wtorek, 17 stycznia 2017

Tarnowskie Góry - Dzwonnica Gwarków


Kiedy ktoś pierwszy raz przybywa do Tarnowskich  Gór i znajdzie się na rynku, zapewne odnosi wrażenie, że jest to miasto z klimatem i osobliwą historią. Architektura skupiona wokół Rynku oraz domy z podcieniami przenoszą nas w inny wymiar czasu. Wspominałem już na temat uroku ścisłego centrum miasta w temacie: Tarnowskie Góry


Dzwonek Gwarków tuż przy pl. Gwarków

Dzisiaj natomiast chciałbym skierować uwagę na inne ciekawe miejsce - Plac Gwarków, który przed wiekami stanowił ówczesny rynek miejski, zanim stworzono obecny, ten na przedłużeniu ul. Krakowskiej. Tuż przy samym Placu Gwarków zlokalizowana jest bardzo ciekawa budowla związana z bezpośrednim życiem mieszkańców Tarnowskich Gór i okolicznych miejscowości. To Dzwonnica Gwarków, nazywana również jako "Tarnogórski Dzwonek".  Na obecne miejsce Dzwonnicę Gwarków przeniesiono w 1955 r., dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Stoi ona w centrum Tarnowskich Gór, na placu Gwarków, tuż przy kościele. W miejscu tym znajdował się zresztą niegdyś dom zborny gwarków, który zburzony został w latach powojennych. Gwarkowie - to po prostu górnicy zrzeszeni w cechu i posiadający tym samym stosowne pozwolenie na pracę przy wydobyciu węgla, kruszców czy rud metali. Dzwonnica do Tarnowskich Gór przeniesiona została z kopalni dolomitu w niedalekich Bobrownikach Śląskich, gdzie stała w okolicach kompresorni, niedaleko hałdy popłuczkowej. 


Zabytkowa hałda popłuczkowa


Zabudowania gospodarcze i biurowe byłej kopalni Bobrowniki
Dzwonek w zimowej szacie


 Stojąca na podmurówce z kamienia wapiennego drewniana wieża posiada konstrukcję słupową oraz dach namiotowy kryty gontem. Wzniesiona została w wieku XIX, choć pierwsze tego rodzaju obiekty istniały na tych terenach, przy ówczesnych kopalniach, zapewne już w wieku XVI. Z pewnością XIX-wieczny jest zawieszony na niej dzwonek szychtowy, który w dawnych czasach swoim biciem wyznaczał kolejne zmiany, czyli szychty w kopalni. W 1996 r. przy fundamentach, na których stoi dzwonnica, umieszczono tablicę pamiątkową, przypominającą o czasach stanu wojennego na Śląsku. Napis na niej głosi: „W 15-tą rocznicę stanu wojennego w hołdzie pomordowanym, represjonowanym oraz tym, którzy się nie ugięli”. (niestety przysypany śniegiem)W centrum TG Źródła: zabytkitechniki.pl

10 komentarzy:

 1. W Tarnowskich Górach byłam kiedyś ale tylko w celach rekreacyjnych, bo w aquaparku. Ale to było huhu, parę dobrych lat temu ;)
  Pozdarwiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa historia. Dobrze, że nie niszczy się takich obiektów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. W Tarnowskich Górach byłam na Rynku. Niestety nie dotarłam do Dzwonnicy Gwarków, bo prawdę mówiąc nie wiedziałam o nim. Teraz już wiem i dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz takie cudo na oczy widzę, a myślałem że już niewiele może mnie zaskoczyć, zwłaszcza w klimatach industrialnych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda byłoby takich miejsc,a zdjęcia wspaniale pokazują piękno tego co najcenniejsze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdarza nam się być w okolicach Tarnowskich Gór, musimy kiedyś tam podjechać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe, te Tarnowskie Góry, żałuję, że nie zwiedziłem ich w czasie mojego "okresu Gliwickiego" czyli studiów. Ale przynajmniej jest co nadrabiać w (niedalekiej?) przyszłości. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. I am genuinely grateful to the holder of this web site who has shared this great article at at
  this place.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!