Pałac w Rzucewie
Rzucewo to mała wioska położona w powiecie puckim nad samym brzegiem Zatoki Puckiej. Można tu dojechać samochodem lub przywędrować niebieskim szlakiem turystycznym, który wije się malowniczymi klifami od Pucka w stronę Rewy. Wspaniałe stąd widoki na Zatokę Pucką i w oddali majaczącą Mierzeje Helską.Samą miejscowość - Rzucewo założono już w XIV w. Około 1580 r. całe dobra nabył starosta pucki Ernest Wejher, a potem jego syn wzniósł tutaj zamek.
W roku 1685 cały majątek przeszedł w ręce rodziny Sobieskich. Ponoć przebywał tu nawet Król Jan III.
Od 1827 r. Rzucewo przejęła rodzina von Belov, w której to cały majątek pozostał aż do 1945r.
Obecny reprezentacyjny pałac w stylu neogotyku angielskiego został wybudowany na miejscu wcześniej istniejącego zamku, który należała do rodu Wejherów von Belov.
W tej chwili w pałacu mieści się luksusowy hotel i restauracja. Natomiast całe otoczenie ozdobione jest zabytkowym parkiem, w którym pozostało wiele ciekawych i egzotycznych okazów drzew i krzewów.
Ponadto w budynkach gospodarczych, obok pałacu - do dyspozycji jest stadnina koni, z której mogą skorzystać przyjezdni turyści jak i goście hotelowi.
Zapraszam do obejrzenia.
Kontrowersyjna rzeźba, jedni twierdzą, że to Jan III Sobieski, z kolei inni, że to Kaszub.
Przed parkingiem turystów wita tablica informacyjna.
Widok w stronę pałacu od południa.
Sygnaturka
Okno witrażowe od strony zachodniej
Sygnaturka z widocznym dzwonem wewnątrz.
Wieża okrągła widziana od strony północno - zachodniej
Stodoła, która służyła za zaplecze gospodarcze na potrzeby pałacu
Domek Myśliwski
Widok od parku w kierunku wejścia głównego
Od głównej drogi prowadzącej do zamku, odchodzi urokliwy brukowany trotuar, który prowadzi bezpośrednio do mola. Spojrzenie jeszcze na Zatokę Pucką w kierunku Helu
W oddali na horyzoncie Jastarnia
Tu spojrzenie w kirunku południowym, gdzie po prawej widoczny jest Klif Rzucewski i dalej Klif Osłoniński.
Z kolei na ostatnim planie Rewa i Mierzeja Rewska.
Na ogromną uwagę zasługuje również stary gościniec, tworzący ciekawą - czterorzędową Aleję Lipową, która ciągnie się na dł. 1300m pomiędzy Rzucewem a Osłoninem. Aleja liczy około 300 drzew, głównie Lip. Co nie które okazy osiągają nawet 5-6m w obwodzie.
Miejscowa, Kaszubska legenda głosi, ze posadził je sam Król Sobieski. Jednak prawdopodobnie powstała w wyniku starań Jana Wejhera.
Bardzo piękne zdjęcia. Miło mi tu gościć. Kocham blogi fotograficzne. Sama fotografuje, ale amatorsko. Czasem wyjdą dobre, czasem nie, ale cieszy mnie to co robię. Czysta pasja u Ciebie Kris, to widac gołym okiem . Brawo.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie z Krakowa