głąb doliny potoku Głębiec, by zobaczyć tę niezwykłą budowlę. A dlaczego Konczakówka? Oto i odpowiedź!








Wejście



Oto i zaproszenie... 




W 1924 [Chociaż wg innych źródeł, na które zwróciła mi uwagę Pani Marzena B-S dwór powstał nieco później. Konczakowscy, (a właściwie Elly - zob. Księga gruntowa Sądu Grodzkiego w Skoczowie, t. I, fol. 6.) kupili pierwszy grunt z tą chałupą (którą we wspomnianych aktach określono jako szopę) w 1927 r. od spadkobierców Ludwiga Kametza Jest o tym także wzmianka w Gwiazdce Cieszyńskiej(GC, nr 76, 30 IX 1927, s. 3) Dom zaczęli wznosić w następnym roku] roku Brunon Konczakowski, cieszyński przedsiębiorca i myśliwy, kupił starą góralską chatę na stoku południowym Czupla w Głębcu na wysokości 640 m n p.m Chatę tę rozebrał i na jej miejscu zbudował myśliwski dwór Budowlę stawiali majstrowie ze Śląska Cieszyńskiego, z bali układanych na zacios, bez użycia gwoździ Budynek wykonano w stylu tyrolskim. Do budowy użyto drzewa limbowego i modrzewiowego sprowadzonego z Alp włoskich i austriackich Dworek stoi na kamiennej podmurówce, jest podpiwniczony, piętrowy z wysokim poddaszem Okna mają rzeźbione obramowania i ozdobne okiennice Uwagę zwraca taras, a ponad mm balkony z ozdobną drewnianą galeną Korpus główny zakończony jest dwuspadowym dachem, a w zwieńczeniu umocowano głowę jelenia Szerokie lukarny dobudowano w okresie powojennym Belki i podpory zdobi rzeźbiony ornament. 




Ponoć wszystkie  łączenia konstrukcji dworu wykonane są na zrąb, bez użycia gwoździ i elementów metalowych





Wnętrza Dworku utrzymane są w stylu łowieckim. Zarówno wykonane z drewna limbowego boazerie, ciężkie limbowe meble, kolekcje trofeów łowieckich, stojak na broń, fotografie, rysunki, sztychy i obrazy - wszystko to tworzy niezwykły klimat rezydencji myśliwskiej W reprezentacyjnej jadalni na piętrze możemy podziwiać secesyjny piec z zielonymi kaflami, niezwykłą atmosferę tworzy też łagodne światło z żyrandolu z papirusowym abażurem oraz wisząca nad głowami rzeźba boga wina.










Dworek Myśliwski przechowuje szczątkową część kolekcji dawnego właściciela Cenniejsze eksponaty zasiliły zbiory muzealne na Wawelu i w Cieszynie a także w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie Osobliwością Muzeum w Cieszynie pochodzącą ze zbiorów Brunona Konczakowskiego są okazy strzelb „cieszynek”, wykładanych kością, chluba cieszyńskich rusznikarzy.



Obok dworku znajduje się kaplica Św. Huberta wykonana z piaskowca breńskiego kryjąca barwny witraż z wizerunkiem patrona myśliwych. Dzieło to pochodzi z Krakowskiego Zakładu Witrażów, prowadzonego przez Stanisława Gabriela Żeleńskiego Pracownia krakowska wykonywała m in witraże Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera w latach 1910 -1912. Kaplicę św Huberta poświęcił  kard. Adam Sapieha.



W latach międzywojennych Dworek Myśliwski był modnym miejscem na wypoczynku elit, gdzie walory krajoznawcze i łowieckie dopełniało bogate życie towarzyskie Bywali tutaj: Habsburgowie Ignacy Mościcki, Źelińscy czy Wojciech Kossak- właściciela dworku w pobliskich Górkach Wielkich Podobno w Dworku bywał także Herman Gerging - Łowczy III Rzeszy.



 Po drodze


Z polany pod Dworem roztacza się piękna panorama na dolinę Brennicy i pasmo Równicy 



Od 1989 roku obiekt pełni rolę ośrodka szkoleniowo - wypoczynkowego Nadleśnictwa Ustroń. Chcąc jednak zwiedzić dworek od wewnątrz, na odwiedziny trzeba umówić się wcześniej telefonicznie.   



Cdn.... 

Źródła: Historia Konczakówki została zaczerpnięta z tablicy Informacyjnej

Zapraszam również do późniejszej wycieczki:  Brenna - Szlak Myśliwski


13 komentarzy:

  1. I love the efforts you have put in this, appreciate it for all the great posts.

    OdpowiedzUsuń
  2. Interesujące miejsce, o którym mało kto słyszał. W tej kopalni też byłeś? Myślę, że opisane miejsce to fajny cel na niedzielną wycieczkę.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. W tygodniu raczej wstęp jest zakazany, ale kamieniołom jest dosyć rozległy i godny odwiedzenia :) Polecam taka wycieczke i mysmy, ze do kamienilomuk jeszcze wroce ;)
    Pozdrawiam serdecznie 😍

    OdpowiedzUsuń
  4. Na pierwszy rzut oka ten dworek wygląda jak kolejny pałacyk Habsburgów :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I to prawda ;) Tamtym też było bliżej do Austro-Węgier niż Polski. Chociaż trudno tu mowic o Polsce w dziesjszym rozumieniu. To przecież Śląsk Cieszyński :)

      Usuń
    2. To samo sobie pomyślałem. Dokładnie.

      Usuń
  5. Malownicze miejsce i klimatyczne wnętrza. Choć etos łowiecki nie jest mi bliski, to doceniam urodę obiektu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I
    was curious about your situation; we have developed some nice methods and we are looking to
    trade techniques with other folks, please shoot
    me an email if interested.

    OdpowiedzUsuń
  7. Piękny dworek, urzekający swoją urodą.
    Serdecznie pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ładne miejsce, lubię takie stare drewniane dwory, z dawnym umeblowaniem, a ten w dodatku jest otoczony przez malownicze krajobrazy górskie... Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  9. What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable know-how about
    unpredicted feelings.

    OdpowiedzUsuń
  10. Cieszę się, że Kris powrócił w Beskid Śląski. Czytam i nadrabiam zaległości. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  11. Przyjemny zestaw zdjęć, oddający charakter miejsca.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!