poniedziałek, 29 czerwca 2015

Bytom Miechowice - Las Bytomski

 

Miechowickie uroczysko - czyli Las Bytomski

Interesującym pod względem przyrodniczym i krajobrazowym jest fragment lasów bytomskich – inaczej zwany jako - Park Leśny im. E. Osmańczyka. Położony on jest  między Miechowicami, Rokitnicą a Stolarzowicami o składzie drzewostanu i runa zbliżonym do rezerwatu Segiet, który gościł już na moim blogu. Lasy Bytomskie są wielogatunkowe, mieszane. Porasta je sosna i świerk z domieszką buka i innych drzew liściastych. W XIX wieku pojawiły się także nasadzenia egzotyczne. Niektóre osobniki przetrwały do dziś. 


Samotny dąb liczący ok. 200 lat.

Z rezerwatem Segiet sąsiaduję od południa dawny obszar górniczy Hipolit. Niegdyś eksploatowano tu rudy cynku i żelaza, a w okresie swego największego rozkwitu na Hipolicie istniało 30 szybów. Po dawnej eksploatacji górniczej pozostały liczne worpie (niewielkie hałdy), leje, kotlinki i ciągi nasypów. Całość porasta – podobnie jak Segiet – mieszany las bukowy z domieszką jaworu, dębu, brzozy, modrzewia i świerka z bogatym poszyciem (m.in. 1,5 metrowy okaz wawrzynka wilczełyko). Najstarszy okaz buka ma obwód pnia 508 cm, jest też buk o obwodzie 410 cm i jawor o obwodzie 211 cm. W runie Hipolita występuje między innymi: lilia złotogłów, naparstnica zwyczajna, kokoryczka wonna, konwalia majowa, podagrycznik pospolity i kopytnik pospolity. 

Natomiast pozostałość  bukowego, acz przetrzebionego mocno drzewostanu można jeszcze zobaczyć w tzw. Zakątku Sędziwych Buków,  o którym już pisałem na blogu.Kwiat tulipanowca przy Drodze Ronota. 


U leśnika na ogrodach.


Tuż obok leśniczówki roztaczają się laki i pola.Za sprawą właścicieli części lasów – rodziny Tiele-Wincklerów, sąsiedztwie Miechowic pojawiły się między innymi tulipanowce amerykańskie, sosny czarne, sosny wejmutki i limby, grójeczniki japońskie, buki zwisające, Chojny kanadyjskiej i żywotniki. Prywatne tereny leśne rodziny Tele-Winckler zostały przez nich sprzedane 1923 roku spółce akcyjnej kopalnia Prusy – Preussengrube A.G, zaś kilka lat później nabył je od spółki miasto Bytom. Stopniowo zaczęto przekształcać w Park Leśny (Walt Park), otwierając dla mieszkańców dotychczas nie dostępne dla ogółu prywatne lasy. Rozszerzona siec dróg spacerowych ścieżek turystycznych, dróg do jazdy konnej, i tras rowerowych. Wyznacnzo miejsca do wypoczynku. Przy drodze do Rokitnicy uruchomiono Karczmę Powiatową (Kreis Schenke) a w Dąbrowie Miejskiej Zameczek Leśny (Walt Schloss). 
Zdjęcia archiwalne pochodzą z początku 1900 r.  zapożyczono je z http://fotopolska.eu/Bytom
W najciekawszym fragmencie tych lasów w okolicy leśniczówki Miechowice wyznakowana została ścieżka dydaktyczna. Interesującym fragmentem lasów bytomskich jest także dolina Rokitnickiego Potoku, utworzona w wyniku erozyjnej dzielności tego ostatniego. Wśród bogatego runa porastającego dolinę można spotkać kosaćca żółtego i lilie złoto głów. Występuje tu także wawrzynek wilcze łyko. Z doliną rokitnickiego Potoku sąsiaduje malownicza Dolina Trzech Stawów wychodząca prawie na skraj osiedla Miechowice. Dwa stawy położone w bocznej dolince, która odchodzi od Doliny Trzech Stawów


Niezwykle ciekawe i dzikie miejsce ze stanowiskami ciemiężycy zielonej.


Na szlaku żółtym im. Z. Kleszczyńskiego


Droga Ronota.


 Na leśnej polanie.

Leszczyna .


Znany już dąb, który jest niezwykle fotogeniczny.

Na dowód, że występuje tu niezwykle ciekawa flora i fauna, w 2012 r. utworzono tu obszar przyrody chronionej, którą nazwano Miechowicka Ostoja Leśna.
Pomimo wcześniejszej rabunkowej dewastacji  przyroda ma takie cudowne właściwości, że potrafi regenerować swoje środowisko w dosyć szybkim tempie. No chyba, że środowisko jest już tak zdegenerowane, że nie pozostaje nic. Na szczęście Las Bytomski powoli się odradza,  a służby leśne  nasadzają wcześniej zniszczony drzewostan. 

 Na temat    miechowickich uroczysk można przeczytać i zobaczyć jeszcze tutaj: Miechowickie stawy

żródło: UM Bytom

12 komentarzy:

 1. Wpis w sam raz dla mnie, bo i las kocham i polne kwiaty :)
  Teraz wszędzie piękny czas. Przyroda rozkwita.
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce i dobry przykład dla innych. Niestety wciąż jeszcze powszechną jest gnojarska mentalność wycinki pod inwestycje, zamiast recyklingu miejsc poprzemysłowych. Tymczasem logiczne się wydaje iż każdy inwestor kończący działalność powinien zrekultywować teren.
  Tu mamy świetny przykład ludzi którzy byli właścicielami i gospodarzami terenu a nie jedynie użytkownikami.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne zdjęcia! A jak zielono!!! :))))

  OdpowiedzUsuń
 4. Las, łąki, zieleń i czerwień drobnych maków... Jest tu naprawdę pięknie! A jeszcze można spotkać egzotyczne i tak rzadkie gatunki.
  Jak dobrze, że w naturze tkwi tak wielka siła i potrafi się zregenerować mimo wielu wcześniejszych szkód. Oby tak zachowanych i już chronionych miejsc w Polsce było coraz więcej! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniała okolica, jest gdzie wędrować. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Twoje przyrodnicze zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię to mijsce na rowerowe wypady. Ode mnie to tylko pół godzinki jazdy. Pieknie pokazujesz uroki leśnych uroczysk.
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyroda zawsze jakoś sobie poradzi. Pięknie uchwycona roślinność na zdjęciach - gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne są Twoje zdjęcia.
  Przyroda jest bardzo fotogeniczna.
  Tulipanowiec jest bardzo oryginalny.
  pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam jeśli by bloga miał czas i chęci mozna byłoprowadzacymozna się spotkać i wymienić informacjami np. Dotyczącymi legend owego lasu lub parku RosenBach nie pamietam nazwy dokładnie i dlatego z tą nazwą niechce wprowadzać w błąd nikogo .A legenda sama w sobie jest ciekawa na tyle że, starsze pokolenia os.Helenka o tym mówiły i sam lat temu się o tym dowiedziałem więc mam nadzparenadziejejak pozwoli czas to sie spotkamy jeszcze w tym roku jak bedzie zainteresowanie z pana/twojej strony
  zostawiam maila gozdax@interia.pl

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!