poniedziałek, 11 września 2017

Wdzydze Kiszewskie - nad Kaszubskim Morzem

Ten kto lubi jeziora i żeglarskie klimaty, to na Kaszubach się nie zawiedzie. ten region w każdym swoim zakątku oferuje niesamowite widoki i niezapomniane wrażenia. Po raz pierwszy zawitałem tutaj w 1984 r., a potem w następnych latach były kolejne eskapady. Żywo w pamięci mam pierwszą podróż zapchanym pociągiem, który jechał przez Bytom, ale trzeba było jechać do Katowic, ponieważ w Bytomiu już trudno  było wsiąść do pociągu, a o miejscach do siedzenia to nawet w marzeniach nie mogło być miejsca. Potem była stacja przesiadkowa Laskowice Pomorskie i oczekiwanie na pociąg z Iławy przez Tucholę do Chojnic. Oj piękne to miasteczko ze swoją historią.

Panorama z wieży widokowej

Ale to już było i nie wróci.... 
 Dzisiaj, tak jak temacie postu, chciałbym zwrócić uwagę na bardzo ciekawą miejscowość oraz jej otoczenie, położoną również w sercu Kaszub. Większość z Was zapewne ja zna bardzo dobrze, bo to chyba najbardziej znane miejsce na Pojezierzu Kaszubskim. Natomiast po wybudowaniu okazałej wieży widokowej możemy podziwić rozległe widoki (za darmo). Tutejszy system połączonych ze sobą jezior jest okazały i niezwykle piękny, toteż został wraz z całą okolica objęty ochroną Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Przez tubylców to bardzo rozległe jezioro jego ramiona boczne nazywane jest "Kaszubskim Morzem".
 Z jeziora wyłaniają się półwyspy i wyspy: największa z nich to Wielki Ostrów. Gdyby popatrzeć na cały kompleks  wodny z lotu ptaka, to można by powiedzieć, że wody jeziora układają się w kształt krzyża. Boczne odnogi tego potężnego akwenu  tworzą położone w polodowcowych rynnach jeziora: Radolne, Jelenie, Gołuń i Wdzydze.


O  widoki nieziemskie ;)

   
Jest dwie tablice z mapą i ciekawostkami miejscowości oraz okolicy


 Na terenie stanicy Wodnej PTTK we Wdzydzach Kiszewskich stoi wieża widokowa o wysokości 35,6 m o konstrukcji z drewna modrzewiowego. Trzy platformy widokowe usytuowane są na wysokościach 10, 20 i 30 m. Na najwyższej platformie widokowej zainstalowano lunetę, która przybliża teren obserwatorom. Tuż przy obiekcie znajduje się wiata edukacyjna. Z wieży widokowej podziwiać można panoramę Wdzydz Kiszewskich i Krzyż Jezior Wdzydzkich z licznymi półwyspami i największą wyspą jeziora Wdzydze – Ostrowem Wielkim. Ich długość ze wschodu na zachód wynosi 9 km. a z północy na południe 11 km. W pobliżu rozlewa się jeszcze kilkanaście mniejszych jezior, a wszystkie wraz z otaczającymi je wzgórzami i sosnowymi lasami tworzą niezwykle malowniczy krajobraz. Jest to prawdziwy raj dla żeglarzy, a także dla kajakarzy na których czeka popularny szlak rzeki Wdy, wiodący przez jezioro Wdzydze.Och te zachody :)Niestety z piątku na sobotę dn. 12/12.08.2017 r. przeszła nawałnica nad trzema sąsiadującymi powiatami i nie oszczędziła tutejszych miejscowości. Bardzo poważnie ucierpiały i Wdzydze Kiszewskie, które przynależą do pow. kościerskiego. Trzeba zatem kilkadziesiąt lat, żeby te piękne lasy odrodziły się na nowo. 

10 komentarzy:

 1. Krisu jesteś Wielki
  Moje oko jest pełne zachwytu , bardzo dziękuję ;-))

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna prezentacja i na koniec to smutne zdjęcie. Życie bywa przewrotne, takie tragedie uzmysłowiają nam, że tak naprawdę, mimo rozwoju nauki i różnych technologii, wciąż niewiele możemy zrobić w obliczu tak potężnego żywiołu.
  Ale zachody wyszły wspaniale :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. To prawda, nawet prognozy na nic się zdają jak przyjdzie taki kataklizm. Dziękuję za wizytę i pozdrawiam 😀

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezwykły to krajobraz nad czarującym swą urodą jeziorem.
  Kolory bajeczne, tylko lasu żal ...
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Aj aja aj... Pięknie tam.? Marzenka kiedyś pytała o miejsce "podobne jak Mazury, ale gdzie indziej" i oto twój post to odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne zdjęcia.
  Przed katastrofami naturalnymi chyba nic nas nie uchroni. Niedługo po tej burzy byłam w Borach Tucholskich. Widoki... Hmmm... apokaliptyczne (nie mogę znaleźć lepszego słowa). A straty naprawdę ogromne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Och, krajobrazy nieziemskie.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!