czwartek, 14 sierpnia 2014

Rezerwat - Cicha Dolina

 Wędrując po Górach Opawskich nie sposób nie wspomnieć o najbardziej cennym dla tego zakątka uroczysku, który zajmuje  raptem ok 2 km. środkowego odcinka  Bystrego Potoku, uchodzącego do Złotego Potoku na Granicy Jarnołtówka i Pokrzywnej. 
Polecam ten szlak głownie w gorący dzień, kiedy słońce i temperatura dają w kość, a tu w cieniu drew i towarzystwie 'szemranego' strumyka można oddawać się  rozkoszy wędrówki.


 

Rezerwat przyrody „Cicha Dolina” jest jednym z trzech rezerwatów zlokalizowanych na terenie Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” i Obszaru Natura 2000 „Góry Opawskie”. Położony jest ok. 0,5 km na południe od terenów zabudowanych wsi Pokrzywna, w pobliżu granicy państwowej z Republiką Czeską, na stokach Biskupiej Kopy i Góry Zamkowej. Jest to najwyżej zlokalizowany rezerwat na terenie województwa opolskiego. Charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem rzeźby terenu i ciekawą budową geologiczną. 



Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu lasu mieszanego górskiego o zróżnicowanej strukturze wiekowej i gatunkowej oraz dobrze wykształconego drzewostanu bukowego. 

 

Zbiorowiska występujące na terenie rezerwatu są charakterystyczne dla sudeckiego piętra regla dolnego. Mimo że mają w znacznej mierze antropogeniczny charakter, wyróżniają się bardzo dużą wartością przyrodniczą. Największą powierzchnię rezerwatu zajmuje dobrze zachowana kwaśna buczyna górska, w drzewostanie której dominuje buk, a w domieszce występuje dąb bezszypułkowy i świerk.

 Zagospodarowanie turystyczne  pod względem oznakowania jest naprawdę dobre. Gorzej jest tylko z bazą turystyczną (noclegi i gastronomia).

 Wiele ciekawych roślinek mało znanych.





 Stąd wypływa Bystry Potok.

 Cicha Kotlina pod Biskupią Kopą

 Bez komentarza ;)

 




 Wokół zapach niedźwiedziego czosnku.



 Rezerwat oznakowany tablicami, które są bardzo pożyteczne dla turystów. Szczególnie pomocne dla wycieczek szkolnych.

 Czosnku tu dostatek.

 Wywierzysko z wodą w bocznej dolince.





 Bystry Potok wielokrotnie przekracza szlak.









Firletka









 Sosny tu równie bywają dorodne.



 Pokazywany już wcześniej zeskok byłej skoczni narciarskiej.




Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 158 gatunków roślin naczyniowych. Wśród nich wiele jest roślin chronionych i nielicznie występujących w regionie, m.in. parzydło leśne, pokrzyk wilcza jagoda, buławnik mieczolistny, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, pióropusznik strusi, podkolan biały, listera jajowata, przenęt purpurowy, żywiec dziewięciolistny. Do najciekawszych przedstawicieli fauny występujących w rezerwacie należą: salamandra plamista, pluszcz, pliszka górska i popielica.
 

Zachodnią granicą rezerwatu biegnie przyrodnicza ścieżka dydaktyczna „Doliną Bystrego Potoku na Kopę Biskupią”. Wzdłuż wschodniej granicy przebiegają natomiast inne szlaki turystyczne: żółty i – na krótkim odcinku – czerwony.




Cicha Dolina obejmuje obszar leśny o powierzchni 56,94 ha. Ten największy i jednocześnie najpiękniejszy rezerwat na terenie Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Utworzony został 1 marca 1999 r.. i obejmuje dwukilometrowy fragment doliny Bystrego Potoku oraz fragment przyległych zachodnich zboczy Srebrnej Kopy i północno-zachodnich zboczy Góry Zamkowej, wraz z porastającymi je lasami mieszanymi górskimi o charakterze naturalnym i dolinkami z bujną i ciekawą roślinnością.W tej chwili cały teren Gór Opawskich włączony jest do chronionego obszaru - Natura 2000.

Zapraszam także do wątku: 1.  Góry Opawskie - na Biskupią Kopę
2. Góry Opawskie - życie za wolność


[źródła: przyrodaslaska.pl]

26 komentarzy:

 1. Wydaje się spokojnie. Aż za spokojnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. kolejne piękne miejsce, które mi przybliżyłeś;) czy na jednym ze zdjęć potok płynie po kostce brukowej? czy może jestem w błędzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Wiele elementów starych dróg stanowi pozostałości po konstrukcjach niemieckich. Także taka kostka to zapewne jeden z elementów starej drogi poniemieckiej. Tędy prowadziła droga do kamieniołomów, dlatego tez chyba musiała być stosownie utwardzona :)

   Usuń
  2. czy tą ścieżką można jechać wózkiem z dzieckiem?

   Usuń
  3. Na ogół tak. Tylko końcowy odcinek blisko schroniska jest po kamieniach

   Usuń
 3. Powiem krótko i pewnie mało oryginalnie - przepiękny zakątek ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Roślina na 4 fotce od góry to jaskie platanolistny - rzadka roślina górska o nazwie jaskier platanolistny. Podobno jedyne stanowisko tego gatunku na Opolszczyźnie klik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A widzisz! :) Bardzo dzięki na zwrócenie uwagi :)))

   Usuń
 5. zdecydowanie wartościowe miejsce, warte polecenia zwłaszcza w sezonie, zwłaszcza dla tych co nie lubią tłoku na szlakach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciche i spokojne miejsce, wspaniałe na weekendowy odpoczynek. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O jaki tam spokój i cisza. No i jak pięknie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Te okolice znam bardzo dokładnie, bo dane mi było było tam pomieszkiwać i spędzać wakacje przez jakieś dwadzieścia lat. Wielki sentyment mam, wielki...

  OdpowiedzUsuń
 9. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this
  for quite some time and was hoping maybe you would have some experience
  with something like this. Please let me know if you run into
  anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to
  your new updates.

  OdpowiedzUsuń
 10. Hi, I wish for to subscribe for this web site to get most
  up-to-date updates, so where can i do it please
  help.

  OdpowiedzUsuń
 11. I'm now not sure the place you are getting your info, but great topic.
  I must spend some time learning much more or figuring out more.
  Thanks for great information I used to be looking for this info for my mission.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo jest ciche i spokojne miejsce a ktos byl na grobie czarownicy,ja bylam z mężem i zanim my sie pomodlili zerwal sie silny wiatr i było słychać kruka czy może ktoś tam był i miał podobną sytuację

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!