niedziela, 22 czerwca 2014

Bytom - Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Żabie Doły"

Mało kto by się spodziewał, żeby w samym sercu GOP-u powstało coś co wzbudza zachwyt u przyrodników, a szczególnie ornitologów. Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły – bo  o nim tu mowa, jest położony na Górnym Śląsku, na granicy trzech miast: Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich. Ten zespół przyrodniczo-krajobrazowy rozłożony jest na powierzchni 226,2 ha.

Widok w kierunku ul. Siemianowickiej i Brzezin.

Hałda po kombinacie "Orzeł Biały".Jadąc lub idąc po byłych szlakach GKW, często napotykamy takie obrazki jak ten.Wrażenie sprawia niesamowita ilość ptaków chowających się w szuwarach.

Mają tu bardzo dobre warunki mieszkalno-rozwojowe ;)

 Łabędź na gnieździe.Przyjemne z pożytecznym.

 Miejsca lęgowe mew i innych ptaków szuwarowych. U góry widoczny wiadukt kolejowy, po którym przebiegała trasa z Bytomia Łagiewnik do Brzezin. Widok w kierunku Brzezin. Aby uniemożliwić ruch szerszym pojazdom niż rower ustawiono betonowe bloki ;)


Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Żabie Doły"został utworzony w 1997 r. Powstałe w wyniku eksploatacji górniczej i działalności hutnictwa zbiorniki wodne, zapadliska, hałdy i nieużytki zostały uznane jako jedne z cenniejszych przyrodniczo terenów Śląska pod względem ornitofauny. Ornitolodzy oznaczyli tutaj 129 gatunków ptaków, w tym 76 gatunków ptaków lęgowych, z których 17 gatunków jest nielicznych w skali Górnego Śląska.

Z ptaków, najbardziej interesujące jest duże zagęszczenie populacji lęgowej bączka - gatunku zagrożonego wyginięciem w regionie. Oprócz bączka występują tu również: bąk, bażant, błotniak stawowy, cyraneczka, czajka, dzięcioł duży, kowalik, kuropatwa, łabędź niemy, mazurek, perkoz dwuczuby, perkoz rdzawoszyi i perkoz zausznik, pliszka siwa i pliszka żółta, pustułka, remiz, słowik rdzawy, sowa uszata, szczygieł, zięba. Gatunki lęgowe występujące w Żabich Dołach stanowią około 30 procent wszystkich gatunków ptaków lęgowych w Polsce.

Z ssaków występują: jeż wschodni, kret europejski, ryjówka aksamitna, rzęsorek rzeczek, badylarka, chomik europejski, darniówka zwyczajna, karczownik, mysz leśna i mysz polna, nornik zwyczajny, piżmak, lis rudy, łasica, kuna domowa i kuna leśna, tchórz zwyczajny, zając szarak, oraz (przejściowo) sarna i dzik.

Występuje tu także kilkaset gatunków owadów, 12 gatunków ślimaków oraz 9 gatunków płazów.


Główną atrakcją tego miejsca są stawy, których jest tu kilkanaście. Dwa lata temu padała propozycja, by większe stawy zagospodarować, żeby te urocze i dzikie zbiorniki wodne stanowiły większą atrakcję dla mieszkańców okolicznych miast. 
     Władze Chorzowa wyszły z inicjatywą, aby Żabie Doły stały się miejscem do rekreacji, w tym również dla kajaków czy rowerów wodnych. Co z tego wyjdzie, to czas pokaże. 


Władze Bytomia mówiły natomiast o utworzeniu w tym miejscu rezerwatu przyrody. Postawiono również odpowiednie tablice, by spacerowiczom, wędkarzom oraz przygodnym przybyszom uzmysłowić jak to miejsce jest cenne z przyrodniczego punktu widzenia. 


Jestem pewny, że pomysł władz Chorzowa, by stworzyć tu lunapark, zarówno tutejszym ptakom i innym zwierzętom może się jednak  nie spodobać. Była by to zbyt  duża ingerencja w ich naturalne środowisko.

 Stawami opiekują się wędkarze z katowickiego oddziału PZW.

 Wiele tras przemysłowej kolejki zostało zdemontowanych lub rozkradzionych przez złomiarzy.

 Rozchodnik na nasypie. Górą przebiega linia kolejowa z Chorzowa Starego do Radzionkowa.

Hałda poflotacyjna przy byłym kombinacie zajmującym się wydobyciem i przerobem rud cynku, cyny i ołowiu,  która znalazła się National Geographic i zadziwiła świat.

Tutejsze „Żabie Doły” mówią również o przeszłości tych miejsc, gdzie dobywano kruszec srebra i inne minerały. Świadczą o tym pozostałe hałdy usypane pomiędzy ul. Siemianowicką a niektórymi stawami. W tej chwili cenne kruszywo, piasek i żwir stanowi nie lada atrakcyjny kąsek dla firm, które na tym zarabiają. O ciekawej przeszłości świadczy gęsta sieć torowisk, należących do Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Dziś pozostały po niej tylko nasypy, które często są wykorzystywane przez rowerzystów oraz ludzi uprawiających nordic walking.


Cieszył bym się gdyby  Żabie Doły zostały rezerwatem, bo o ten status się ubiegają. Warto również dodać, że w duża cześć miasta Bytomia jest objęta ochroną Natura 2000. Ponadto istnieje jeszcze Rezerwat Segiet oraz inny zespół przyrodniczo-krajobrazowy, który był opisywany na blogu pod hasłem Suchogórski Labirynt Skalny.Źródła: wikipedia.pl

40 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe miejsce. Można uciec od zgiełku miast i odpocząć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Tym bardziej, że jest to najbardziej zaludniony kawałek Polski.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Zgadzam się, że chyba mało kto pomyślałby, że takie miejsce może być w GOP-ie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Śląsk w wielu przypadkach potraktowany był trochę krzywdząco i ten obraz niestety pozostał.

   Usuń
 3. Pięknie u Ciebie , już masz fankę:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo sie wzruszylam znowu. Miejsce naszych dzeciecyzh wypaw, w nieznane;) A blisko domu. dziekuje!
  Tez bylabym za utworzeniem rezerwatu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tym bardziej mam radość, że możesz z moja pomocą przywołać wspomnienia :)

   Usuń
 5. Cudowne miejsce, bardzo mi się podoba. Odwiedziłbym z chęcią, tym bardziej, że to zdaje się blisko zjazdu z autostrady A1? Z Gliwic więc rzut beretem ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie jest daleko. Ok. 5 km. Z A1 trzeba zjechać na węźle Piekary na DW 911 - kierunek Bytom, potem Katowice i po minięciu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (zielony gmach) już na DK 79, trzeba zjechać w prawo za stacja paliw BP, w ul Krzyżową w lewo pod wiadukt ul. Chorzowskiej i do końca ulicy.

   Usuń
 6. Czytałam kiedyś o tym miejscu, no ale takich widoków to ja się nie spodziewałam. Mam nadzieje uda mu się być rezerwatem!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniała okolica, piękne zdjęcia, wyprawy w takie miejsca to sama radość:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście przebywanie wśród przyrody sprawia radochę :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 8. Pięknie tam! I nazwa tez mi się podoba ;-)
  Trzymam kciuki, żeby zostały rezerwatem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie rekreacyjne miejsce, byłoby super pomysłem, gdyby nie fakt, że Żabie Doły są domem tak wielu gatunków. Myślę, że lepiej nie zakłócać ich spokoju i z pewnej odległości przyglądać się ich życiu. Wspaniała okolica na niedzielny spacer :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne są te nadjeziorne zdjęcia - odbija się w nich cały świat! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS. Ja tak jeszcze odnosnie komentarza u mnie na blogu - te zapachy, które Pan odczuwa przejeżdżając obok kopalni Bełchatów, pochodzą z pobliskiej wioski - Niechcic, w której produkuje się, niestety, tanie wina! :P I niestety, nie Pan jeden je odczuwa, ale troche mało kto o tym wie ;)

   Usuń
 11. W Tarnowie obok Zakładów Azotowych było takie miejsce - ogromne osadniki pyłu z elektrociepłowni, oraz "wapniaki", przez dziesięciolecia stanowiły azyl dla ptactwa wodnego - nie było szansy by dotarł do nich jakikolwiek drapieżnik, miąższość błocka sięgała 15 metrów. Obecnie niestety teren ten jest wtórnie eksploatowany, a osadzany pył wykorzystuje się do budowy autostrad.
  Dobrze że u Was się udało stworzyć ciekawy przyrodniczo zakątek.

  OdpowiedzUsuń
 12. Idealne miejsce do wypoczynku :)

  OdpowiedzUsuń
 13. W środku miasta taki duży zbiornik ? Jeżdżę czasami drogą 79 i 94, ale nie przypuszczałem, że jest tam taki akwen wodny. Z przyjemnością tam zawitam.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak tam pięknie, ile ptaków. Fantastyczne zdjęcia. Kto dziś preferować może lunapark? i po co - pieniądze...Mam nadzieję, że ptaki wygrają i te widoki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tez wole przyrodę i ptaki niż ośrodek rekreacji ;)

   Usuń
 15. Teraz to jestem w szoku, że taka flora i fauna w tych okolicach. Myślałam, że to co najmniej Mazury:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)))) No tak czasami pozory potrafią zmylić ;) Podbarwiam :)

   Usuń
 16. Uwielbiam to miejsce, jedno z moich ulubionych na wycieczki rowerowe :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Cześć wszystkim! Dziś rano widzieliśmy tu zimorodka! Mariusz i Krysia Wilk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zdziwię się, bo raniutko tu jest tyle ptaków, że trudno je zidentyfikować. :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 18. Piękne zdjęcia! Tak niedoceniony ten nasz slaski krajobraz ! Wszyscy widza tylko przemysl i szaro-bury krajobraz . Nic bardziej mylnego : segiet, labirynt, miechowickie tereny, brandka...

  OdpowiedzUsuń
 19. Niestety w najbliższym czasie w bezpośrednim sąsiedztwie tego terenu ma być powstać inwestycja (wjazd od ul. Siemianowickiej w Bytomiu, teren dawnych już rozebranych hałd przylegających do Żabich), która polegać będzie na wykorzystywaniu resztek z odpadów komuanlnych i rekultywacji tego terenu. ..Oj będzie śmierdzieć szczególnie latem... Mieszkam w Brzezinach i juz nas słuchy o tym dochodzą, ale jako mieszkańcy niewiele możemy zrobić :(

  OdpowiedzUsuń
 20. Żabie Doły są na naszej liście... Jesieni nam braknie na te wszystkie piękne miejsca ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 22. Tuba Chorzowa wprawdzie jest Chorzowska, ale jest to strona również o informacjach z całego śląska.

  OdpowiedzUsuń
 23. W dniu dzisiejszym.widzialam Zimorodka .Niestety mój obiektyw nie był w stanie go uchwycić. Był na ostatnim stawie przed nasypami ja to nazywam.pezed Kanionem Żabich Dołów w zatoczce ;)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!