piątek, 6 stycznia 2017

Swarzewo - Hotel Bałtyk

Na temat historii Swarzewa nie będę się rozpisywał, gdyż już o tym była mowa w wątku: Swarzewo nad błękitną Nordą.  Jednakże opisując zabytkową, starą chatę swarzewską, obiecałem, że do do tematu zabudowy Swarzewa jeszcze powrócę, ponieważ jestem zauroczony samym jego położeniem, ale także tymi domami i obiektami, które pamiętają jeszcze XIX i początki XX wieku.  Dla przypomnienia podam, że Swarzewo jest pięknie i malowniczo położone na Swarzewskiej Kępie, na bezpośrednio przylegającym do Zatoki Puckiej płaskowzgórzu. Widok na Swarzewo od strony Zatoki Puckiej Pocztówka z pocz. XX w. Na dolnej rycinie widok z Zatoki Puckiej na Puck


Dzisiejsza Zatoka Pucka w Swarzewie


Plaża w Gnieżdżewie lata 30-te poniżej Swarzewskiego Klifu


Swarzewo - lata 20-te: piękna i rozległa plaża


Swarzewo - początki XX w. Zupełnie inny krajobraz niż dzisiaj


Swarzewo widziane od strony Gnieżdżewskiej Góry

Wieś cieszyła się  dużym zainteresowaniem nie tylko przez pątników, ale także ściągali tutaj letnicy już od początku lat 20-ch XX w., gdzie mieli do dyspozycji czystą wodę, ryby prosto od rybaków, bezpieczne plaże oraz cieplejszą wodę niż nad otwartym morzem. Co więcej, była nawet skromna baza noclegowa, która sprzyjała przyjezdnym. Podobnie jak jak obecnie, niektórzy gospodarze wynajmowali letnikom swoje pokoje, choć standard ich daleko odbiegał od dzisiejszego. Dla bardziej zamożnych przybyszów były gospody z miejscami do spania.  Jeden z takich przybytków położony był przy gościńcu, prowadzącym od kościoła w centrum wsi do Pucka. Gospoda ta nazwana była: „Hotel Bałtyk". Wcześniej, najprawdopodobniej w tym miejscu  była jeszcze inna gospoda z restauracją, która nazywana była "Gasthaus Konkel" - Zajazd Konkol.  Jednak właściciel gospody - Józef Konkol umarł bardzo młodo. Jego żona Thekla Konkol po krótkim czasie wyszła ponownie za mąż  i poślubiła Teofila Meyera, który przejął Gospodę Konkol.  Na zdjęciu przedstawiono cegielnie  P. Konkola oraz Gospodę [wolneforumgdansk.pl/


Załączone zdjęcie ze ślubu z nazwiskiem nowego właściciela zjazdu. Przypuszczalnie są to lata 30-XX w., gdyż   w kronice Szkoły Podstawowej w Swarzewie z 1929 roku istnieje wpis  o tym, że w dn. 8.12.1929 roku odbyło się zebranie Sodalicji w sali u p. Konkola, podczas którego ks. Pronobis wygłosił odczyt, gdzie wskazał na ważność Sodalicji Panien, której założycielką była w latach 20-tych XX wieku Antonina Pronobis.  [wolneforumgdansk.pl/


Zajazd Bałtyk - ob. ul. Pronobisa 


Dzisiaj w tym miejscu istnieje skwer z ławkami i altaną Miejsce po byłym Hotelu Bałtyk 
Tutaj już widoczny napis Hotel Bałtyk 


 Widoczny na zdjęciu staw jest obecnie zasypany - najprawdopodobniej  musiał znajdować się w miejscu dzisiejszego salonu fryzjerskiego, tuż  obok plebani.

 Po przeciwnej stronie - staw położony przy ul. Rybackiej  w dalszym ciągu istnieje i jest nawet woda, tylko zrośnięty pałką wodną i tatarakiem ;)


Ul. Pronobisa 

Obiekt ten dysponował miejscami do spania, ale także funkcjonowała restauracją. Jak donosi pewne źródło - w 1923 r.  bawiło tu 325 letników. Niestety, na miejscu Hotelu Bałtyk nie pozostał kamień na kamieniu. Jako pamiątka po tym obiekcie pozostały tylko trzy kamienne stopnie ze schodów, które prowadziły do wnętrza gospody. Wspomniane schody znajdują na posesji po przeciwnej stronie drogi - dzisiejszej ul. Rybackiej, na posesji P. Hallmannów.Jak mi opowiadała P. Irena Hallmann, do dzisiaj służą, tylko spełniają inną rolę. Stanowią ozdobę w ogrodzie jako podstawki dla kwiatów.


Jeden ze stopni  po byłym Hotelu Bałtyk


Tuż obok konewki jest drugi  granitowy stopień


A oto i kolorowe lilie w ogrodzie Pod Lipami


Stara szkoła i remiza starzy pożarnej


Jak widać na starych i obecnych zdjęciach murowane ogrodzenie pozostało bez zmian 


Żywy pomnik historii poprzedniej P. Sołtys - rondo w centrum Swarzewa


Na koniec pragnę serdecznie podziękować Pani Irenie Hallmann za udzielone informacje na temat historii Swarzewa oraz Dworku Pod Lipami, który należy do jednego z najstarszych budynków w Swarzewie. Pozdrawiam i życzę miłej lektury o Swarzewie sprzed lat.

  

15 komentarzy:

 1. Fajna historia. Śliczne stare fotografie. Zawsze mi szkoda tych poniemieckich budynków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście mają to coś w sobie. Inaczej niż bunkry budowane za komuny ;)
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Sporo się zmienia, evolue od się, miasta które postawiły na trwanie zostały zdegradowane do pozycji wiosek, wioski się zapadły lub zostay wchłonięte przez inne. Piękna opowieść o tym jak wiele trzeba zmienić by trwać a jak wiele nie zmieniać by zachować tożsamość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie 😀 Słuszne wnioski.
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. Ten klimat starych fotografii. Czasem mam wrażenie, że lepiej oddają klimat pokazywanych miejsc, niż dzisiejsze zdjęcia cyfrowe.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fotki piękne ;) Bardzo zachęcają :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sporo pracy kosztował Cię ten post, ale muszę przyznać, że bardzo mi się podoba. Szkoda, że w miejscu Hotelu Bałtyk jest teraz rondo. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesująca okolica, mnie najbardziej urzekły stare fotografie i pocztówki.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. w tych zdjęciach można się zakochać.... odpłynąć w przeszłość i podumać... coś pięknego... obserwuję:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wygląda naprawdę świetnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To nie jest staw na ul. Rybackiej, obok posesji p. Sosnowskiego (obecnie zasypany) - jest to inny staw, który musiał znajdować się mniej więcej w miejscu dzisiejszego salonu fryzjerskiego - proszę spojrzeć na ustawienie kościoła

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!