piątek, 26 maja 2017

Praga - Pomnik Ofiar Komunizmu

Pomimo obfitości w ciekawe obiekty zabytkowe i pomniki,  ten praski projekt zdecydowanie się różni od innych. Wywołuje emocje  i zdumienie u jednych, natomiast u drugich zdziwienie i degustacje. Niewielu też turystów gromadzi się wokół tej instalacji. Być może dlatego, że usytuowany jest nieco dalej od największych atrakcji Pragi, a być może dlatego również, iż nie rzuca się zbytnio w oczy. Niemniej, podążając ulicą Ujezd bez problemu można go wypatrzeć, szczególnie wieczorem, kiedy pomnik jest dostatecznie podświetlony z dołu i chyba wtedy sprawia największe wrażenia wizualne.

   Nawet jeśli ludzie przechodzą obok, to nie poświęcają mu zbytniej uwagi. Najczęściej jedynie pamiątkowa fota i kierunek Mala Strana. A szkoda, bo wspomniany w tytule pomnik bardzo wyraziście unaocznia cierpienia i krzywdy ludzkie, które zafundowały im władze powojennej Czechosłowacji.  Pomnik ma za zadanie zmusić widza do refleksji na tym jak władze komunistyczne zniewoliły i zniszczyły godność człowieka w tamtym systemie. Autorem tego pomnika - jako rzeźbiarz jest Olbram Zoubek, natomiast projektantami założenia byli:  Jan Karel i Zdenek Holzel.  Widniejący na tablicy napis informuje, że jest to pamiątka ku czci tych, którzy zginęli oraz byli więzieni w okresie panującej władzy socjalistycznej w Czechosłowacji. Projekt ten  wzniesiony jest dla upamiętnienia  wszystkich, którzy byli tłamszeni  przez ówczesny system totalitarny. 
 Pomnik Ofiar Komunizmu w Pradze (czeski: Pomník obětem komunismu) to – seria rzeźb w Pradze upamiętnienia ofiary komunizmu między 1948-89. Znajduje się u podnóża wzgórza Petřín, na ulicy Újezd ​​w dzielnicy Malá Strana. Odsłonięto go w dniu 22 maja 2002 r., dwanaście lat po upadku komunizmu, i jest dziełem czeskiego rzeźbiarza Olbrama Zoubka i architektów Jana Karela i Zdenka Holzel. Projekt był wspierany przez władze miasta i konfederację więźniów politycznych (KPV).
Pomnik ukazuje siedem figur z brązu malejące po schodach. Figury wydają się bardziej "zepsute", im dalej od siebie - tracą kończyny, a ich ciała stają się otwarte. Ma to symbolizować jak traktowano więźniów politycznych w czasach komunizmu.

Istnieje również taśma z brązu, która biegnie wzdłuż centrum pamięciowego, ukazując szacowaną liczba osób dotkniętych komunizmem:
205 486 aresztowanych
170 938 zmuszonych do emigracji
4500 zmarłych w więzieniach
327 zastrzelonych podczas próby ucieczki
248 zastrzelonych


Na tablicy z brązu jest wyryty napis:
"Pomnik ofiar komunizmu jest przeznaczony dla wszystkich ofiar, nie tylko tych, którzy zostali uwięzieni lub zamordowani, ale także tych, których życie zostało zrujnowane przez totalitarny despotyzm"Pomnik można oglądać za darmo, zarówno w dzień, jak i w nocy. Jeśli będziecie w Pradze, polecam by choć na chwilkę zadumać się i docenić czasy, w których możemy korzystać ze względnej wolości.   

9 komentarzy:

 1. Podziwiam wizję artysty. To dzieło rzeczywiście przemawia. Reszta jest w liczbach.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki Kris. Wypada mi tylko przytaknąć twoim słowom!

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawe kogo dotyczą te dane odnośnie "zastrzelonych". Na granicy z RFN-em i Austrią zginęło do 400 osób według moich źródeł, z tego 143 zastrzelone. Co ciekawe, więcej zginęło strażników granicznych, głównie od samobójstw...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może Praska Wiosna? Może inne przypadki?

   Usuń
  2. W czasie Praskiej Wiosny zginęło około 70-80 osób, pewnie część rozjechanych czołgami albo w inny sposób. Chętnie bym dokopał się do jakiś dokładnych danych.

   Usuń
  3. Trzeba by poszperać w ichniejszym odpowiedniku IPN. Natomiast owi "zastrzeleni" faktycznie budzą zaciekawienie, bo nie wiadomo kto tak naprawdę wchodzi w tę statystykę.

   Usuń
 4. Koniecznie trzeba to miejsce odwiedzić!

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam ten pomnik. Przedstawiałam go na swoim blogu.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Obecne pomniki są inne, niż te sprzed wielu lat. Forma ich przekazu zmusza do refleksji. A może postawić pomniki dla oprawców? Czemu mają być anonimowi? Niech ludzie patrzą.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo miło mi, że gościłeś na moim blogu.!
Za pozostawiony komentarz z góry dziękuję i postaram się jak najszybciej odpowiedzieć. Komentarze anonimowe będą moderowane tylko pod warunkiem, że będą opatrzone imieniem lub pseudonimem (nickiem).
Serdecznie pozdrawiam !!!