wtorek, 17 stycznia 2017

Tarnowskie Góry - Dzwonnica Gwarków


Kiedy ktoś pierwszy raz przybywa do Tarnowskich  Gór i znajdzie się na rynku, zapewne odnosi wrażenie, że jest to miasto z klimatem i osobliwą historią. Architektura skupiona wokół Rynku oraz domy z podcieniami przenoszą nas w inny wymiar czasu. Wspominałem już na temat uroku ścisłego centrum miasta w temacie: Tarnowskie Góry


Dzwonek Gwarków tuż przy pl. Gwarków

Dzisiaj natomiast chciałbym skierować uwagę na inne ciekawe miejsce - Plac Gwarków, który przed wiekami stanowił ówczesny rynek miejski, zanim stworzono obecny, ten na przedłużeniu ul. Krakowskiej. Tuż przy samym Placu Gwarków zlokalizowana jest bardzo ciekawa budowla związana z bezpośrednim życiem mieszkańców Tarnowskich Gór i okolicznych miejscowości. To Dzwonnica Gwarków, nazywana również jako "Tarnogórski Dzwonek".  Na obecne miejsce Dzwonnicę Gwarków przeniesiono w 1955 r., dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Stoi ona w centrum Tarnowskich Gór, na placu Gwarków, tuż przy kościele. W miejscu tym znajdował się zresztą niegdyś dom zborny gwarków, który zburzony został w latach powojennych. Gwarkowie - to po prostu górnicy zrzeszeni w cechu i posiadający tym samym stosowne pozwolenie na pracę przy wydobyciu węgla, kruszców czy rud metali. Dzwonnica do Tarnowskich Gór przeniesiona została z kopalni dolomitu w niedalekich Bobrownikach Śląskich, gdzie stała w okolicach kompresorni, niedaleko hałdy popłuczkowej. 


Zabytkowa hałda popłuczkowa


Zabudowania gospodarcze i biurowe byłej kopalni Bobrowniki
Dzwonek w zimowej szacie


 Stojąca na podmurówce z kamienia wapiennego drewniana wieża posiada konstrukcję słupową oraz dach namiotowy kryty gontem. Wzniesiona została w wieku XIX, choć pierwsze tego rodzaju obiekty istniały na tych terenach, przy ówczesnych kopalniach, zapewne już w wieku XVI. Z pewnością XIX-wieczny jest zawieszony na niej dzwonek szychtowy, który w dawnych czasach swoim biciem wyznaczał kolejne zmiany, czyli szychty w kopalni. W 1996 r. przy fundamentach, na których stoi dzwonnica, umieszczono tablicę pamiątkową, przypominającą o czasach stanu wojennego na Śląsku. Napis na niej głosi: „W 15-tą rocznicę stanu wojennego w hołdzie pomordowanym, represjonowanym oraz tym, którzy się nie ugięli”. (niestety przysypany śniegiem)W centrum TG Źródła: zabytkitechniki.pl

9 komentarzy:

 1. W Tarnowskich Górach byłam kiedyś ale tylko w celach rekreacyjnych, bo w aquaparku. Ale to było huhu, parę dobrych lat temu ;)
  Pozdarwiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa historia. Dobrze, że nie niszczy się takich obiektów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. W Tarnowskich Górach byłam na Rynku. Niestety nie dotarłam do Dzwonnicy Gwarków, bo prawdę mówiąc nie wiedziałam o nim. Teraz już wiem i dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz takie cudo na oczy widzę, a myślałem że już niewiele może mnie zaskoczyć, zwłaszcza w klimatach industrialnych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda byłoby takich miejsc,a zdjęcia wspaniale pokazują piękno tego co najcenniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdarza nam się być w okolicach Tarnowskich Gór, musimy kiedyś tam podjechać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe, te Tarnowskie Góry, żałuję, że nie zwiedziłem ich w czasie mojego "okresu Gliwickiego" czyli studiów. Ale przynajmniej jest co nadrabiać w (niedalekiej?) przyszłości. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!