środa, 16 maja 2018

Bytom: rezerwat Segiet - żaba śmieszka

Była to kolejna wizyta w tym przecudnym zakątku na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór jakim jest rezerwat Segiet. Tym razem zauroczyły mnie żaby, o których ze względu na specyfikę, ale także na rzadkość w naszych warunkach,  chciałbym coś niecoś skrobnąć ;) Jak sama nazwa podpowiada, że w czasie godów samce wydają z siebie charakterystyczne odgłosy przypominające śmiech. Stąd też wzięła się nazwa - żaba śmieszka.


Żaba śmieszka


Setki zielonych głów wystaje ponad lustro wody 

Żaba śmieszka to największy płaz bezogonowy występujący w Polsce. Ma masywną budowę ciała, długie nogi oraz szeroki pysk. Na oliwkowo-brunatnym grzbiecie i głowie występują czarne plamy oraz duże brodawki. Na bokach grzbietu znajdują się jasne fałdy skóry, zaś przez jego środek biegnie jasny pasek. W czasie godowym u samca nabrzmiewają tzw. modzele godowe, czyli zgrubienia skóry. Samica jest większa od samca i może mierzyć od 73 do 120 mm, a wielkość samca wynosi od 67 do 110 mm. Masa ciała tego płaza wynosi od 30 do 100 g.Żaba śmieszka występuje na terenie prawie całej Europy, a także w niektórych rejonach Azji. W Polsce spotkać ją można na terenie całego kraju, a szczególnie w krajobrazie nizinnym. Prawie nie występuje w naszych górach. Mimo tego, że spotkać ją można na terenie większości Polski, nie jest to płaz występujący pospolicie i określa się go w naszym kraju jako gatunek rzadki.


Żaba śmieszka jest zwierzęciem ciepłolubnym i jednocześnie największym płazem bezogonowym Polski. Prowadzi ziemno-wodny tryb życia, przy czym jego występowanie jest ściśle uzależnione od obecności wód takich jak potoki, źródła, rzeki czy jeziora. Gdy nadchodzi październik, śmieszka zagrzebuje się w mule, gdzie spędza zimę.


Żaba śmieszka przystępuje masowo do godów w maju i czerwcu. Odbywa je w środowisku wodnym. Samica składa na powierzchniach wodnych roślin około 6 - 16 tysięcy jaj. Po kilku tygodniach, najczęściej w lipcu, wylęgają się z nich kijanki, które jesienią przeobrażają się w postać dorosłą. Ten duży płaz może dożyć nawet 20 lat.Śmieszka odżywia głownie się kijankami innych żab, małymi jaszczurkami, ale także drobnymi rybami i ssakami. Jako ciekawostkę można podać, że  gatunek ten na szczęście nie jest zagrożony wymarciem, ale  ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce żaba śmieszka znajduje się pod całkowitą ochroną prawną. Jeśli chodzi o zbiorniki na terenie rezerwatu Segiet oraz w jego otulinie, to stanowią one wyśmienite warunki do rozmnażania wszelkich płazów, gadów i ptaków oraz nietoperzy.

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia tego ciekawego miejsca oraz innych wątków, o których pisałam wcześniej.

A oto i filmik, który ukazuje jak pięknie potrafią skrzeczeć  :) Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie

Bytom - rezerwat Segiet

Bytom: Dolina sportowa - Dolomity.

Kamieniołom Bobrowniki

źródła: ekologia.pl


7 komentarzy:

 1. Rzeczywiście, zakątek cudowny :) Na próżno szukać takiego drugiego. Blog przepełniony jest pozytywną energią i ma świetny klimat :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie u siebie jej nie spotkałem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Żabka pięknie pozowała. Miejsce magiczne, warte odwiedzenia.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Miejsce urocze podobnie jak same żabki.
  Tyle żabich ciekawostek i pięknych zdjęć!
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam, że istnieje żaba śmieszka; nawet nie słyszałam tej nazwy.
  To bardzo urokliwa żaba :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Miejsce bliskie, szczególnie ta wysepka z ławkami. Napisałem na niej część pracy magisterskiej, bo nigdzie nie potrafiłem znaleźć tyle spokoju, co tam.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!