piątek, 7 grudnia 2012

Moje miejsce na ziemi - MiechowiceMoje miejsce na ziemi - moje Miechowice

Przedstawiam   mały album, którego celem jest ukazanie piękna dzielnicy Bytomia - Michowic, o których  z przejęciem pisał Norbert Bończyk zwany śląskim Homerem.

 "Tam Miód pachnie, tam pszczółek brzęk, muzyka miła.
Widzę raj mej młodości, śliczne Miechowice,
 Ozdobione zielenią jak wianki dziewice:
Tam na górce kościółek z białymi murami,
Otoczony stąd stawem, zowąd ogrodami....."
(Norbert Bończyk - Stary kościół miechowski)
           
      Wbrew pokutującym dotąd obiegowym opiniom, że Śląsk to głównie lasy kominów, tu  można odnieś zupełnie inne wrażenie. To właśnie tu -  obok dużego osiedla mieszkaniowego można zaznać chwili spokoju i wytchnienia.

To tu -  jest wiele miejsc cennych przyrodniczo, czyli takich roślin, drzew i urokliwych miejsc, których trudno szukać w skali regionu, a nawet kraju.

Zapraszam na małą wycieczkę.
Okolica leśniczówki MiechowiceDąb Szypułkowy przy drodze Ronota


                                                    Widok z okna w kierunku lasu                            Staw zapadliskowy, który powstał w wyniku osiadania się gruntu.Staw "Pod Słupem"


Staw sekcyjny


                                    Najwyżej położony staw w dolinie "Trzech Stawów".


Staw w jesiennej szacie.


Jaki tu spokój...............Mewa w jednym z sąsiednich stawów, na pzrzedłużeniu ul. Dzierżonia. 


W jednym kompleksie znajduje się pięć stawów
Aleja sędziwych, ok. stuletnich Buków wzdłuż byłej drogi prowadzącej do kopalni Miechowice.


Staw przy ul. Relaksowej


Huby na pniu starego Buka


Staw Różany widziany od strony schronu turystycznego


Grobla oddzielająca staw boczny od doliny


Staw obok żółtego szlaku turystycznego
Ścieżka leśna prowadząca z osiedla fińskich domków w kierunku  Drogi Jakuba


                                        Staw Brandka widziany od strony ogródków działkowychNadciąga burza 
 

Nad Brandką


Buk zwyczajny i purpurowy przy drodze RonotaŚródleśna polana                                                                 Zawilce gajowe                                                        Łąka przy drodze do leśnika.


Z inicjatywy rady dzielnicy utworzono obszar chronionego krajobrazu, który nosi nazwę:

Miechowicka Ostoja Leśna

Liczne zapadliska, wąwozy, kotliny i wzniesienia, a także pozostałości po dawnych szybach górniczych oraz ich ukryte przez czas i porastającą roślinność oznaczenia: nazwy szybów, kamienie graniczne, źródełka wodne..., ale przede wszystkim kojąca zieleń lasu i cisza, którą delektują się nie tylko mieszkańcy Miechowic, ale też spacerowicze i rowerzyści z innych części miasta. W styczniu bytomscy radni przyjęli uchwałę w sprawie uznania za zespół przyrodniczo-krajobrazowy Miechowickiej Ostoi Leśnej.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy na terenie Lasu Bytomskiego obejmuje część lasu o powierzchni ok. 305,60 ha, położony w północno-zachodniej części Bytomia. Jego granice wyznaczają: ul. Stolarzowicka, ul. ks. Jana Frenzla, granice zabudowy osiedla Miechowice oraz granica Bytomia i Zabrza wraz z fragmentem Potoku Rokitnickiego.
Leśne ścieżki prowadzą obok oczek wodnych, wiekowych okazów drzew - również egzotycznych, takich jak tulipanowce, żywotniki, jodły kalifornijskie, będących pozostałościami po dawnych założeniach parkowych. Z kolei oczka wodne, łąki i polany stanowią siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt - w tym objętych ochroną.
Uważny obserwator ma szansę spotkać tam dzika, stado saren, lisa czy wiewiórkę, nie wspominając o ptactwie wodnym. Miejsce to jest także doskonałym plenerem fotograficznym. Obok amatorów robienia zdjęć można tam też spotkać uczniów bytomskich szkół, dla których często organizowane są tam lekcje biologii.
Dzięki nadaniu fragmentowi bytomskiego lasu statusu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego teren ten jest pod szczególną ochroną. Nie można go zanieczyszczać, zniekształcać rzeźby terenu czy umieszczać tablic reklamowych.

        

26 komentarzy:

 1. perfect and beautiful scenes. i love the 2nd shot w/ the lovely tree silhouette!

  thank you for stopping by today and leaving a comment! really appreciate it! bless you!

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście w życiu bym nie pomyślała,że to Śląsk. Cudownie tam. Taki ukryty inny świat...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Nawet wielu mieszkańców, którzy ograniczają się do wyjścia po zakupy jest zaskoczonych,że mamy "pod nosem" taki urokliwy zakątek.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Odzywam sie dopiero teraz bo przez pewien czas nie miałam internetu. Bardzo mi się podobają Twoje zdjęcia, masz wyjątkowy sposób patrzenia na świat. Nigdy bym nie przypuszczała że koło Bytomia jest taka dzika enklawa...Te stawy przypominają jako żywo nasze mazurskie jeziora a cały pejzaż wyglada niczym na obrazach Stanisławskiego. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa. Rzeczywiście jest na Śląsku trochę ciekawych miejsc. Natomiast w samym Bytomiu jest tego sporo. Postaram się jeszcze jakieś uroczyska wrzucić na bloga. :) Jednak do dzikości mazurskich jezior, to naszym zbiornikom daleko. ;) Pozdrawiam :)

   Usuń
 4. Ależ się rozmarzyłam oglądając Twoje zdjęcia.
  Każde Twoje zdjęcie jest świetne.
  Pokazałeś wiele cudownych, malowniczych miejsc.
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje. W okolicy pomimo przemysłowego charakteru miast jest dużo dzikich miejsc.

   Pozdrawiam. :)

   Usuń
 5. Super zdjęcia! Miło ogląda się takie widoki,
  pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To udział bardziej otaczającej nas przyrody. Wszędzie jest pięknie, wystarczy tylko czasami z domu się ruszyć i spojrzeć sercem.

   Pozdrawiam również. :)

   Usuń
 6. Wspaniałe zdjęcia, zapierają dech w piersiach :)
  Czy fotografia jest Twoją pasją? Czy też sposobem na życie? :)
  Wiesz, jeśli lubisz Beskid Niski zapraszam na blog moich przyjaciół - :

  lemkowyna.blogspot.com

  Tam znajdziesz wiele ciekawych informacji :)
  Pozdrawiam gorąco ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za odwiedziny i linka. :)

   W Bieczu byłem, ale to już dobre kilka lat temu. I nigdy bym nie powiedział, że to miasteczko łemkowskie?

   Beskid Niski ogólnie troszeczkę bardziej przyjazny dla obecnych turystów, ale za moich czasów, kiedy częściej tam wędrowałem, to noclegi były głownie na sianie w stodole. Śniadanie ludzie serwowali rodzinnie, kiedy sami jadle. :) Dali chleba (swojskiego), bo w sklepie bywał tylko raz w tygodniu. Tęsknie trochę za takimi czasami, kiedy ludzie byli otwarci dla siebie i grosz nie odgrywała większego znaczenia. :)

   Pozdrawiam i zapraszam częściej.

   Usuń
 7. ale kolory niesamowite! ten krajobraz mi się trochę z Mazurami kojarzy:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Szuwary wszędzie trochę podobne. :)

  Zapewne skorzystam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Witaj Kris, nareszcie Cię znalazłam.Ale tu pięknie u Ciebie na blogu. Zdjecia fantastyczne i interesujące opisy a ja Śląska prawie nie znam. Piszesz także o Beskidach a ja jestem z Beskidu Makowskiego, toż to moje strony. Pozdrawiam i będę tu zaglądać. Alina z Italii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beskid Średni, to piękna kraina. ;)Szczególnie miły jest odcinek dla mnie ten od Myślenic do Mszany dolnej oraz okolice Dobczyn. :)

   Usuń
 10. Wspaniale pokazałeś Swoje miejsce, przepiękne zdjęcia! Okolice tak piękne ale przeze mnie nie znane! Bardzo ciekawy blog:) będę do Ciebie zaglądała
  p.s.Dziękuję pięknie za odwiedziny u mnie i namawiam na budowę tej prostej wędzarki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za odwiedziny również. Natomiast z wędzarką może być problem, bo nie za bardzo mam gdzie ją postawić.

   Pozdrawiam raza jeszcze. :)

   Usuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj słuchając prognozy pogody, synoptycy dają nadzieję, że pomimo opóźnień wiosny można się spodziewać majowego weekendu na zielono. :)

   Pozdrawiam.

   Usuń
 12. Piękna jest Miechowicka Kraina. Nigdy bym nie przypuszczał, że aż tak. Brawo - foto rewelacyjne szczególnie aleja sędziwych nuków :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się, że Ci się podoba. :) Pozdrowionka. :)

   Usuń
 13. Jakoś umknął mi ten post. Zawiera wiele świetnych zdjęć. Bardzo ładnie pokazałeś otoczenie Miechowic i jego główne atrakcje. Sam ze zdziwieniem oglądam te miejsca, bo również mam do nich niedaleko, a wielu jeszcze nie widziałem. Zupełnie jakbyś pokazywał inny rejon kraju :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio nawet sam poznałem nowe miejsca, które od początku lat 80-tych znacznie się zmieniły. Zapraszam :) Wkraju, mieszkasz może w Mikulczycach?
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 14. Miechowice są najlepsze z najlepszych!!!

  OdpowiedzUsuń
 15. Mieszkam w Miechowicach 30 lat,z czego 20 na kopalni.To, co tu jest do odkrycia i pooglądania jest niesamowite. sama robię wiele zdjęć i zapierają dech w piersi, chociaż daleko nie trzeba się ruszać. Większość ludzi nie wie, gdzie iść na maliny, jeżyny, grzyby czy poziomki a sa takie miejsca, praktycznie nie odwiedzane, że koszykami się zbiera. Trzeba tylko ruszyc się z kanapy i poszukiwać nowych miejsc. Ja non stop szukam razem z moim psem i uwielbiam to. Powodzenia w szukaniu i miłych doznań. :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!