niedziela, 14 czerwca 2015

Krokowa - kaszubskie atrakcje

Opisując niektóre miejscowości kaszubskie oraz  inne atuty tego regionu nie sposób nie wspomnieć o jednej szczególnie ciekawej propozycji do zwiedzania  podczas letnich wyjazdów wakacyjnych. Mianowicie chodzi o gminną miejscowość, która jest atrakcyjnie położona w północnej części Kaszub, u zbiegu dwóch wojewódzkich dróg. Jedna z nich prowadzi z Celbowa do Słupska, druga z kolei do  Gdańska Oliwy przez Wejherowo. Warto również wspomnieć, że jest to miejscowość z bogatym rodowodem historycznym. Największą atrakcją  wsi jest zespól pałacowo-parkowy. Jednak nie jest to jedna atrakcja Krokowej, choć niewątpliwie najciekawsza. 


 Plaża w Karwieńskich Błotach


Staw w Krokowej


 Fosa zamkowa.


 Most prowadzący do zamku


Historia


Pałac w Krokowej pochodzi z II połowy XIV wieku, w międzyczasie był wielokrotnie przebudowany. Min. w XVIII wieku zmienił swój wizerunek  na rezydencję i niedawno odrestaurowany wraz z przylegającym do niego parkiem. Zarówno zamek, bo tak głownie się nim mówi oraz przyległe inne budowle wraz  z fosą  i mostkami  świadczą o bogatej historii i wartości tego miejsca kiedyś. Krokowa już od średniowiecza stanowiła ośrodek rodu von Krockow - Krokowskich oraz ich rozległych włości. Krokowscy byli jednymi z najbogatszych i najznamienitszych w Prusach Królewskich, bardzo zasłużonymi dla królów polskich.

Właściciele tych ziem wybudowali inię kolejową z Pucka przez inne strategiczne miejscowowści, która do dotarła Krokowe jesienią 1903 r. Początkowo była to kolejka prywatna (Kleinbahn Aktiengesellschaft Putzig - Krockow) do majątku i siedziby rodu von Krockow - właścicieli tutejszych dóbr. Po odzyskaniu Pomorza przez Polskę przeszła pod zarząd PKP - rok 1922, a odcinek Puck - Swarzewo posłużył jako fragment początkowy przy budowie szlaku na Półwysep Helski. 

Komunikacja pasażerska do Krokowej ostatecznie została zlikwidowana 28 maja 1989 r. Później odcinek ten przez kilka lat był linią o "charakterze niekomercyjnym" - służył m. in. miłośnikom drezynowych przejazdów po nieczynnych liniach kolejowych Pomorza Gdańskiego. Służył - bo w międzyczasie był powoli, ale sukcesywnie rozkradany. W listopadzie 2005 r. nastąpił smutny, lecz chyba przewidywany finał - w tempie wręcz ekspresowym tory z tego szlaku zostały usunięte przez rzekomą ekipę remontową  PKP. W ten sposób dawna kolejka hrabiego Karola Gustawa von Krockow przeszła do historii. Natomiast w twej chwili tym szlakiem poprowadzono drogę rowerową z przystankami i tablicami informacyjnymi. 

Dziś w pałacu mieści się hotel, restauracja i kawiarnia. Przy pałacu usytuowane jest niewielkie Muzeum Regionalne, w którym znajdują się ciekawe zbiory i eksponaty związane z tutejszym życiem ludzi oraz ich kulturą. Epitafia
Oryginalna wieża narożna 


Herb rodowy
Oryginalna kuta brama od strony muzeum.


Na północ od Krokowej rozciąga się Nadmorski Park Krajobrazowy.

Ponadto dodatkowym atutem Krokowej jest bliskie położenie od plaż Bałtyku. Najbliżej stąd do Karwieńskich Błot, które gościły na blogu oraz  do Dębek, gdzie rozciągają się rozległe i dziewicze plaże.  

Źródłapod-semaforkiem.aplus.pl

26 komentarzy:

 1. Witaj Krisie
  ciekawe założenie pałacowe, szczególnie zespół parkowy. Zbiorniki wodne robią wrażenie.
  No i plaże, morze.... :)

  Nucie pewnie w oko wpadłaby fontanna w kształcie serca ;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne i cudowne miejsce w ogóle nie wiedzialam o Krokowie może tam jeszcze zawitam tego lata serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie tam. Nigdy nie byłam na Kaszubach, ale mam coraz większą ochotę żeby tam pojechać. Chciałabym też posłuchać na żywo jak rozmawiają ze sobą mieszkańcy;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękne zdjęcia. Jestem pod wrażeniem tego miejsca. Jeszcze tam nie dotarłam. Tyle miejsc jeszcze na mnie czeka... Dziękuję za ciekawą wycieczkę. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne zdjęcia i piękne miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na Kaszubach nigdy nie byłam, a ostatnio jakoś tak dużo o nich słyszę....:) Moze czas nadrobić zaległości....? Ponadto tak niedaleko do morza...:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Miło znowu zobaczyć swoje strony, pałac w Krokowej dobrze mi znany, piękne wnętrza i dobra kuchnia, no a stamtąd już blisko nad morze i piękne plaże...
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bo na Kaszubach nie sposób się nudzić. Widzę znalazłeś perełkę. Świetne kadry!

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawe i piękne miejsce.
  Pozdrawiam serdecznie:-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię odwiedzać Krokową i pokazany zamek. Nie wspomniałeś nic o historii braci von Krockow, z których dwóch po wybuchu wojny walczyło po przeciwnych stronach frontu. Ładne zdjęcia, te pokazujące okolice również. A Bałtyk pomiędzy Karwieńskimi Błotami a Dębkami rzeczywiście taki pusty. Idealne miejsce dla amatorów spokoju i odpoczynku bez tłumów nad polskim morzem.

  OdpowiedzUsuń
 11. W przypałacowych ogrodach byłam jako mała dziewczynka i pamiętam, że otoczenie zrobiło na mnie ogromne wrażenie i było baaardzo ciepło :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!