piątek, 14 grudnia 2012

Miechowicki Dąb walczy....

Dąb z Bytomia - Miechowic walczy o tytuł drzewa roku.

Znają go chyba wszyscy miechowiczanie. Dąb szypułkowy stoi na polanie, niedaleko leśniczówki tuż przy wejściu do Miechowickiej Ostoi Leśnej. Został zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu na Drzewo Roku, organizowanego przez klub Gaja.

 

                                 ( Katarzyna Ziółkowska/arc rada dzielnicy Miechowice)


 Dąb, który został zgłoszony do konkursu „Drzewo Roku” jest nierozerwalnie związany z historią Miechowic, Lasu Miechowickiego, „Miechowickiej Ostoi Leśnej” oraz powstałego projektu ścieżek przyrodniczo-rekreacyjnych. Drzewo rośnie na leśnej polanie tuż przy leśniczówce.

- Jest to miejsce bardzo charakterystyczne z uwagi na lokalizację oraz malownicze położenie - mówi Michał Staniszewski, radny dzielnicy. - Dąb został wykorzystany jako symbol ścieżek oraz zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Współcześnie jest bardzo częstym obiektem fotograficznym, miejscem spacerów mieszkańców, a z uwagi na romantyczne położenie
miejscem wielu randek i pierwszych pocałunków - dodaje.

Drzewo ma ponad 150 lat i około 25 metrów. Zgłoszenie wspiera Nadleśnictwo Brynek.
- To wspaniałe drzewo zasługuje na tytuł Drzewa Roku, zwłaszcza, że dla okolicznych mieszkańców stanowi swoisty symbol lasów miechowickich - mówi Andrzej Stoces z Nadleśnictwa. - Jest od lat związane z historią i tradycją Miechowic - podkreśla.

Konkurencja jest jednak spora, bo zgłoszono aż 150 drzew w tym aż 60 z naszego województwa.

Ogłoszenie wyboru 11 finałowych drzew przedstawione będzie do końca lutego 2013 roku na stronie internetowej klubu Gaja. Przy ocenie zgłoszeń pod uwagę będą brane w kolejności następujące kryteria: historia związana z danym drzewem, znaczenie drzewa dla danego miejsca, osoby lub grupy osób, które je nominowały, szczególne cechy danego drzewa oraz jego gatunek.

 http://bytom.naszemiasto.pl/artykul/1648969,dab-z-bytomia-miechowic-walczy-o-tytul-drzewa-roku,id,t.html#czytaj_dalej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!